Pomoc program turbo pascal

Witam mam za zadanie napisac taki program:

Dana jest liczba naturalna k (0<=k<=100) oraz ciąg k liczb całkowitych. Napisz program, który wyznaczy sumę liczb dodatnich i ujemnych tego ciągu oraz ilość zer w tym ciągu.

  1. Wczytaj liczbę nieujemną k będącą ilością liczb ciągu

  2. Jeśli k=0 wypisz komunikat o braku liczb i zakończ

  3. Przyjmij, że podany przez użytkownika zbiór liczb nie zawiera liczb dodatnich, ujemnych oraz zer: SumaD:=0, SumaU:=0, IloscZer:=0

  4. Powtórz k razy:

o Wczytaj kolejną liczbę ciągu Liczba

o Jeśli dodatnia zwiększ zmienną SumaD o wczytaną liczbę i zakończ ten blok

o Jeśli ujemna zwiększ zmienną SumaU o wczytaną liczbę i zakończ ten blok

o Skoro doszliśmy aż tutaj, to wczytana liczba nie jest ani dodatnia, ani ujemna, czyli jest równa zero - zwiększ o 1 zmienną IloscZer

  1. Zwróć (wypisz) wyniki: wartości zmiennych SumaD, SumaU, IloscZer.

właśnie go zaczynam gryźc…

PROGRAM Naturalna;

USES CRT;

VAR k,i,s:byte;

BEGIN

CLRSCR;

READLN (k);

IF k=0 THEN WRITELN (‘brak liczb, koniec’);

i teraz moje pytanie wiąże się z punktem 3 i 4.

jak zapisac i gdzie te: sumaD:=0, sumaU:=0 itp… ??? Jakim symbolem i czy trzeba cos dopisac w VAR ???

Prosiłbym także o sprawdzenie czy dotychczasowe cos co napisałem jest poprawne :slight_smile:

Problem tkwi w tym, że na prace semestralną mam 3 programy dwa juz napisałem bo były w miarę proste ale przy tym zadaniu babka nie wytlumaczyla wszystkiego i w sumie nie wiem zbytnio jak sie za to zabrac… Proszę o radę kogos kto zna Pascala lepiej niz w stopniu poczatkujacym :slight_smile:

Za pomoc będe bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam

READLN (k); // może najpierw poinformować użytkownika co od niego chcesz?

IF k=0 THEN WRITELN (‘brak liczb, koniec’); // wydrukować na ekran “koniec” nie wystarczy aby program się skończył.

/// gdzie wstawić

VAR k,i,s:byte;

VAR SumaD:integer;

IF k=0 THEN …

else

begin

SumaD:=0;

“IF k=0 THEN WRITELN (‘brak liczb, koniec’); // wydrukować na ekran “koniec” nie wystarczy aby program się skończył.”

Faktycznie, głupi błąd :slight_smile:

Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam