Polskie znaki restartuja xorg i srodowisko graficzne

Zrobilem zgodnie z tym:
https://dug.net.pl/tekst/224/zastapienie_ekranu_logowania___autostart_x_i_autologowanie/

I teraz gdy napisze:
alt+l
alt+a
alt+z
alt+n
itd., to mrugnie ekran i wszystkie aplikacje i cinnamon laduje sie od nowa.

Jak bylem na GDM to dzialalo ok. Nie wiem nawet jak szukac rozwiazania.
Nie wiem czy to bardziej z tymi polskimi znakami na xorg jest problem czy bardziej ze skrotami klawiaturowymi ktore zaslaniaja te znaki.

Jak to rozwiazac?

Mam Antergos(Arch) z Cinnamon’em.

Próbowałem różnych metod i teraz już nie restartuje. Tyko nie wiem która metoda zadziałała. xD
Ostatnio zrobiłem:
loadkeys pl

A wcześniej:
setxkbmap pl
Ale po setxkbmap pl sprawdzalem i nie pomogło ani z restartem ani bez restartu kompa. Także chyba loadkeys pl ostatecznie pomogło.

loadkeys pl działało tylko dla jednej sesji. Po restarcie kompa problem wraca.
Liczyłem że to pomoże ale nie pomogło:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Keyboard_configuration_in_console

Nadal problem nie jest rozwiązany.

Problem naprawdę dziwny ale skoro: loadkeys pl pomaga to wrzuć to do autostartu.

Przejrzyj cały wątek:
Błędne ustawienia klawiatury na laptopie, tylko w terminalu, GUI jest ok .

W wiki Archa, które przywołujesz piszą, że loadkeys to zmiana tymczasowa. Zmiany na stałe zapisujesz w /etc/vconsole.conf, a dla środowiska graficznego w jednym z plików w /etc/X11/xorg.conf.d.

Aha, nie dopisałem. Plik /etc/vconsole.conf mam na pl i nic to nie daje.
To jest katalog: /etc/X11/xorg.conf.d
W nim jest plik: 00-keyboard.conf
Z treścią:
# Read and parsed by systemd-localed. It’s probably wise not to edit this file
# manually too freely.
Section "InputClass"
Identifier "system-keyboard"
MatchIsKeyboard "on"
Option “XkbLayout” "pl"
EndSection

Także twoja metoda też chyba nie pomoże.

Chciałem tego uniknąć. :expressionless:

Środowisko graficzne powinno korzystać z konfiguracji w /etc/X11/xorg.conf.d … ALE … ma też swoje ustawienia.

Sprawdź tam czy nie jest jest jakiś dziwny układ ustawiony. W Xfce pomagało na przykład ustawienie “legacy / stary”.

Wlasciwie to trzeba sudo loadkeys pl zeby dzialalo wiec dodanie do autostartu jakos nie dziala. Zalezy w ktorym miejscu, nieraz wcale nie dziala a nieraz po prostu wymaga wpisania haslo przy starcie systemu co tez odpada.

Srodowisko ma normalnie Polski ustawione. Nie wiem gdzie by mialo sie to ukryc jeszcze?

A jakbyś dopisał w: ~/.xinitrc

Jak dodam w ~/.xinitrc to nic się nie dzieje, nie włącza się. Jak dodam do .bash_profile lub do /etc/profile to pyta o hasło przy starcie systemu, także też nieudane.

Tutaj piszą o parametrze: lv3:ralt_switch
Ale on też nie pomógł.

Jakiś niewypał to jest po prostu kompletny.

Znaleźć metodę żeby efekt był taki jak przy loadkeys pl.

Upewnij się, że w pliku /etc/vconsole.conf nie masz żadnej literówki bo ten plik powinien robić to samo co loadkeys. Przynajmniej w Archu, bo Antregosie może wymyślili sobie coś innego.

Polecenie localectl set-keymap keymap powinno również to zmienić dla całego systemu.

Zdaje się, że to w ogóle nie jest problem z mapowaniem polskich klawiszy, ale dla porządku pokaż wyniki:
localectl status
localectl list-keymaps | grep -i pl
cat /etc/vconsole.conf
To co podejrzewam jednak, to błędne “autologowanie” po wyrzuceniu GDM. Pokaż zatem /etc/xprofile, ~/.xprofile oraz /etc/X11/xinit/xinitrc.d/. Także ~/.bash_profile, bo go chyba zmieniałeś.
Spróbuj też stworzyć testowego użytkownika i uruchom na nim środowisko, porównaj jego zachowanie na pl_literki.

