Polepszenie zasięgu wifi w domu!

Witam!

Posiadam router TP-LINK MR3420 i podpięty do niego iplus i wszystko śmiga. Chodzi mi o to że zasięg wifi jest średni; blisko routera pełny zasięg a piętro wyżej od 1-4 kresek, zależy w jakim miejscu.

Chciałbym mieć dobry zasięg wifi w całym domu więc pomyślałem że może lepsza antenka wifi pomoże. W tym routerze są w standarcie dwie antenki 3db a ja chciałbym kupić dwie antenki 5db czy to poprawiło by zasięg wifi w domu?

Wyczytałem że ten router może mieć podpięte max 10db anteny czyli 2x5db mogłoby być.

Proszę o szybką odpowiedź i propozycję antenek.

Mocniejsze anteny powinny poprawić zasięg Wi-Fi, zwłaszcza jeśli i na tych standardowych (3 dBi) urządzenia na innym piętrze łapią sygnał. Niedawno u kolegi zamieniłem na karcie sieciowej w komputerze antenę z 2,5 dBi na właśnie 5 dBi i momentalnie było widać różnicę. Koszt takiej anteny 5 dBi TP-LINK to ok. 12 zł, więc niedrogo - warto spróbować.

Dobre rozwiązanie to OVISLINK AirLive WAI-050 Wireless Antena 5dBi lub OVISLINK AirLive WAI-508

TP-Link ma super anteny 8dbi. ale czy to pomoże nie wiadomo trzeba sprawdzić jeszcze jakie samo urządzenie ma moc wyjściową. Poza tym nad tymi standardowymi antenami będziesz zawsze miał słaby zasięg gdyż są to anteny dokólne spróbuj jedną położyć i zobacz wtedy. Następną rzeczą jest kwestia stropu i jego ożebrowania.

A to nie jest przypadkiem tak, że im więcej dBi ma antenka tym zasie jest co prawda większy, ale i ‘bardziej płaski’? Czyli chyba do zwiększenia zasięgu piętro wyżej kiepski pomysł. Więc np. 12tka którą mam co prawda kosi 5tkę zasięgiem, ale ma sens dopiero przy większych odległościach, bo tak to tylko problem nią trafić w router. 5tki miały chyba jeszcze kąty w pionie niezłe, ale i tak gorsze niż 3dbi, więc imo silniejsza antenka może wcale nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Antenki dookólne tego typu pracują w polaryzacji V popatrz na wykres rozkładu wiązki takiej anteny - bynajmniej “bardziej płaski” to on nie jest.

Właśnie jak szukałem antenek to oglądałem te wykresy i dookólne to były, ale w poziomie. Z resztą właśnie ta moja 12tka ustawiona piętro po routerem w pionie odbiera mi słabszy sygnał niż 3ka czy 5tka, za to potrafi łapać jakieś dziwne sieci, których te dwie nie znajdą ze względu na odległość. Nie wiem jakie polaryzacje miały, bo się na tym nie znam… po prostu piszę na podstawie tego co sam zauważyłem. Ogólnie większych niż 5dBi raczej bym nie polecał… chociaż z 7ek nie próbowałem.