Pomoc doborze podzespołów instalacji sieciowej LAN w mieszkaniu, jakie książki do projektowania w mieszkaniu LAN

Dzień dobry
Mieszkam w mieszkaniu z 3 pokojami i zamierzam w każdym pokoju zamontować po 2 gniazda LAN z dwoma wyjściami każde, czyli mówiąc prościej 2 gniazda z dwoma wyjściami = 4 wyjścia gniazda internetowego LAN w każdym pokoju.

schemat:
a-- 1 pokój == 2 gniazda z dwoma wyjściami LAN == 4 wyjścia, długość kabla internetowego dla jednego przewodu internetowego LAN 3-5 metrów,
b-- 2 pokój == 2 gniazda z dwoma wyjściami LAN == 4 wyjścia, długość kabla internetowego dla jednego przewodu internetowego LAN 4-8 metrów,
c-- 3 pokój == 2 gniazda z dwoma wyjściami LAN == 4 wyjścia, długość kabla internetowego dla jednego przewodu internetowego LAN 10-14 metrów.

Moja obecna konfiguracja to:
Główny kabel internetowy od internetu to – Kabel internetowy U/UTP kat.5e
Router – Router TP-Link TL-WR843ND

internet jaki posiadam to:
60 Mb/s* w godzinach 8:00 - 1:00
75 Mb/s* w godzinach 1:00 - 8:00

Zamierzam zmienić router, a żeby obsługiwał serwer druku po sieci oraz można było podłączyć do routera dysk zewnętrzny z danymi, a żeby można było udostępnić w domowej sieci. Tylko jaki router.

Zamierzam przeciągnąć kabel internetowy kat. 7 / 7A / 8 S/FTP w listwie kpl do każdego pokoju, a później załączyć w gniazdku LAN. skąd będzie można podłączyć w pokoju kabel internetowy LAN do różnych urządzeń. Czy kabel internetowy kat. 7 / 7A / 8 S/FTP będzie współpracował w 100% z głównym kablem internetowy U/UTP kat.5e, czy będzie konflikt, ponieważ są różne kable, chodzi o transmisję danych. Jaki kabel internetowy LAN.

Zamierzam kupić przełącznik z minimum z 8 wyjściami na kabel internetowy, które z każdego wyjścia przełącznika przeprowadzę kabel internetowy do każdego pokoju. Jak i przełącznik lub coś innego.

Jakie polecacie gniazda internetowe natynkowe i podtynkowe z ekranowaniem.

Do projektowania instalacji sieciowej LAN i WI-FI jakie książki polecacie państwo, a żeby nie pytać się na forum, tylko samemu rozwiązywać takie problemy i samemu projektować taką instalację z jakąś wiedzą. Jakie książki to kupię.

Jak porządnie to porządnie.

Proszę o pomoc dziękuje.

Nie będą potrzebne.
Ale packet tracer możesz sobie ściągnąć i jakiś tutorial na youtube obejrzeć.

Pomyśl raczej o kablach kategorii 6, wystarczą nawet do sieci 10GbE, a wtyczki czy gniazdka tej kategorii znajdziesz bez problemu. Do kat. 7 i wyżej ciężko znaleźć wtyki i gniazda, a kable są dość drogie.

Akademik, czy biuro? :wink:

Patrząc na specyfikacje i wymagania (podtynkowe, natynkowe, ekranowanie), to nie prościej puścić Wifi? Przy Twojej prędkości 2-3 działające jednocześnie laptopy zapchają sieć i pociągniecie kabla nie da praktycznie żadnego zysku na prędkości. Przy 12 urządzeniach na jedno przypadnie coś z przedziału 5-10MBs, czyli na MAX FHD na YT wystarczy.

Jeden pokój to 4 porty a ty chcesz switch 8 portowy?
Każdy port to jeden kabel.

Kabel kupuj za 300pln za rolkę lub z takiej rolki bo niektóre kable to ale/cu a nie samo cu.

Dzień dobry
Dziękuje za odpowiedz

To jest blok mieszkalny.
Powiem tak 2 pokojach jest używany internet po jednym komputerze, bardzo, ale to bardzo rzadko używane są dwa komputery w 1 pokoju, natomiast w każdym pokoju jest 1 telewizor z internetem.
Bardzo, ale to bardzo rzadko w 3 pokoju jest podłączony internet.
Czyli podsumowując: 2-4 urządzeń będzie połączonych do internetu ((1 komputer + 1 telewizor x 2) lub (1 telewizor + 1 telewizor) (1 komputer + 1 telewizor))
4 gniazda LAN w pokoju, to znaczy pokój ma 4 ściany i chce umieścić gniazda LAN na przeciw sobie, a żeby nie ciągnąć dookoła kabel internetowy, inaczej mówiąc chce tak umieścić kabel jak gniazda 230V.

Telewizory obsługują FHD, czy 4K?
Przy 4 K 2 TV same zjedzą cały transfer. :wink:

OK ogólnie ma Twój pomysł sens, trochę roboty będziesz miał i koszty wyjdą też większe , ale się da.

Dokładnie, switch bierz większy 16-portowy, tak żeby wszystkie gniazda były dopięte.

