Polepszenie chłodzenia

Witam. Od jakiegos czasu zmagam się z przegrzewaniem komputera, co skutkuje jego zawieszeniem. Z reguly przeczyszczenie radiatora i wentylatorow rozwiązywalo problem, kilka razy też wymieniłem zasilacz (temperatury były ok, ale też się zawieszal). Obecnie mamy upały i pc zawiesza się przy zwykłym przeglądaniu stron. Procek grzeje sie do 80 stopni i tutaj pojawia się moje pytanie: jak polepszyć jego chłodzenie? Nowa warstwa pasty, to jasne. Ale czy jest sens wymieniać radiator czy cokolwiek innego? W tej chwili planuje zamontowac dwa dodatkowe wentylatory na radiatorze - prowizorka, a jak :smiley:

Podaj jakąś specyfikację swojego sprzętu, jakie masz chłodzenie, czy posiadasz w obudowie jakieś wiatraki itd.

 

W sucho oceniając Twoją sytuację to na pewno zmiana chłodzenia procesora na nowe, wydajniejsze, zmieni nieco temperatury samego procesora. Na pewno jakieś wentylatory w obudowie poprawią cyrkulację powietrza. Co do zasilacza, pytanie co to za zasilacz, w sensie jakiej marki i mocy.

 

Najbardziej kosztownym krokiem byłaby zmiana obudowy (o ile masz starą) na taką z wiatrakami wraz z chłodzeniem na procesor.

Możliwe że obecne chłodzenie nie jest do końca prawidłowo zamontowane. Być może nie dolega dobrze do procesora, stąd takie temp. Warto by to sprawdzić wcześniej zanim go zmienisz na inne. Zmień też pastę na nową. Gdy nic nie pomoże, możesz zakładać inne np. spartan pro.

Zasilacz to wbrew pozorom bardzo ważna część komputera bo wpływa on na działanie wszystkich innych części a upały są dla szajsowatych zasilaczy z czarnej listy (polecam przeczytać ten artykuł: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html) prawdziwą mordęgą.

 

Sprawdziłbym też czy chłodzenie na procesorze dobrze dolega do jego powierzchni i czy pasta jest na nim równo rozprowadzona (bez przerw).

Płyta główna: Foxconn P4M800P7MB Series (3 PCI, 1 AGP, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN). W obudowie nie ma chłodzenia, aczkolwiek cały czas jest otwarta. Na procesorze radiator i wentylator. W zasadzie to jedyny wentylator w komputerze, poza tym w zasilaczu. Jakie konkretne parametry ewentualnie jeszcze podac?

Odnośnie zasilacza napiszę później, jak wrócę do domu :slight_smile:

Jak już kolega wyżej napisał, zwróć uwagę na zasilacz, aby nie był z czarnej listy. 

 

Ściągałeś jakoś niedawno chłodzenie z procesora? Czy po tym zabiegu zauważyłeś spadek wydajności? Jaką pastę termoprzewodzącą używałeś?

Tymczasowo otwórz obudowę od strony procesora/karty graficznej da to minimum 10 stopni mniej z “boxem” ;) 

a może nie podpiąłeś wiatraczka chłodzenia do płyty głównej po czyszczeniu i stąd takie temperatury ? 

 

Zaraz nowa pasta…  zdjąłeś*  komplet z procesora odkrywając go nie nakładając nowej czy tylko przedmuchałeś bez ruszania ?

* Jedyna z przyczyn to chłodzenie ma “luz” każdy bolec zaskoczył i radiator z wiatraczkiem mocno przytwierdzone ?

 

 

Sprawdź w biosie czy wentylator ma “auto” ?

Może reguluj przez Speedfan obroty chłodzenia aby temperatura była poniżej 70 - 80  stopni ?

Jaki procek od tego zaczynaj. Po MOBO widzę że siakiś Pentium pewnie. Temperatury o wiele za wysokie nawet jak na lato, jeśli wskazania są prawidłowe zapewne przyczyna restartów. Odpal kompa przy otwartej budzie, niech pochodzi, jak złapie zwiechę to złap palcami za radiator. Gorący czy chłodny? Dodatkowo zobacz temperatury chipsetu bo widzę że radiator jest dupiaty.

 

Wskazany byłby wiatrak z tyłu obudowy (wiejący na zewnątrz budy), który wymusi lepszy obieg powietrza wewnatrz, zakładając że nie masz wielkiego syfu z kablami.

Jaka jest buda. Jak nie wiesz to możesz dodać zdjęcia. Ile miejsc na wiatraki, jest miejsce z przodu? Jaka masz kartę graficzną i zasilacz?

Mam nadzieję że masz prawidłowo założone chłodzenie i nałożoną pastę na procku.

