Pomiar temperatur

Pomiar temperatur:

Aktualizacja 2 VII RP2009

Nie jest to temat do dyskusji, więc proszę o nie pisanie pod spodem.

Jeżeli masz jakieś pomysły, propozycje, skargi, wnioski, postulaty, zażalenia, bądź znalazłeś błąd na tej stronie, to będę wdzięczny za wysłanie mi wiadomości na PW

-wszystkich podzespołów:

HWMonitor - http://www.cpuid.com/hwmonitor.php

Program umożliwiający odczyt temperatury z czujników procesora, płyty głównej, karty graficznej oraz dysku, pokazuje aktualne temperatury podzespołów, jak również najniższe i najwyższe zanotowane w trakcie działania programu. Program jest stale aktualizowany, pokazuje poprawne temperatury z większości czujników.

Pomiar temperatury w IDLE:

Włączamy komputer i logujemy się, zostawiamy komputer na kilka minut w bezczynności (nie uruchamiamy żadnych programów), uruchamiamy program HWMonitor, odczekujemy kilka minut i podajemy (przepisujemy/robimy zrzut ekranu z okna programu) zarejestrowane temperatury minimalne i maksymalne podzespołów.

Pomiar temperatury w stresie:

Uruchamiamy program HWMonitor, włączamy programy, które obciążą nasz komputer, po kilkunastu minutach stresu przełączamy widok na okno włączonego wcześniej programu HWMonitor i podajemy (przepisujemy/robimy zrzut ekranu z okna programu) zarejestrowane temperatury maksymalne podzespołów.

-płyty głównej i procesora w IDLE:

BIOS (w zakładce takiej jak H/W Monitor czy PC Health Status)

Jest to najpewniejszy sposób odczytu temperatury płyty głównej (chipsetu) oraz procesora w IDLE. Trzeba pamiętać jednak, że w przypadku procesorów wielordzeniowych, bardziej liczy się temperatura poszczególnych rdzeni, natomiast temperatura podawana w BIOSie jest temperaturą ogólną procesora i jest mniej reprezentowana. Czasami aktualizacja BIOSu pozwala na odczyt dokładniejszych (zgodnych ze stanem faktycznym) temperatur.

Pomiar temperatury w IDLE:

Wyłączamy komputer na kilkadziesiąt minut (aby podzespoły wyrównały swoją temperaturę z otoczeniem), włączamy komputer i od razu wchodzimy do BIOSu i konkretnej zakładki. Notujemy temperatury jakie zobaczyliśmy na samym początku, obserwujemy jak szybko one rosną i na jakiej wartości się zatrzymują. Podajemy temperatury początkowe, prędkość ich rośnięcia i temperatury ostateczne.

-procesora:

Core Temp - http://www.alcpu.com/CoreTemp/index.html

Program umożliwiający odczyt temperatury z czujnika procesora, pokazuje aktualną temperaturę poszczególnych rdzeni procesora, jak również najniższą i najwyższą zanotowaną w trakcie działania programu. Wartości te mogą być zapisywane do pliku, co pozwala zbadać temperaturę procesora wtedy, gdy komputer zawiesza się. Program jest stale aktualizowany, obsługuje wiele procesorów, jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o temperaturze rdzeni naszego procesora.

Pomiar temperatury w IDLE:

Włączamy komputer i logujemy się, zostawiamy komputer na kilka minut w bezczynności (nie uruchamiamy żadnych programów), uruchamiamy program Core Temp, ustawiamy w opcjach zapisywanie temperatury do pliku, odczekujemy kilka minut, wchodzimy do katalogu programu Core Temp i podajemy zawartość pliku z zapisanymi temperaturami.

Pomiar temperatury w stresie:

Uruchamiamy program Core Temp, ustawiamy w opcjach zapisywanie temperatury do pliku, włączamy programy, które obciążą nasz procesor (najlepiej wszystkie rdzenie), po kilkunastu minutach stresu (bądź po zawieszeniu/zresetowaniu/wyłączeniu się komputera), wchodzimy do katalogu programu Core Temp i podajemy zawartość pliku z zapisanymi temperaturami.

-karty graficznej:

GPU-Z - http://www.techpowerup.com/gpuz/

Program umożliwiający odczyt temperatury z czujnika karty graficznej, pokazuje aktualną temperaturę rdzenia karty graficznej, jak również najniższą, najwyższą oraz średnią temperaturę zanotowaną w trakcie działania programu. Wartości te mogą być zapisywane do pliku, co pozwala zbadać temperaturę karty graficznej wtedy, gdy komputer zawiesza się. Program jest stale aktualizowany, obsługuje wiele kart graficznych, jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o temperaturze rdzenia naszej karty graficznej.

Pomiar temperatury w IDLE:

Włączamy komputer i logujemy się, zostawiamy komputer na kilka minut w bezczynności (nie uruchamiamy żadnych programów), uruchamiamy program GPU-Z, ustawiamy w opcjach zapisywanie temperatury do pliku, odczekujemy kilka minut i podajemy zawartość pliku z zapisanymi temperaturami.

