Połączone dyski dynamiczne czy można je rozłączyć zmienić system i nie stracić danych?

(Ksin22) #1

Domowy serwer NAS ma kilka dysków większość po za systemem na dynamicznych partycjach łączących kilka fizycznych dysków, niestety serwer jest już wysłużony czeka mnie zmiana płyty głównej a co za tym idzie reinstalacja systemu czy mogę porozłączać połączone dyski i zainstalować nowy system nie tracąc przy tym danych?

(roobal) #2

Pierwsza rzecz, zawsze rób kopie zapasową. Druga rzecz, operacje na dyskach są ryzkowne, dlatego zawsze rób kopię zapasową. Nię będziesz musiał później pytać jak odzyskać utracone dane.

(Ksin22) #3

Gdybym tak zrobił potrzebował bym kolejne 20TB przestrzeni po za tym nie są to jakieś newralgiczne dane ot filmy, seriale i muzyka nie chciałbym ich stracić ale jak stracę większość można z powrotem odzyskać z sieci. Poza zmianą płyty głównej konfiguracja dysków pozostanie bez zmian tylko czy nowy system wszystko rozpozna po reinstalacji?

(roobal) #4

Rozumiem, że to programowy RIAD? Szczerze to nie wiem jak Windows to robi, ale np. Linux oznacza dysk jako raid member i można RAID odbudować pod innym systemem.

Może @bachus pomoże?