Pomoc przy aktualizacji BIOSU

Witam, tak jak w temacie, jest w stanie ktoś pomóc mi przy aktualizacji BIOSU ? Posiadam płytę głównią AORUS ELITE B450 i bios F41, chce zaktualizować go do najnowszego i nie wiem jak, czy robić po kolei każdy bios czy od razu instaluje się nowy ?

Podaje link do strony z biosami. Może ktoś mi krok po kroku wyjaśnić jak to zrobić ?

Link do Biosu

Przygotowujesz sobie pendrive (nie musi być duży, ale najlepiej jakby posiadał system plików FAT32).
Ściągasz ze strony producenta BIOS-y. Każdy plik ZIP wypakowujesz do osobnego folderu. Foldery kopiujesz na pendrive. Uruchamiasz ponownie komputer i uruchamiasz QFLASH (albo z poziomu BIOS-u, albo na ekranie startowym naciskając klawisz END).
Ważne ! Zanotuj sobie obecne ustawienia, które masz zapisane w UEFI (BIOSie).
Jak już będziesz w QFLASH - wybierasz opcję Update, wskazujesz napęd USB (Pendrive), wskazujesz plik z nowszą wersją BIOS, i wybierasz opcję Aktualizuj.
Ponieważ robisz to pierwszy raz, nie zaznaczaj opcji “Update backup BIOS” (O ile ta płyta w ogóle ją posiada - nie chce mi się tego sprawdzać).
Po zakończeniu aktualizacji, QFLASH poinformuje że komputer zostanie uruchomiony ponownie. (czasami - szczególnie przy aktualizacji AGESA) komputer może się uruchomić dwa razy, lub restart może trwać wyraźnie dłużej - to normalne.
Po restarcie, wchodzisz do BIOSu i ustawiasz opcje które uprzednio zanotowałeś (możesz też zaufać ustawieniom automatycznym, ale ponowne ustawienie BIOSu na pewno nie zaszkodzi).
Pozwalasz żeby się uruchomił system, i weryfikujesz czy wszystkie urządzenie działają (np. uruchamiając Menadżer Urządzeń).
Czysto teoretycznie - mógłbyś od razu przeskoczyć z wersji 41 do 60c, ALE ODRADZAM, i sugeruję wykonać operację stopniowo, powtarzając powyższe kroki, aż do osiągnięcia najnowszej aktualizacji. To może zaoszczędzić sporo nerwów…

Opcja 2 - to użycie aplikacji @BIOS (dostępna w sekcji Funkcja na stronie którą podałeś)
Uruchamiasz ją z poziomu systemu operacyjnego (nadal zakładam że używasz Windows), i podążasz za kreatorem, tak jak przy instalacji aplikacji.
To dość wygodne rozwiązanie, ale niestety nie pozbawione wad, głównie wynikających z możliwych konfliktów z innymi aplikacjami, takimi jak antywirusy itp.

Tu masz film poglądowy: (4) WSZYSTKO O BIOS | Jak zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku (MSI, ASUS, AORUS, AsRock)! - YouTube
7:24 - pokaz jak to wygląda na płycie GA.

Jaki jest sens dokładania sobie tyle roboty? Jak żyje nigdy nie robiłem sobie tak pod górkę z aktualizacją firmware w jakimkolwiek sprzęcie.

Nie ma co komplikować procedury. Autor pyta jak to zrobić, czyli na 99,999% ustawienia bios ma domyślne, wiec jedyne co ma zrobić to pobrać najnowszy firmware, wypakować na pendrive, w biosie wybrać opcje aktualizacji, wskazać plik na pendrive i cieszyć się komputerem dalej. Wszystko zajmie 15 minut.

Ps.
Po aktualizacji warto włączyć profil xmp dla pamięci ram.

Ps2
Dodam więcej po zastanowieniu. Twoja procedura wgrywania każdego możliwego firmware po kolei jest dopiero ryzykowna, bo musi ten proces powtórzyć wielokrotnie i za każdym razem narażać się, że coś pójdzie nie tak np. przerwa w dostawie prądu, zawadzi o pendrive i go złamie, albo kot przegryzie kabel zasilający komputera :wink:

ja robilem programem do podzespołów komputera a chyba dokładnie procesora

pocolog - to co napisałem, wynika z DOŚWIADCZEŃ z płytami GA. Gdyby chodziło o Intela - to pomijając kwestie FW IMEI, to bym się z tobą zgodził. Jednak tu mamy do czynienia z AMD, i nieważne w co wierzysz - nie raz zdarzyło się, że przy zmianie wersji AGESA restart po aktualizacji był ostatnim restartem.
I tak pominąłem kwestię BIOSu zapasowego, ale skoro już o tym mówimy: po nieszczególnie przyjemnych doświadczeniach - staram się jego aktualizację wykonać NATYCHMIAST po potwierdzeniu że zaktualizowany BIOS działa. Pominięcie tej fazy, co prawda niczym niby nie grozi, ale miałem przypadki, gdzie główny BIOS odmawiał posłuszeństwa po wielu miesiącach od aktualizacji, płyta uruchamiała się z zapasowego, ale system już nie chciał wstać, i trzeba było kombinować, i to ostro.
Choć lubię produkty GA - to jednak zdania nie zmienię: kwestię BIOS-u mają rozwiązaną … kiepsko.

Czyli co mam zrobić ? Każdy po kolei aktualizować czy tylk ten najnowszy ??

Ja bym od razu wgrał ten najnowszy. Bawienie się z instalacją po kolei każdej wersji to proszenie się o kłopoty i dodatkowe ryzyko.

Dawno temu w starych płytach pojedyncze sztuki wymagały aby zainstalować wersje poprzedzającą ale to było skrajne pojedyncze wypadki teraz wystarczy na gotowo zainstalować ostatnią.

A może coś się zepsuć podczas wgrywania ? Oraz jak robi się tą kopie ustawien co mam teraz w biosie ?