Korzystałem z localectl set-keymap pl to nic nie zmienia. /etc/vconsole.conf nie ma żadnej literówki (dodam w następnym poście treść tego pliku).

Mój vconsole.conf;
cat /etc/vconsole.conf

KEYMAP=pl
FONT=lat2-16
FONT_MAP=8859-2

Dobra, by zrobić porządek z pl_literkami. Sprawdź lub wykonaj:
cat /etc/locale.conf
Jeśli tu jest coś innego niż:
LANG=pl_PL.UTF-8
to odkomentuj pl_PL.UTF-8 w /etc/locale.gen, a następnie wykonaj:
sudo locale-gen
Teraz vconsole.conf. Ja to zwykle robię “ręcznie” i doprowadzam do stanu jw. Polecenie localectl jest poleceniem “globalnym” i powinno - wraz z poprzednim - dać efekt w postaci pojawienia się prawidłowych fontów i polskiej klawiatury w TTY.
sudo locatectl set-keymap --no-convert pl
Druga kwestia, to sprawdzić spolszczenie, przypisanie klawiszy itp. w DE.

Automatyczne logowanie do DE z pominięciem DM jest opisane tutaj (dotyczy to wyłącznie sesji Xów, nie dotyczy np. sesji Wayland):
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinit

Do /etc/vconsole.conf dodałem te dwie linijki ale to nic nie zmieniło.

cat /etc/locale.conf
LANG=pl_PL.UTF-8
LC_COLLATE=pl_PL.UTF-8
Czyli jest dodatkowa linijka LC_COLLATE=pl_PL.UTF-8

Linijka pl_PL.UTF-8 w /etc/locale.gen jest odkomentowana.

Zrobiłem sudo locale-gen

to sudo localectl set-keymap --no-convert pl już kiedyś robiłem i nic nie dawało ale zrobiłem też teraz.

"Druga kwestia, to sprawdzić spolszczenie, przypisanie klawiszy itp. w DE."
No a tego nie wiem jak zrobić, i akurat nie powiedziałeś jak zrobić. ;|

"Automatyczne logowanie do DE z pominięciem DM jest opisane tutaj (dotyczy to wyłącznie sesji Xów, nie dotyczy np. sesji Wayland):
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinit"
Jakieś autologowanie bezpośrednio już stosuję. Może to co podajesz się czymś różni.

Nie zrobilem tylko “Drugiej kwestii” i automatycznego logowania bo automatyczne logowanie mialem stad:
https://dug.net.pl/tekst/224/zastapienie_ekranu_logowania___autostart_x_i_autologowanie/

No i efekt tego wszystkiego jest taki ze nic sie nie zmienilo.

Ale moze wszystko wina “Drugiej kwestii”.

Przeglądnij ustawienia Cinnamona.

To jest bardziej rozbudowana i chyba bardziej łopatologiczna wersja tego, co stosowałeś z DUG. Autologowanie występuje praktycznie w każdym DM. Z Twojej pierwszej wypowiedzi wynikało, że chciałeś w ogóle wyeliminować jakikolwiek DM. Rozwiązanie z wiki jest właśnie takim.

W ustawieniach cinnamona jest Polski jezyk po prostu, w ustawienia > Klawiatura.

Ale tamto co dalem jest bez DM (bez GDM’a), czy ja czegos nie rozumiem?
Tamto co dalem robi autologowanie tak:
1:2345:respawn:/bin/login -f nasz_login tty1 </dev/tty1 >/dev/tty1 2>&1
Czyli bez zadnego DM’a.
I wtedy robi startx i cinnamon.
Chyba to jest to samo i bez DM’a?

Czyli to i tak nie ma znaczenia w kwestii tego ze przy alt+costam robi sie restart x’ow?

Stan aktualny: bez zmian, bez loadkeys pl nie dziala alt+costam.

Jedynie to:
FONT=lat2-16
FONT_MAP=8859-2
daly mi polskie znaki w tty.

Gdzieś się może uruchamia jakiś tajemniczy skrypt który coś psuje z tą klawiaturą?