Położenie kabla rj45 Cat 6 domek jednorodzinny

Planuje pociągnąć kabel Cat 6 zrobić bruzdę w ścianie, od routera na piętro i tam wyjście w ścianie i dalej kabel na strych (2 piętro) łącznie z 30 m kabla.

Będę miał światłowód 600 Mb/s obecnie jest jedno gniazdko w ścianie cat 5e w salonie.

Jak zrobić gniazdko w ścianie na 1 piętrze i przedłużyć na 2 piętro?
Jaki rodzaj kabla? UTP obawiam się że jest zbyt delikatny by go zaszpachlować i nie uszkodzić w montażu ~30 m kabla. Z kolei FTP ponoć ciężko kłaść pewnie z powodu że jest sztywny rozumiem.
Jakieś przydatne uwagi lub komentarze? Z myślą o przyszłości rezygnuje z kategorii 5e, mam zamiar podłączyć 3 komputery, telewizor, 2 kamery po kablu bez strat jakości również na strychu.

Jeśli główny router będzie na parterze to do każdej kondygnacji ciągnąłbym osobno kabel. Kwestia czym będziesz bruzdować i przebijał się przez strop. Szpachlowaniem się nie przejmuj. Kabel ekranowany winien być okuty złączem z uziemieniem itd. Poczytaj o tym zanim wybierzesz UTP lub FTP. Gniazda możesz dać natynkowe lub koronką wyciąć pod puszkę czyli podtynkowe (ładniej wygląda). No i kwestia zasilania.
Pomyśl też nad oddzieleniem sieci kamer od reszty (czyli dodatkowe kable).

Odnośnie tego kabla ekranowego i uziemienia, samo uziemienie jest konieczne? Czytałem że większość dobrych routerów ma w gnieździe metalowe złącze i to wystarcza, tu akurat jestem zdany na Fine media.
Bruzdę zamierzam zrobić do schodów i pociągnąć pionowo.

Osobne kable na oba piętra plus kamery to może wyjść łącznie i 80 m kabli.
Z kamerami to jeszcze pomyślę może szyfrowane WiFi albo faktycznie kabel, natomiast odnośnie pięter myślałem nad jednym kablem i schowanie switcha najlepiej takiego do schowania w ścianie.

O ile nie planujesz w domu budować stolarni, szlifierni, czy innych warsztatów, to nie widzę sensu kładzenia kabla ekranowanego. Źle zaekranowany może działać gorzej, niż nieekranowany. Co do przedłużania - nie da się bezpośrednio (da się przez przełącznik), pociągnij 2 z dołu po prostu. A najlepiej po jednym do każdego punktu. Nie mogę sobie wyobrazić, jak chciałbyś uszkodzić kabel przy szpachlowaniu. Serio. Jak się tak bardzo boisz, to daj skrętkę przeznaczoną do kładzenia na zewnątrz - są wytrzymalsze.

Do każdego punktu osobny kabel, nie ma „przedłużania”, to nie czasy Ethernetu 10BASE2.
No chyba, że na piętrze zamontujesz dodatkowy switch, wtedy faktycznie jeden kabel na piętro. Bo rozumiem, że jeden switch planujesz na dole.

Bo to razem 6 urządzeń, może w przyszłości jeszcze jakieś, więc będziesz potrzebował jeszcze switch oprócz routera.

Co do kabla, to ważne, abyś kupił skrętkę miedzianą, czystą, a nie „CCA”.