Przedmuchiwalem bez ściągania radiatora, wiem że pastę nakłada się przy każdym ściąganiu :slight_smile: przy zawieszaniu radiator jest gorący, więc podejrzewam że temperatury pokazywane są prawidłowo. Wszelkie dane techniczne wypisze wieczorem, po powrocie do domu

Zasilacz MODECOM 480W.

Procesor Intel Pentium D920.

Jeżeli chodzi o zdjęcia obudowy to zrobiłem takie (nie wiem na co miałem zwrócić uwagę):

 

 

Z tego co widzę na płycie głównej, mam tylko jedno wolne miejsce na wentylator.

To chłodzenie na procku fabryczne? Z reguły intel takie konstrukcje dołączał http://obrazki.elektroda.pl/1270870500_1335277005.jpg - wyższym lub niższym radiatorem i spodem miedzanym lub alu.

Chłodzenie fabryczne było dokładnie takie jak w linku wyżej, jednak kupowałem komputer używany i złączone są ze sobą dwa radiatory. Pewnie ktoś napisze, że to źle jednak sam widziałem że temperatury były niższe przy ‘podwójnym’ radiatorze niż pojedynczym.

Podstawowe pytanie układ działał kilka lat bez problemów czy niedawno go kupiłeś i masz problemy ?

 

 

  1. Pasta termo przewodząca być może skruszała ?

  2. 80 stopni, wiatrak powinien ostro wyć w tym momencie… nic o tym nie piszesz ?

 

Bios

/ PC Health Status

 

 

Smart CPU FAN Temperature

 

 

CPU FAN Tolerance Value

Przy takim tandemie dwóch radiatorów troche trudno o efektywne połączenie ich, aby skutecznie współpracowały i przekazywały dobrze ciepło. W ogóle pierwszy raz widzę taką konstrukcje, ale jak widać polska myśl techniczna nie zawodzi :slight_smile:

Wymianę pasty darowałbym sobie, jedyne skuteczne rozwiązanie to wg mnie wymiana tego “mugena” na coś stabilniejszego i wydajniejszego. Jeśli możesz pozwolić sobie na wyatek 70zł to za tyle kupujesz SilentiumPC Spartan PRO - chłodzenie którym spokojnie wychłodzisz tego pentiuma, a w przyszłości może też posłużyć w innym PC (pod AMD też). Ewentualnie taniej -  szukać wysokiego radiatora ze spodem miedzianym od Intela (BOX).

Poleciłbym jeszcze małą modernizacje CPU - np. na C2D E7400 57zł z wysyłką na allegro - te procesory są wydajniejsze i bardziej energooszczędne niż Pentiumy D. Tyle, że twoja płyta nie obsługuje niestety Core 2 Duo więc ta opcja odpada.

Kilka lat bez problemów działał. Z wyjątkiem sytuacji opisanych na początku (wymiana zasilacza, odkurzanie).

Wentylator chodzi dosyć głośno, ale chyba się przyzwyczaiłem i ciężko stwierdzić czy głośniej niż powinien.

 

BIOS:

Ja bym zrobił tak:

  1. Można zainwestować w http://proline.pl/?p=SPC+SPARTAN+LT+HE922

chłodzenie zostanie do nastepnego kompa lub przynajmniej będzie jak należy. Następnie sprawdz jak sprawują się temperatury oraz czy da się zamknąć budę - ile wtedy będzie stopni.

  1. wentyl na przedni panel wdmuchujący http://proline.pl/?p=EMX+MAGMA+80MM  poprawi obieg i schłodzi całe flaki, obniży temperaturę płyty gł, karty graficznej.

  2. jak byś chciał więcej to wstaw taki sam na tylną ściankę budy jako wyciągający, jeszcze bardzie w tej sposób poprawisz obieg w swojej obudowie i obniżysz temperatury.

Nie za bardzo wiem jak zainstalować ten wentylator na przedni panel. Chyba nawet nie ma tam na niego miejsca. A jeśli nawet, w jaki sposób dac dwa wentylatory, jeśli na płycie mam tylko jedno wolne wejście na fana?

  1. To pozostaje sprawdzenie pasty i wymiana, tylko nie silikonowa “pasta” to koszt od 10 -> 20+ zł ( np cienka warstwa w iks - X, jeden z portali testował sposoby rozkładania pod i5 2500K i ta wyszła najlepiej ),  ale prawie za drugie tyle masz już lepsze chłodzenie :wink:

 

  1. Wentylator dołożysz ale tylko wtedy gdy resety nie ustąpią możesz przymknąć obudowę lub jej nie zamykać.

 

  1. 2600 obr/min to już spory hałas :{  

Coś musiało się stać z tymi radiatorami, na dole jest gorący a na górze taki w miarę. Tak więc muszę kupić pastę i przesmarować wszystko, sprawdzę najpierw z jednym radiatorem jak to będzie :wink: +dołożę wentylator