Polski znak "ę" na klawiaturze

Witam
Mam problem z literą E na klawiaturze. Wszystkie polskie znaki ą, ć, ń, ś, ż, ź, ł, ó działają oprócz literki „ę” to może być usterka w klawiaturze czy systemu?

Normalnie „e” bez Alta wbija? Jeśli tak, to zobacz, czy czasem też inne litery nie przerywają - wiem, pisałeś, że działa, ale mogłeś mieć szczęście :slight_smile: Jeżeli „E” bez Alta nie wbija, to zabrudzenie klawisza / gumki pod klawiszem lub zalanie. Nie zalałeś klawy?

Jeśli chodzi o kwestię czy to sprzęt, czy soft, to najlepiej sprawdzisz to bootując Live np. Ubuntu lub podpinając klawę do innego kompa / laptopa.

Zwykłe „e” działa? Jak to Windows, to najczęściej PL znak diakrytyczny zabiera inny program: np. program do karty graficznej ATI, lub coś innego zainstalowanego. Najłatwiej popatrzeć co jest w pasku zadań i wyłączać - zobaczyć co blokuje „ę”. Zwykle można to w prosty sposób przekonfigurować.

Można wymusić nawyk:

Shift + Tylda/Grawis (~ / `) puszczasz, wciskasz samo E i robi się ę/Ę.



Dużą literę możesz bezpiecznie wpisać z shfitem (jako kolejno wciśniętą sekwencję z zachowaniem puszczenia/przerwy) - nie straci się kombinacja tyldowo/grawisowa (a nawet CapLockiem po kombinacji).

Ale po co? Nie lepiej sprawdzić skróty klawiaturowe? Najprawdopodobniej do kombinacji e + AltR coś jest przypisane i trzeba to przypisanie zlikwidować.

1 polubienie

ATI Catalyst mają w Windows skrót klawiaturowy [Alt]+[Ctrl]+[C] i dają problem z ć, tu zapewne, tak jak sugerują poprzednicy, jakiś program zabrał dla siebie skrót z e. Po prostu wywal ten skrót.

Można go zawsze zmienić, o ile nie da się usunąć.
Ja kiedyś ustawiałem Ctrl + Q i było już ok.

Poszukam

Tak Windows 10 Home

Jak na razie Bogdan nie podlinkował tu swojej magicznej apki co pokazuje gdzie skrót jest aktywny.

Usunęłam program Apowersoft Rejestrator Ekranu - i niby te program blokował wpisywanie polskiego znaku ę?

W takim razie testuj alternatywy jak program nie pozwoli zmienić ustawień skrótów klawiszowych:

Darmowe:

Z możliwością podglądu kodu źródłowego i samodzielnie można wychwycić backdoory:

Najłatwiej sprawdzić z ekranu logowania przy wpisywaniu hasła przy uruchomieniu czy to wina klawiatury czy nie. Jeżeli tam działa to coś blokuje jeżeli nie to może być inny układ klawiatury albo coś innego

1 polubienie

Gdy klawiatura QWERTY, to -
Kliknij panel sterownia, Region, Preferencje języka, Wyskoczy okno ustawień i przycisk Klawiatura Polski i na tym pasku musi być Polski - Polski programisty!


ęęęęęęę :smiley:

Ale jej klawiatura nie przestawiła się z „programisty” na „Polski - 214”.