Polskie litery w html

Witam, mam taki kod:

i jeszcze nie mam polskich liter oprócz ż co zrobi aby polskie litery mi sie wyswietlaly?

uzywaj odpowiedniego edytora, na przykład KED

zapisuje odpowiednio plik, każdy program zapisuje plik z odpowiednim sobie kodowaniem, często można to kodowanie w danym programie zmienić

musisz mieć edytor, który będzie potrafił konwertować w locie znaki zakodowane w Windows 1250 (używane w windowsie- w takim standardzie wpisujesz je na klawiaturze) na te które ustawisz w stronie (charset=iso-8859-2).

Przekonwertować w jakimś edytorze albo po prostu użyć kodowania jak w windowsie:

Najlepiej użyj zajączka :slight_smile:

Dopisz coś i zapisz zmiany i będziesz miec polskie znaki :slight_smile:

Po co kodujemy znaki w systemie:

A no po to by naszą stronę mógł odczytać także obcokrajowiec. Oczywiście jeżeli nie będzie miał na swoim komputerze polskiej czcionki to nie pomoże żadne kodowanie i tak będzie miał w miejsce polskich liter same “krzaczki”.

Czym różni się międzynarodowy system kodowania od polskiego jaki ustanowił dla nas microsoft i narobił nam tym trochę bigosu, czyli:

W rzeczywistości to te dwa systemy różnią się innym zakodowaniem trzech literek małych :ą,ś,ź i oczywiście także dużych:ĄŚŹ

Aby przekonwertować znaki na system iso-8859-2 wystarczy zamienić te znaki na inne:

ą na ±

ś na ¶

ź na Ľ

Ą na ˇ

Ś na ¦

Ź na ¬

Właściwie to można to zrobić nawet w notatniku i dla lepszego zrozumienia w czym rzecz może nawet warto to raz w życiu zrobić samemu :slight_smile:

Istnieje wiele edytorów tekstów które zrobią to szybko bo automatycznie.

Np. wygodny edytor PITPAD 3.2 zastępujący notanik:

http://www.szczepanik.org/Dzone/index.html

Jeżeli jest to strona próbna i i dokonujem w niej dużo zmian, a piszemy w notatniku to można się zastanowić czy warto za każdym razem dokonywać konwersji czy też pisać w standardzie windows-1250 i czy w ogóle warto jeżeli nie liczymy na międzynarodowych odbiorców; :slight_smile: