Pomoc w doborze karty graficznej

Witam serdecznie, coraz poważniej zastanawiam się nad jakąś petardą do grania. Z rynku sprzętu wypadłem z 10 lat temu i chciałbym się zwrócić do Was o poradę. Wstępnie zbudowałem taki oto zestaw:
Proc - i7 9700K
Mobo - Aorus Z390 Master
Grafika - i tu największy dylemat
Chłodzenie - Cooler master ML240L
Zasilacz - Seasonic Focus GX750
Dysk: Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB
RAM: 2x8GB 3200MHz HyperX Predator
Obudowa: CoolerMaster H500P z meshowym frontem.

Jeśli chodzi o GPU, to zastanawiam się nad RTX2070 Super albo 2080Super. Z tego co widziałem to na rynku jest od groma wariantów tych kart graficznych niesamowicie ciężko znaleźć jakieś konkretne porównanie. Najważniejszy aspekt dla mnie to kultura pracy. Ma być chłodna cicha i trwała. Żeby sekcja zasilania była konkretnie chłodzona, nie chciałbym też żadnych piszczących cewek. Swego czasu zawsze miałem karty od EVGA. Jedyny producent który dawał 10 lat gwarancji, no i jakość była znakomita. Do dziś wspominam swojego fantastycznego 9800GTX+ a później GTX660 Ti. Czy evga to nadal rozsądny wybór ? Proszę doradzcie jaki wariant najlepiej wybrać.

Komputer ma działać z monitorem 144Hz więc bardziej skłaniam się ku RTX2080 Super, a co na nim robię ? Morduje terrorystów w CS Go, tęsknię za dobrą strategią w maksymalnych ustawieniach (mój iMac leży i kwiczy jeśli chodzi o granie), amatorsko edytuje zdjęcia i filmiki rodzinne. Ma to być sprzęt który starczy na lata. iMac pójdzie w świat na jakimś portalu akckyjnym i z czasem kupię jakiegoś skromnego MacBooka.
Z góry dzięki.

Buduj od nowa platformę na Ryzenie.

Mam przykre doświadczenia z AMD. Owszem, taniej ale zawsze jakoś krok za Intelem. A to problem ze stabilnością platformy, a to przegrzewanie, albo inne kompromisy.

Jak sam napisałeś w pierwszym poście to było 10 lat temu. Dziś Ryzeny to najlepsza rzecz jaką dał światu AMD.

Obecnie Intel się bardziej przegrzeje raczej, co do niebieskich… jeżeli koniecznie Intel odłóż zakup na pół roku na półkę, zakup takiego procka i płyty w sytuacji gdy nastęna generacja da +30% za wielowątkowość prosi się o karę:slight_smile:

Zamiast RTX2080 Super proponuje RTX2080Ti :flushed:

Darek, 2080Ti jest jednak za drogi.

Skąd wiadomo o +30% ? Myślę nad tym teraz, ponieważ znalazłem bardzo fajną płytę, która jest wręcz wyjątkiem jeśli chodzi o temperatury VRM’ów. Kto wie co będzie później. Za tym nie da się nadążyć. Za pół roku pojawi się zapowiedź jeszcze czegoś i tak gdyby odwlekać to finalnie niczego się nie kupi. Co innego gdyby premiera byłaby tuż za rogiem. Porównywałem Ryzena 3700X z 9700K i Intel jednak w grach jest wydajniejszy. Fakt, że utylizacja procesora to inna bajka bo Ryzen w większości zwyczajnie się nudził, no ale tą nudę mógłby jednak spożytkować na dodatkowe FPS. Intel mimo mniejszej ilości wątków jednak wyraźnie odstaje. Zostawmy procesor. Co z tą kartą ? Jaki producent ? Jaki wariant ? Co z kulturą pracy ?

Porównaj np. starsze generacje Intela i5 bez HT i i7 z HT czy nawet na Ryzenach np.2200g i 2400g…
Trudno powiedzieć dokładnie ile to da, ale dotychczas taka była średnia.

Ile chcesz przeznaczyć na samą kartę?
Spokojnie możesz wybrać tańszy dysk SSD czy mniejszy zasilacz (wystarczy 650W).

O zasilaczu Seasonic Focus słyszałem same pozytywne rzeczy. Szczerze powiedziawszy nawet nie znam tej marki xD Gdy jeszcze pracowałem w sklepie komputerowym to używałem BeQuiet 550W, ale to były czasy Nehalema (pierwszy Core i7 na LGA 1366) więc moja wiedza o sprzęcie jest już mocno nieaktualna. Wybrałem ten konkretny bazując na ogromie pozytywnych recenzji na temat tego zasilacza. Co do dysku to wybór padł na Samsunga, ponieważ jest nieco szybszy niż konkurencja, ale przede wszystkim ma fajne warunki gwarancji. 5 lat albo 300 TBW. A teraz najważniejsza kwestia czyli karty graficznej, to jeśli chodzi o budżet to sprawa wygląda tak, że coś do około 700 GBP. Mieszkam w UK. Generalnie nie lubię kompromisów w postaci kiepska jakość ale tanio, ale również nie jestem milionerem. Chciałbym żeby to była rozsądna karta. kiedyś orientowałem się w rodzinach kart jeśli chodzi o półki cenowe w zakresie jednego chipu, np były karty 9800GT od Asusa z chłodzeniem gladiator - padła niesamowite, a z drugiej strony były petardy od EVGA. Generalnie zależy mi na kulturze pracy, jakości i żeby była niezawodna. Żeby była porządnie chłodzona, miała rozsądnie rozwiązaną sekcję zasilania no i dłuższa gwarancja jest również mile widziana. To nie ma być RTX 2080 za wszelką cenę - okrojona sekcja zasilania albo gorsze chłodzenie. Wolę dopłacić do jakości, niż później sobie w brodę pluć że coś tam piszczy albo gotuje się. Patrzyłem na RTX2070 od EVGA XC Ultra, ale wysokich opinii jakoś ta karta nie zbiera.

EDIT - Już wiem co nie tak z tą EVGA - cewki piszczą przy obciążeniu 75% i właśnie o tym mówię. Ciężko jest znaleźć jakieś konkretne porównanie. W przypadku 2080 od EVGA na razie się nie spotkałem z problemem z cewkami.