Polecenia, które instalowałoby niezbędne paczki

(kijek) #1

Cześć, chcę zainstalować pewien program, którego niema w paczkach .deb, a jedynie można skompilować ze źródeł. Lecz niestety nie znalazł on kilku paczek i tutaj moje pytanie, czy da się teraz wklepać coś w konsoli, aby te paczki automatycznie zostały zainstalowane?

(Kaka') #2

Jeżeli samodzielnie kompilujesz, to nie znam sposobu, aby Ci z automata zainstalowano wymagane paczki. Zazwyczaj, podczas wstępnej konfiguracji (że tak to nazwę) źródeł, są wymieniane wymagane paczki, które możesz ręcznie zainstalować.

W przypadku korzystania np. z apt-build, paczki dociągną się automatycznie.

(kijek) #3

Dobra, to może napiszę, co chcę skompilować. A tym tajemniczym programem jest GConf Cleaner. podczas ./configure ostatnie linijki to:

No package 'gtk+-2.0' found

No package 'gconf-2.0' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you

installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables GCLEANER_CFLAGS

and GCLEANER_LIBS to avoid the need to call pkg-config.

See the pkg-config man page for more details.

Czyli, że nie ma paczek 'gtk+-2.0' i 'gconf-2.0' nigdzie nie ma czegoś o takich nazwach, są jedynie o zbliżonych i są zainstalowane, więc nie wiem, o co może chodzić, a może nie są ważne tylko ostatnie linijki wyniku po ./configure?

(Krzysztof Czaderna) #4

wpisz sobie polecenie

sudo apt-cache search + to czego szukasz

i znadzie Ci paczke deb z ta biblioteka .I cos slabo szukales gotowej paczki http://grzglo.jogger.pl/2007/09/19/gconf-cleaner/ jakos znalazem paczke deb .

Instalujesz w srodowisku gnome i program napisany jest pod gtk 2 wiec nie bedziesz mial mozliwosci otworzenia interfejsu graficznego .

Kompilator Ci pisze zeby zobaczyl w manuala co i jak z kofiguracja dla paczek

(kijek) #5

Wiem, na GetDeb coś jest, lecz pisze "Brak wersji aplikacji dostępnych dla Twojej wersji systemu.". Czyli nie odpalę tego na Ubuntu 8.10, dobrze zrozumiałem?

(matiit) #6

Na hama odpalisz...

Nic się przecież nie stanie, zawsze można usunąć.

(Kaka') #7

Tutaj chodzi o biblioteki dla developerów. Ich nazwy nie muszą być w 100% takie same, ba!, mają nawet końcówkę -dev. Skorzystaj teraz np. z apt-cache search, albo aptitude search i znajdź odpowiednie paczki do zainstalowania.

(matiit) #8

libgconf2-dev zainstaluj

(kijek) #9

Udało się zainstalować i nawet działa. Właśnie nie patrzyłem na to, co zaczyna się na "lib" i dla tego nie mogłem znaleźć. Dzięki wszystkim za pomoc.

(roobal) #10

Musiałbyś poszukać na google, kiedyś korzystałem z pewnego programu, który dociągał właśnie takie zależności, do ./configure dodawało się jakieś dodatkowe polecenie ale nie pamiętam dokładnie, lata świetlne temu tego używałem, może ktoś kojarzy ??

Jak znajdę to na necie to podrzucę jakieś info :slight_smile:

Pozdrawiam!

(matiit) #11

Tylko jak dociągał? Bo jak źródła to chyba tylko w slacku sens tego używać.

(roobal) #12

Kurczę no za Chiny ludowe nie mogę sobie przypomnieć, zamiast ./configure wpisywało się coś w stylu ./autoconfigure czy ./autorunconfigure i podczas wykonywania configure ten program pytał czy dociągnąć to czego brakuje wg configure ale jak ten program się nazywał to właśnie nie pamiętam ale piszę o tym, bo może ktoś będzie kojarzył.

EDIT:

Znalazłem coś na ten temat myślę, że to jest to o co mi chodziło :arrow: http://linox.be/index.php/2005/08/23/de ... _any_more/

A na tym forum jest to również opisane :slight_smile: http://www.linux.com.pl/forum/index.php ... 44d913f0b8

Pozdrawiam!