Pomiar temperatury w stresie:

Uruchamiamy program GPU-Z, ustawiamy w opcjach zapisywanie temperatury do pliku, włączamy programy, które obciążą naszą kartę graficzną i po kilkunastu minutach stresu (bądź po zawieszeniu/zresetowaniu/wyłączeniu się komputera) podajemy zawartość pliku z zapisanymi temperaturami.

-dysku twardego:

HD Tune 2.55 - http://www.hdtune.com/

Program umożliwiający odczyt temperatury z czujnika dysku twardego, pokazuje aktualną temperaturę dysku twardego. Wersja darmowa nie jest już rozwijana (ostatnia wersja z 2008.02.13), jednak nadal jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o temperaturze naszego dysku twardego.

Pomiar temperatury w IDLE:

Włączamy komputer i logujemy się, zostawiamy komputer na kilka minut w bezczynności (nie uruchamiamy żadnych programów), uruchamiamy program HD Tune, odczekujemy kilka minut obserwując wyświetlaną temperaturę i podajemy (przepisujemy/robimy zrzut ekranu z okna programu) zarejestrowaną temperaturę, która już nie zmienia się.

Pomiar temperatury w stresie:

Uruchamiamy program HD Tune, włączamy programy, które obciążą nasz dysk twardy, po kilkunastu minutach stresu szybko przełączamy widok na okno włączonego wcześniej programu HD Tune i podajemy (przepisujemy/robimy zrzut ekranu z okna programu) zarejestrową temperaturę dysku twardego.

Z jakich programów lepiej nie korzystać:

AIDA32 - Enterprise System Information 3.93 dobreprogramy

-nie jest już rozwijany przez producenta (ostatnia wersja z 2004.02.23)

Everest Home Edition 2.20 dobreprogramy

-nie jest już rozwijany przez producenta (ostatnia wersja z 2005.02.05)

Everest Ultimate Edition oficjalna dobreprogramy

-wersja testowa

Everest Corporate Edition oficjalna dobreprogramy

-wersja testowa

SpeedFan oficjalna dobreprogramy

-niekiedy pokazuje błędne wartości

Motherboard Monitor 5.3.7.0 dobreprogramy

-nie jest już rozwijany przez producenta (ostatnia wersja z 2004.06.18)

SysTool Build 731 oficjalna

-nie jest już rozwijany przez producenta (ostatnia wersja z 2007.06.27)

FAQ

Co to znaczy IDLE?

Jest to stan bezczynności, kiedy podzespoły nie wykonują żadnej, bądź prawie żadnej pracy. Stan ten można uzyskać wchodząc do BIOSu oraz po kilku minutach od uruchomienia systemu i wyłączeniu wszystkich zbędnych programów (antywirusów, programów p2p, defragmentatorów itp). Dobrze jest również odłączyć komputer od internetu (wyłączyć Połączenie lokalne i Połączenie sieci bezprzewodowej w oknie Połączenia sieciowe, w celu wyeliminowania wszelkiego ruchu z siecią).

Jakimi programami stresować podzespoły?

OCCT - http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php

Bardzo dobry program, którym możemy obciążyć wszystkie rdzenie procesora oraz karty graficznej, jak również pamięć RAM i karty graficznej. Wyświetla podstawowe informacje o procesorze (korzystając z CPU-Z) oraz temperatury podzespołów (korzystając z HWMonitor), ale może korzystać również z odczytów programów: Everest, Motherboard Monitor, SpeedFan i SysTool. Aby mieć pewność, że temperatury są dobrze odczytywane, można równolegle monitorować je innymi wiarygodnymi programami. Na koniec testu OCCT generuje wykresy przedstawiające temperaturę rdzeni na tle ich wykorzystania, które dobrze jest podać.

HD Tune 2.55 - http://www.hdtune.com/

Możemy obciążyć dysk wykonując Benchmark w tym programie.

gry

Jeżeli grając, zauważamy jakieś niestabilności, to gra ta może posłużyć nam jako program stresujący podzespoły komputera. Jest to o tyle dobra opcja, iż można zauważyć jaki konkretnie podzespół nam się przegrzewa i co jest przyczyną niestabilności.

Jakimi programami zrobić zrzut ekranu z okna programu?

XnView - http://www.xnview.com/en/index.html

Klikamy w ikonkę Przechwyć (aparat fotograficzny w górnym panelu) zaznaczamy Przechwyć -> Aktywne okno -> program, którego zrzut ekranu chcemy zachować oraz Zapisz -> Folder -> miejsce w którym chcemy zapisać obraz i Zapisz -> Format -> PNG - Portable Network Graphics (ten format lepiej nadaje się do robienia zrzutów ekranu niż JPG i zajmuje mniej miejsca).

Jak umieścić na forum zrzut ekranu z okna programu?

Wchodzimy do gallery/posting.php?mode=image&submode=upload&album_id=20 w Tytuł obrazu wpisujemy np. nick z forum, w Opis obrazu dobrze jest wkleić link do tematu z problemem, a na dole w Plik podajemy ścieżki dostępu do zrobionych zrzutów ekranów z okien programów i klikamy na Wyślij. Do tematu wklejamy image_id: x gdzie x jest nr. porządkowym przypisanym do wykonanego przed chwilą albumu ze zrzutami.