Połączone dyski dynamiczne czy można je rozłączyć zmienić system i nie stracić danych?

Domowy serwer NAS ma kilka dysków większość po za systemem na dynamicznych partycjach łączących kilka fizycznych dysków, niestety serwer jest już wysłużony czeka mnie zmiana płyty głównej a co za tym idzie reinstalacja systemu czy mogę porozłączać połączone dyski i zainstalować nowy system nie tracąc przy tym danych?

Pierwsza rzecz, zawsze rób kopie zapasową. Druga rzecz, operacje na dyskach są ryzkowne, dlatego zawsze rób kopię zapasową. Nię będziesz musiał później pytać jak odzyskać utracone dane.

Gdybym tak zrobił potrzebował bym kolejne 20TB przestrzeni po za tym nie są to jakieś newralgiczne dane ot filmy, seriale i muzyka nie chciałbym ich stracić ale jak stracę większość można z powrotem odzyskać z sieci. Poza zmianą płyty głównej konfiguracja dysków pozostanie bez zmian tylko czy nowy system wszystko rozpozna po reinstalacji?

Rozumiem, że to programowy RIAD? Szczerze to nie wiem jak Windows to robi, ale np. Linux oznacza dysk jako raid member i można RAID odbudować pod innym systemem.

Może @bachus pomoże?