Polityka firmy ASUS odnośnie AM3+

Ponieważ jestem posiadaczem płyty głównej Asus M4A88TD-V EVO/USB3 , postanowiłem przedstawić własne zdanie w kwestii podobnych płyt Asus oraz braku wsparcia dla AM3+.

Otóż uważam, że brak wsparcia dla AM3+ i AMD “Bulldozer”, podczas gdy pozostali producenci zapewnili je w swoich płytach głównych opartych o ten sam chipset, nie została dobrze przemyślana i jest poważnym błędem , mogącym w dalszej perspektywie czasu mieć swoje konsekwencje w postaci straty części klientów na rzecz produktów konkurencji.

Osobiście nabywając do tej pory produkty Asus (nie tylko płyty główne) byłem przekonany, że mój wybór jest dobry. Teraz jednak, mając świadomość, że inni użytkownicy (nawet niektórzy znajomi), używający płyt głównych konkurencji, którzy zakupili je z myślą o AMD Phenom, a zostali mile zaskoczeni aktualizacjami BIOS-u ze wsparciem dla AM3+, czuję się zwyczajnie zlekceważony przez firmę Asus.

Jestem pewien, że każdy dotychczasowy nabywca płyty głównej Asus, który znalazł się w podobnej sytuacji i który ją obiektywnie przeanalizuje, stojąc przed kolejnym wyborem nowej płyty głównej, poważnie się zastanowi, zanim wybierze ponownie produkt marki Asus. Ja niestety wybiorę inny.


Zwróciłem się z tym problemem do Asus-a, na co otrzymałem odpowiedź, że decyzja o braku wsparcia dla AM3+ zapadła na Tajwanie. Tak więc, drodzy użytkownicy podobnych płyt głównych, demonstracja przed siedzibą “głównodowodzących” nie wchodzi w grę, bilety na Tajwan byłyby droższe od nowej płyty głównej :stuck_out_tongue:

Asus ma swoich dotychczasowych klientów, czyli nas, w “głębokim poważaniu”, licząc prawdopodobnie na sprzedaż swoich nowych płyt z AM3+. Oby się nie przeliczył…

Pozdrawiam, nyquist.

Moja płyta też miała mieć wsparcie i nie jest to Asus.

Najszersze wsparcie to zawsze było od Gigabyte i tak pozostanie

No ale Asus wydaje dobre płyty, tylko że z tym dali plame

Gigabyte i asrock. Swego czasu asrock wypuścił do którejś płyty z nforce3 aktualizację biosu pozwalającą na działanie na tej płycie procesorów phenom II :slight_smile:

Z tej strony to samo - MSI 870-C45 i brak wsparcia dla buldożerów, tak więc nie tylko ASUS zawiódł.

Podejrzewam, że wina leży po stronie AMD i producenci nie mieli tu nic do powiedzenia.

Przepraszam bardzo, że spytam, a na jakiej podstawie taki wniosek? Przeczytał kolega cały temat? Napisałem wyżej, że uzyskałem od Asus-a oficjalną informacje, że taka po prostu była ich decyzja. Oto dokładny cytat: “(…) Informujemy, że decyzja o braku możliwości wsparcia dla AM3+ zapadła na Tajwanie (…)”. Istnieje poza tym szereg płyt na tym samym chipsecie, do których wydano odpowiednią aktualizację BIOS, więc wina na pewno nie leży po stronie AMD.

Chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze i pazerność producentów ale skąd możesz wiedzieć, że inni w przyszłości nie pójdą tą samą drogą co Asus? Ciekawe czy ktoś się weźmie do roboty i wypuści alternatywne wersje Bios dla chipsetów zdolnych obsłużyć Bulldozera czy ktoś śledzi tę kwestię :slight_smile: ? Zdaje się, że problem, o którym piszesz dotyczy po trosze wszystkich producentów płyt gł.

Oczywiście, że chodzi o pieniądze i jest tak samo jasne, że nie da się przewidzieć praktyk pozostałych producentów. Ale rynek rządzi się twardymi regułami i w obliczu sporej konkurencji, jeżeli dana firma “podpada” klientowi, to niestety go traci, przynajmniej w danym momencie, dlatego myślę, że nie wszystko zostało tu do końca przemyślane.

ps. A może znalazł by się ktoś, kto podjąłby się zmodowania BIOS-u do M4A88TD? Jest bardzo podobna płytka M5A88V, która wspiera AM3+, a która jest praktycznie klonem poprzedniej, te same chipsety, nawet układ elementów na płycie jest prawie identyczny. Może udałoby się “ożenić” oba BIOS-y? :smiley: