Polepszenie WI-FI

(1piotr13) #1

Witam
Mam starego lapka Lenovo s10e z wolną kartą wi-fi i chciałbym polepszyć szybkośc ściągania kupując dongla asus usb-ac53 nano który obsługuje ac. Mój lapek ma tylko wejście USB 2 i tu pytanie czy przy takim łączu USB 2 ten asus będzie dobrze działał, czy uzyskam pełną szybkość pobierania czy też tylko przy USB 3 będzie ten dongiel działał z pełną szybkością ?

Piotr

(ak6) #2

USB 2.0 pozwala teoretycznie na prędkość zapisu ok. 25 – 30 MB/s, a odczytu 30 – 42 MB/s.

Jakie masz łącze?

(1piotr13) #3

Mam internet z UPC 30 MB/s , więc bardzo szybki.

(ak6) #4

A nie lepiej wymienić wbudowany moduł WiFi. Jaki masz w tej chwili standard swojej karty?

(1piotr13) #5

Mam 802.11g. Ten lapek ma ze 6 lat albo i więcej więc nie sądzę żebym dostał gdzieś pasujący do tego modelu moduł z 802.11ac. A nawet gdyby to pewnie cena nie byłaby niższa jak za ten dongiel asusa który już kupiłem i zapłaciłem 40 euro.

(ak6) #6

Ale przecież 802.11g ma do 54 Mb/s, więc raczej i tak nic sobie nie polepszysz.

(1piotr13) #7

Nie wiem, może źle rozumuję ale jeżeli podłączę tego dongla od asusa do lapka poprzez usb a on ma moduł który obsługuje najnowszy tryb 802.11ac to sądzę że dzięki niemu będę mógł szybciej ściągać. Mając tego dongla omijam moduł który jest w lapku i jest wolniejszy. Przecież ten dongiel asusa to jest karta sieciowa i kiedy jest wpięta do lapka to ona jest odpowiedzialna za łączność wi-fi a nie karta wewnętrzna. Przeczytałem kilka artykułów w których wyraźnie jest napisane że ta karta sieciowa jest idealnym upgradem dla starszych komputerów które mają stary standard wi-fi jak 802.11 b,g,n

(ak6) #8

Nie zawsze jest takie proste przełożenie…
dochodzą jeszcze chociażby warunki fizyczne (np antena)
Ale skoro, jak piszesz, już kupiłeś tego Asusa, to poprostu podłącz i sprawdź.

(1piotr13) #9

Tak, w przyszłym tygodniu powinien przyjść pocztą. Dam znać czy coś się polepszyło.

(1piotr13) #10

Dzisiaj przyszło to maleństwo i muszę powiedzieć że jest dobrze. Szybkość ściągania bardzo się poprawiła. Mój lapek jest bardzo stary i baardzo powolny. Tu muszę zaznaczyć że ostatnio instalowałem na nim ponownie windowsa 7, ściąganie było w granicach 1MB/s a teraz w porywach dochodzi do 3.5MB/s.