Pomniejszenie temperatury CPU

Witam,

Posiadam procesor AMD Athlon II X4 635, z chłodzeniem BOXowym.

W trakcie grania w wymagające gry(Sleeping dogs) po okolo 20min temperatura dochodzi do 85stopni.

Wydaje mi się że jest to trochę za dużo.

Prosiłbym o porady.

W spoczynku mniej wiecej ma temp. 40 stopni

Jest to rzeczywiście za duża temperatura. Kto Ci składał komputer i kiedy? Może wymiana pasty by się przydała… Wentylator na radiatorze pracuje z pełną wydajnością czy jest jakoś ograniczony przez bios?

Części wybierałem sam, składał mi sklep esc.pl

AMD Athlon II X4 635 /2.9GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

MSI 770-G45 /AMD 770, DDR3-1600/

G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 ECO

Western Digital Blue 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII

Sapphire Radeon HD5770 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMI/DP

Thermaltake V3 okno (b/z)

Fractal Design Integra 500W

Właśnie też myślałem nad pastą. Co do wydajnosci radiatora nic nie zmieniałem w biosie, więc jak jest domyślnie?

Procki AMD lubią się grzać, ale bez przesady.

Kup dobrą pastę termoprzewodzącą, wyczyść dokładnie radiator i wentylator z kurzu, upewnij się że cooler na procku pracuje, zamontuj dodatkowy wiatrak w obudowie, jeżeli to nic nie da to czeka Cię wymiana chłodzenia.

Domyślnie w biosie jeśli się nie mylę jest ustawione automatyczne dobieranie poziomu, wtedy po przekroczeniu pewnej temperatury wiatrak idzie w pełne obroty… Gorzej jeśli jest ustawiony niski poziom na stałe… - wtedy niezależnie od temperatury będzie obracać się z tą samą prędkością. Poszukaj w biosie “CPU Fan” i sprawdź jak jest ustawione.

Hmmm też mi ten sklep składał komputer i problemów nie było…

Pasta może zmienić temperatury około 3~5 stopni… chyba, że nie przylega wystarczająco na radiator i procesor… wtedy mogą być różne bajki…

Kolejność działań:

  1. Sprawdź ustawienia CPU Fan w biosie

  2. Przeczyść wiatrak i radiator od CPU

  3. Wymień pastę termo-przewodzącą

  4. Wymień chłodzenie BOX na coś innego

Chłopakowi procesor się grzeje podczas grania, co jest normalne na box’owym coolerze. W ogóle box nadaje się, ale do zbierania kurzu na półce, a nie do chłodzenia procesora. Szczególnie, gdy ktoś zamierza grać.

Tego (klik!) używam na swoim 2600k i działa jak ta lala. Rozmiar kompaktowy, wydajność rewelacja (u mnie w spoczynku trzyma poniżej 35 st., pod obciążeniem ok. 70-75, więc na tym Athlonie X4 powinna być “zima” ;), cena wręcz śmieszna za taką jakość (polecam jakiś dobry i tani sklep internetowy), kompatybilność z wieloma podstawkami, czyli zakup “na lata”, pasta całkiem-całkiem w zestawie, montaż prosty jak klocki LEGO + podstawowa umiejętność obsługi śrubokręta :wink: Zresztą, co ja tu będę smęcił, wszystko jest opisane w linku wyżej.

minstreldesign , Gorszych bzdur nie słyszałem, też mam box i powyżej 60 stopni temperatura nie wzrasta. Proponowałbym koledze wyczyścić radiator i wentylator z kurzu i będzie ok.

na swoim x4 640 podkręconym z 3,0 na 3,2 na boxowym chłodzeniu mam max 62 stopni podczas grania

więc radze zmienić pastę, sprawdzić obroty wiatraka (powinno być od 2200 do 3500)

możesz aktualizować Bios, bo może procesora nie obsługuje, i podaje złe napięcie osobiście miałem tak z x2 z złym biosem miał ponad 70 stopni a z nowym max 50

Przeczyściłem radiator jest troszkę lepiej, nie moge znaleźć tych ustawień w biosie co do CPU fan.

Stan pasty na CPU : http://i.imgur.com/2o2xv.jpg

przed włączeniem gry: http://i.imgur.com/Z0zgX.jpg

W trakcie: http://i.imgur.com/2vNw0.jpg

igrek , to dowodzi jedynie, że jeszcze mało w swoim życiu słyszałeś. To, że Ty masz 60 stopni na boxowym chłodzeniu oznacza, że obciążasz procesor chyba kalkulatorem, a nie grą. BOX jest “dokładany” do procesorów, aby można było sprzęt używać, ale nie oznacza to, że osiąga się tym samym super wydajność. Czyszczenie z kurzu pomoże, jeśli faktycznie radiator i wentylator są dosłownie zapchane, a zmiana pasty też jakiś rewolucji nie przyniesie (no chyba, że jej prawie nie ma). Wyjścia są dwa - kupienie lepszego schładzacza, albo obcięcie detali graficznych w grze. Zresztą, na podanym zrzucie widać, że czyszczenie z kurzu obniżyło temperaturę o 5 st., z 85 do 80, więc co teraz? Może użyć lepszego odkurzacza? :wink:

Na moje oko to ta pasta do wymiany!

Starą pastę usuń np. spirytusem, i nałóż nową, ale kup jakąś dobrą, a nie taniochę za 2zł.

Jeżeli sprawdziłeś pastę ściągając z niego radiator to pasta tak czy siak do wymiany, bo jej wydajność mocno spadnie po tej czynności, ale patrząc na cpu to mam wrażenie, że pasta była nakładana na szybko.

Starą pastę usuń wacikiem nasączonym spirytusem (delikatnie zwilżoną) i z procesora i z radiatora. O pastach trochę wcześniej poczytaj na internecie… Nie wydawaj nie wiadomo ile na nią, ale też nie oszczędzaj.

Instrukcje co do nakładania pasty znajdziesz na YT:)

minstreldesign , Może jakimś cudem ma mniej przewiewną budę, i uwierz mi że nie używam tylko kalkulatora bo równie dużo gram. Więc takie uwagi zachowaj dla siebie, a wciskanie na siłę też wygląda nie ładnie. Poza tym jeśli kolega zdjął radiator do czyszczenia nie nakładając potem pasty to gratuluję wyobraźni.