I w sumie może być zarządzalny z zabezpieczeniem przed pętlą, gdyby ktoś wpadł na pomysł podłączenia dwóch końców kabla ethernet do gniazda :stuck_out_tongue_winking_eye:

dwa telewizory 24 cale full hd oraz 1 telewizor 32-43 cale full hd, ale 30 czerwca 2021-22r. będą włączać DVB-T2 i powoli wyłączać DVB-T to później telewizor 4k

Jakie użyć połączenie

  1. Połączenie proste, stosowane pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.
    czy
  2. Połączenie skrosowane, realizowane do połączeń pomiędzy komputerami.

Dodam, że nowy router będzie obsługiwał port USB do montowania dysków i drukarek po mieszkaniu

Przeredagowałem trochę początek pierwszego postu, bo trochę zagmatwałeś. :wink:

Co do tematu.

Nie potrzebujesz kabla kat. 8. czy 7.
Obecnie nawet nie potrzebujesz kat. 6., bo w zupełności wystarczyłaby skrętka UTP kat. 5e, ale myśląc przyszłościowo możesz dać kabel kat. 6 lub 6a.

Zauważ też, że te kable są grubsze od standardowej skrętku kat. 5e i będziesz do nich potrzebował specjalnych wtyczek 8P8C (zwanych RJ45), bo żyły tego kabla też są grubsze. Oczywiście zaciskarkę również potrzebujesz.

Potrzebujesz również switch 16 portowy, najlepiej Gigabit Ethernet. Oczywiście pójdzie też to na zwykłym FastEthernet (100 Mb), ale jak już kupować, to lepiej GbE.

Potrzebujesz oczywiście gniazd. Jeśli zdecydujesz się na daną kategorię, to i takie gniazda powinieneś zastosować (np. kat. 6). Jeśli kupisz samozaciskowe, to nie potrzebujesz urządzenia krone, a jeśli nie, to również w/w urządzenie.

Do każdego gniazda musisz doprowadzić po dwa kable.
Kable zarób według standardu T568A lub T568B (ja preferuję B, który u nas jest znacznie częściej używany), jako kable proste.

:slight_smile:

1 polubienie

Standard B :+1:

Już na etapie wspominania kabel kat 7 przestałem czytać, ponieważ uważam to za bezsens. Ja się zapytam po co i czy widziałeś kiedykolwiek chociaż kat. 6a?

Te kable, szczególnie s/ftp są tak grube, że tylko pod tynk się nadają. Do tego moduły i tak są tylko kat 6. Tak samo patchpanele. Tak więc nie zachowasz standardu. Do tego patchcordy kat. 7.I pytanie po co Ci s/ftp? Kładziesz je razem z kablami pradowymi?

Masz miejsce na sprzęty sieciowe? Router Ci nie wystarczy. Potrzebny Ci router i conajmniej switch 24-portowy. Do tego potrzebna Ci szafka rack. W końcu te kable z zapasem trzeba gdzieś schować, a trzeba je zapiąć na patchpanelu.

I małe sprostowanie. To co nazywasz wyjściami, to wlasnie gniazdka. Nie 2 gniazdka z 4 wyjściami, tylko 4 gniazdka. To co nazywasz gniazdkiem, to nie gniazdko tylko ramka na moduły RJ-45.

Co do switchy 16-portowych, szkoda na nie kasy, 24-portowe są w tej samej cenie lub niewiele droższe, a portów będzie na zapas.

Jak już robić na grubasa, to już lepiej coś zarzadzalnego, np. GS724T.

Chyba tylko jakieś stare wersje z warez. Najnowsze wymagają posiadania konta w Cisco netacad i przed każdym użyciem wymagane jest zalogowanie się na swoje konto.

W sumie to się zgadzam, choć tak naprawdę, to są też 12 portowe (np. 12 + 2) i to by był switch “na styk”, dlatego napisałem o 16 portowym. Można też bawić się z dwoma tanimi “ósemkami”.

Jak pisałem, żadnych kabli kat 8. czy 7. tu nie widzę, co najwyżej właśnie kat 6a, a i to na zapas. :slight_smile:
Szafa rack czy patchpanele, to już bardziej profesjonalna zabawa, ja w domu swoje urządzenia tego typu trzymam na zwykłej półce w szafce pod oknem, razem z UPS-em do nich i do komputera.
W domu, dla siebie, do użytku prywatnego można to w sumie trzymać gdziekolwiek. A i w wielu firmach też tak to niestety działa.

1 polubienie

Tylko jak wiesz, kat. 6a ma grube żyły. Zakończenie tego RJkami (też trzeba mieć 6a,w inne nie wejdą), wygląda raczej słabo. Teraz mi się przypomniało, że w sumie nie musi to być patchpanel do racka, są też takie małe w pudełkach, a na pewno są takie na moduły RJ. Jednak przy switchu to chociażby 4U warto.

Dzień dobry
Dziękuje za odpowiedz zapoznam się z opiniami.

1 polubienie

Już jakiś czas temu miało być za free z opcjonalnymi płatnymi kursami.

Chyba nigdy w sieci domowej nie widziałem patch panelu, i w sumie nie wiem do czego miałby służyć.

Cisco zmienia licencjonowanie softu na takie, że sprzęt możesz odsprzedać tylko bez systemu, nowy właściciel musi kupić soft od Cisco, a PT miałby być za free dla wszystkich? Darmowy jest, ale tylko dla osób posiadających konto. Konto można pewnie sobie założyć, stąd ta opcja na kursy. Ja mam konto jeszcze z czasów, gdy robiłem CCNA.

Patchpanel lepiej organizuje kable, a są jak pisałem takie pudelka na moduły i wygląda to nawet fajnie.