Pomiar temperatury procesora

Witam!

Na wstępie - proszę nie pisać “Google it”, bo googlowałem i nic.

Szukam programu do pomiaru temperatury procesora na bieżąco, podczas działania kompa. Oczywiście jest ich kilka. CoreTemp, RealTemp, TAT, Everest itd.

Mój procesor to Intel Celeron D330, 2666 MHz. Nie piszcie mi czy dobry procesor czy nie - taki mam komp udostępniony do pracy dyplomowej i innego nie dostanę.

Problem zaczyna się po odpaleniu któregokolwiek z owych programów. CT, RT, TAT wywalają komunikaty typu “Invalid Processor”, “Processor not supported” itd. Everest z kolei w wersji TRIAL temperatury nie pokazuje, natomiast po wpisaniu SERIALa nie aktywuje się przycisk OK, pozwalający zatwierdzić owy SERIAL.

Inne programy znalezione w sieci, typu SpeedFan, CPUBurner, ORTHOS albo jedynie obciążają procesor w jakimś tam stopniu i nie pokazują pomiaru temperatury, albo jestem zbyt tępy, by je obsługiwać.

Proszę o pomoc!

Albo ty nie umiesz z nich odczytać temperatury. Spróbuj Aida 64

Interesujące, że nie ma temperatur. Screeny z programów by się rownież przydały. Ewentualnie spróbuj OCCT.

Domyślam się, że HWMoniter też testowałeś?

A BIOS wyświetla temperaturę? Może aktualizacja BIOSa by pomogła… Jaka płyta i obecnie zainstalowana wersja?

a słyszałeś o programach portable.Poszukaj w googlach jest ich tam trochę min.everest,HWINFO.

igrek , Aida 64 to program do kupienia. Niestety w pracy muszę mieć legalny. Niemniej spróbuję.

Hurricane , OCCT testuję. Rozumiem, że trzeba wykonać test, by temperaturka wyskoczyła? Oto linki:

TAT:

tatq.jpg

RealTemp:

reali.jpg

CoreTemp:

corev.jpg

Adalbert , HWMonitor:

hwmon.jpg

HWM wykrywa TYLKO temperaturę dysku twardego. Nie mam jakichś sterowników, czy co?

BIOS powinien wyświetlać temperaturę, jednak mi nie jest potrzebna temperatura przy starcie, a temperatura podczas pracy na okienkach ;).

smerf45 , Everest - patrz wyżej. HWInfo? Zaraz będę testował.

Ale programy same z siebie nie potrafią odczytać temperatury, potrzebują do tego czujnika do którego dostają się przez płytę główną i tutaj jest miejsce na ewentualny błąd BIOSu. Dlatego zapytam jeszcze raz: BIOS wyświetla temperaturę? Jaka to płyta i obecnie zainstalowana wersja BIOSu? Możliwe, że nowsze wersje usuwają błąd, na który akurat trafiłeś.

Chyba że sam procesor bądź w zestawieniu z tą płytą nie podaje swojej temperatury, wtedy nic nie zrobisz…

Adalbert , masz rację…

BIOS: Phoenix wersja A07. Nawet AIDA sugeruje, by go uaktualnić… :wink:

W zakładce CPU Information są:

  • CPU Speed,

  • Bus Speed,

  • Processor 0 ID,

  • Clock Speed,

  • L2 Cache Size.

Nie ma natomiast temperatury…

Płyta główna to Dell OptiPlex 170L.

http://support.dell.com/support/downloa … sent=False to ten komputer?

No to na Twoim miejscu, jeżeli zależy Ci na tej temperaturze, to spróbuj zaktualizować BIOS, może to coś da, jak nie to już raczej nie zmusisz go do podania temperatury (chyba że to wina software, może reinstalacja systemu by pomogła, choć to wątpliwe).

Ja piernicze…

Adalbert , zaktualizowałem BIOS do v A09, czyli najnowsza dostępna na rynku. I czujnika dalej nie ma… Ale przecież komp musi jakoś korzystać z tego czujnika, by procek się nie przegrzał! Nie wiem tylko, jak zmusić jakikolwiek program, by cokolwiek z tego czujnika odczytywał!

Speedfan powinien pokazac (moze starsza wersja, np. 3.xx) - jak mnie na Dimention 8100 (na i850e) pokazywal, to Autorowi tez powinien… o dziwo, nowsza wersja juz sie wywalala - instalowala sie, ale w czasie uruchamiania ‘zawieszala sie’ na odczycie czujnikow

clockwork , nie pokazuje, bo najprawdopodobniej mam coś skopane z czujnikiem temperatury. Żaden z powyższych programów go nie wykrywa… Pomoc firmy DELL oczywiście obejmuje tylko sprzęt na gwarancji, więc kolejna ■■■■…

Ale się porobiło…