Pomoc przy wyborze dysku

Witam.

Chciałbym prosić o pomoc przy wyborze dysku.  Mój (Hitachi HTS543216L9A300) zaczyna już mocno zwalniać i zastanawiam się nad zmianą na : SSDlub HDD

Mój laptop to HP EliteBook 6930P ze złączem SATA II. O ile to ważne  mam 4 GB DDR2 i procesor Intel T9400.

 

 

 

Jak chcesz SSD to weź minimum Goodram Iridium Pro 240 GB. W porównaniu do CX200 jest dużo szybszy (na SATA2 zapis ciągły ~260 MB/s zamiast <100 MB/s) i nie ma problemów z retencją danych (CX200 ma kości 2D TLC, które po kilku tygodniach bez prądu potrafią “zgubić” pliki).

Hej,

 

Zdecydowanie SSD - wskazany przez Ciebie jest całkiem niezły, choć oczywiście z powodu SATA II w laptopie nie wyciągniesz z niego transferów zbliżonych do tych podawanych przez producenta. Ale na pewno poczujesz szybkość. :slight_smile:

 

I dokładnie taki mam obecnie w swoim lapku. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

@Dimatheus Tylko właśnie zastanawiam się czy przy złączu SATA II będą aż tak duże różnice w wydajności?

W porównaniu do HDD różnica będzie ogromna, na plus :slight_smile: W SSD najważniejszy parametr to odczyt 4K, który waha się w granicach 20-35 MB/s, czyli nie będzie ograniczany przez SATA2.

Hej,

 

Tak, będą - samo uruchomienie systemu trwa wiele, wiele krócej. Programy szybciej się włączają o prędkości operacji dyskowych już nie wspominając. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

W takim razie dzięki za podpowiedź. Zainteresuje się tym Irdinium PRO. To jeszcze małe pytanko - czy jak zainstaluje sobie na tym W7 czy W10 to system sam się dostosuje czy będę  musiał coś przestawiać w ustawieniach?

Ogólnie rzecz ujmując nic nie trzeba ustawiać, co najwyżej możesz sobie przenieść plik stronicowania na ramdisk - w celu oszczędności cyklów zapisu (nie zapomnij też że ze względu na strukturę zapisu dysków ssd się nie defragmentuje)

I tak mam dość mało RAMU (4 giga na DDR2 to ciut przymało,zwłaszcza jakbym chciał w coś pograć :P.a kupienie 4 giga w jednej kości nie bardzo mi się opłaca - koło 250zł za jedną kość do kompa za którego dałem  550?). Ale  dziękuję za radę, zainteresuje się tematem żebym wiedział o  co z tym chodzi

 

Niepotrzebnie, bo to nie wpływa na gwarancje, a cykli jest sporo, bo ~3000 (dla porównania CX200 wytrzyma tylko ~750 cykli).

Jeszcze bym zamęczył jednym pytaniem. Ze względu na to że trochę się finansowo przeliczyłem z kupnem SSD to co myślicie o takim dysku?

Przy okazji może ktoś mógłb mi trochę łopatologicznie wyjaśnić na jakiej zasadzie taka hybryda działa? Z góry dzięki

Hybryda ma 8 GB cache, do którego są kopiowane najczęściej używane pliki. System się trochę szybciej uruchamia, poza tym różnica względem HDD jest niewielka.

A masz może rozeznanie co do tego, które hybrydy są warte uwagi?

Sorry że taki męczący jestem w tym temacie ale niewiele wiem apropo dysków twardych

Nie jest warta kupna znacznie lepiej wybrać dysk SSD. Nic lepszego od Goodram nie dostaniesz. Dysk ma 5 lat gwancji, kości MLC, dobry stosunek ceny do wydajności - choć po skokach dolara poszedł do góry dało się go znacznie taniej kupić

http://www.x-kom.pl/p/229199-dysk-ssd-goodram-240gb-25-sata-ssd-iridium-pro.html

Wiem, że pod względem szybkości, SSD jest najlepszym wyborem ale szczerze mówiąc jest to dla mnie teraz finansowo kiepskie rozwiązanie. A że widzę, że mój dysk zaczyna się krzaczyć to szukam trochę mniej obciążających rozwiązań

Hej,

 

W takim układzie ja poszedłbym w rozwiązania pokroju WD Black, czyli dyski 2’5" z prędkością obrotową talerzy 7200.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus

Myślałem o takim dysku ale zakupiłem coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=6658513574

Mam nadzieję, że tym zakupem nie zrobiłem jakiejś (zbyt dużej) głupoty ale o tym przekonam się prawdpodobnie dzisiaj bądź jutro jak mi dysk przyjdzie i postawię system

Hej,

 

Wydajnościowo powinno być troszeczkę lepiej niż w przypadku posiadanego oryginalnie Hitachi. Większy cache i pamięć SSD trochę pomoże przy starcie systemu czy zapisach.

 

Pozdrawiam,
Dimatheus