Polecenia, które instalowałoby niezbędne paczki

Cześć, chcę zainstalować pewien program, którego niema w paczkach .deb, a jedynie można skompilować ze źródeł. Lecz niestety nie znalazł on kilku paczek i tutaj moje pytanie, czy da się teraz wklepać coś w konsoli, aby te paczki automatycznie zostały zainstalowane?

Jeżeli samodzielnie kompilujesz, to nie znam sposobu, aby Ci z automata zainstalowano wymagane paczki. Zazwyczaj, podczas wstępnej konfiguracji (że tak to nazwę) źródeł, są wymieniane wymagane paczki, które możesz ręcznie zainstalować.

W przypadku korzystania np. z apt-build, paczki dociągną się automatycznie.

Dobra, to może napiszę, co chcę skompilować. A tym tajemniczym programem jest GConf Cleaner. podczas ./configure ostatnie linijki to:

No package 'gtk+-2.0' found

No package 'gconf-2.0' found


Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you

installed software in a non-standard prefix.


Alternatively, you may set the environment variables GCLEANER_CFLAGS

and GCLEANER_LIBS to avoid the need to call pkg-config.

See the pkg-config man page for more details.

Czyli, że nie ma paczek ‘gtk±2.0’ i ‘gconf-2.0’ nigdzie nie ma czegoś o takich nazwach, są jedynie o zbliżonych i są zainstalowane, więc nie wiem, o co może chodzić, a może nie są ważne tylko ostatnie linijki wyniku po ./configure?

wpisz sobie polecenie

sudo apt-cache search + to czego szukasz

i znadzie Ci paczke deb z ta biblioteka .I cos slabo szukales gotowej paczki http://grzglo.jogger.pl/2007/09/19/gconf-cleaner/ jakos znalazem paczke deb .

Instalujesz w srodowisku gnome i program napisany jest pod gtk 2 wiec nie bedziesz mial mozliwosci otworzenia interfejsu graficznego .

Kompilator Ci pisze zeby zobaczyl w manuala co i jak z kofiguracja dla paczek

Wiem, na GetDeb coś jest, lecz pisze “Brak wersji aplikacji dostępnych dla Twojej wersji systemu.”. Czyli nie odpalę tego na Ubuntu 8.10, dobrze zrozumiałem?

Na hama odpalisz…

Nic się przecież nie stanie, zawsze można usunąć.

Tutaj chodzi o biblioteki dla developerów. Ich nazwy nie muszą być w 100% takie same, ba!, mają nawet końcówkę -dev. Skorzystaj teraz np. z apt-cache search, albo aptitude search i znajdź odpowiednie paczki do zainstalowania.

libgconf2-dev zainstaluj

Udało się zainstalować i nawet działa. Właśnie nie patrzyłem na to, co zaczyna się na “lib” i dla tego nie mogłem znaleźć. Dzięki wszystkim za pomoc.

Musiałbyś poszukać na google, kiedyś korzystałem z pewnego programu, który dociągał właśnie takie zależności, do ./configure dodawało się jakieś dodatkowe polecenie ale nie pamiętam dokładnie, lata świetlne temu tego używałem, może ktoś kojarzy ??

Jak znajdę to na necie to podrzucę jakieś info :slight_smile:

Pozdrawiam!

Tylko jak dociągał? Bo jak źródła to chyba tylko w slacku sens tego używać.

Kurczę no za Chiny ludowe nie mogę sobie przypomnieć, zamiast ./configure wpisywało się coś w stylu ./autoconfigure czy ./autorunconfigure i podczas wykonywania configure ten program pytał czy dociągnąć to czego brakuje wg configure ale jak ten program się nazywał to właśnie nie pamiętam ale piszę o tym, bo może ktoś będzie kojarzył.

EDIT:

Znalazłem coś na ten temat myślę, że to jest to o co mi chodziło :arrow: http://linox.be/index.php/2005/08/23/de … _any_more/

A na tym forum jest to również opisane :slight_smile: http://www.linux.com.pl/forum/index.php … 44d913f0b8

Pozdrawiam!