Polecenie "zapisz jako" nie działa w wielu programach

Dotyczy to programów Word, Paint, Notatnik, XnView, Firefox, Wordpad, Notepad++, i pewnie kilku innych. Gdy po skończonej pracy z dokumentem tekstowym w Wordzie, czy ze zdjęciem w XnView chcąc zapisać plik klikam “zapisz jako” program po prostu się wyłącza.
Podobnie Firefox, przy próbie zapisania zdjęcia z sieci czy zapisu strony internetowej jako pliku html przeglądarka najzwyczajniej w świecie się zamyka. . Nie wyświetla się żaden komunikat o błędzie czy o możliwości utraty niezapomnianych dokumentów. Problem dotyczy wszystkich wymienionych wyżej programów, jedynie nowy Edge zachowuje się normalnie. Mogę zapisać zdjęcie z netu czy stronę internetową w pliku html a on dalej działa.
Miejscem docelowym zapisu plików jest folder pobrane znajdujący się na innym dysku niż systemowy . Na tym samym, niesystemowym dysku D zapisują się dokumenty w folderze o tej samej nazwie. Czy raczej zapisywały się. Co ciekawe możliwe jest utworzenie np dokumentu tekstowego w wyżej wymienionym folderze w następujący sposób.
Prawoklik i “nowy dokument tekstowy”. Następnie otwieram go i wpisuje czy wklejam do niego tekst . Po czym zamykam zatwierdzając zapisanie zmian . Na koniec klik na niego prawym przyciskiem myszy i “zmień nazwę”. Podobnie można tworzyć dokumenty Word. Jednak brak możliwości używania polecenia “zapisz jako” jest bardzo uciążliwe.

Windows 10? Jaka wersja (sprawdzisz poleceniem “winver”). Potrafisz mniej więcej stwierdzić od kiedy problem występuje (chodzi o ustalenie, która poprawka MS okazała się popsujką)? Jak masz ustawione uprawnienia do do folderu ustawionego do zapisu plików (prawoklik na folderze -> Właściwości -> zakładka “Zabezpieczenia”)?

Windows 10 2004 ( kompilacja systemu operacyjnego 19041.450 ), mam najnowszą wersję z wszystkimi aktualizacjami. Problem występuje najprawdopodobniej od dwóch a może nawet trzech tygodni, chociaż jak jest poważny zauważyłem kilka dni temu. Ostatnie aktualizacje zainstalowałem 11 sierpnia, tak że mogą być potencjalną przyczyną, niestety ostatnią kopię mam sprzed tygodnia. Mam następujące uprawnienia : zapis, odczyt, odczyt i wykonywanie oraz wyświetlanie zawartości folderu.

regedit i

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Sprawdź czy w domyślnych folderach nie masz jakiegoś babola. Może aplikacje próbują otworzyć czy działać w nieistniejącej lub źle podanej lokalizacji i stąd ich nagłe zamykanie się.

To jedyne co mi na tę chwilę przychodzi do głowy.

U mnie wygląda to tak:

Wydaje mi się że tutaj jest wszystko ok. Trochę się u mnie różni gdyż przeniesione mam domyślne lokalizacje folderów pobrane, dokumenty, obrazy, muzyka , wideo.
Wygląda to u mnie tak :

Stwórz może nowy profil i sprawdź czy problem się powtarza. Może zamiast robić format po prostu zmigrujesz na nowy profil.

Znalazłem kopię zapasową z końca maja. Dziękuje za pomoc.

Miałem podobny błąd. Wywalały się aplikacje, które wybierały folder Pobrane (Downloads) jako domyślny do zapisu. Finalnie okazało się, że jeden z plików w tym folderze powodował, że gdy było włączone grupowanie po datach (czyli pliki z dziś, wczoraj itp. ) to się to wywalało, natomiast grupowania nie dało się wyłączyć bo nie dało się do folderu wejść. Użyłem Total Commandera i przez niego zidentyfikowałem plik, który powodował problem. Nazwa pliku była całkiem normalna. Przeniesienie pliku do innego folderu blokowało tamten nowy folder, ale tylko gdy Eksplorator miał włączone grupowanie. Plik był nieistotny więc go usunąłem przez co problem zniknął. Chkdsk /f nie pomagał.

Może jakiś z GNU/Linux… - takie pamiątki może (w przyszłości) warto opróżnić z danych wrażliwych i do zip spakować?