Pomoc w doborze odpowiednich komponentów

Witam!

Jestem na etapie budowania nowej „stacji roboczej”. Chciałbym skompletować takie komponenty, aby kultura pracy była na odpowiednim poziomie, aby wydajnościowo, rozmiarowo i temperaturowo w większym lub mniejszym stopniu miało to sens. Nadmienię tylko, że komputer powinien sprawdzać się w grach, ale też przy obróbce zdjęć w Lightroomie czy Adobe lub do sklejania krótkich filmów.

Swojego ostatniego składaka robiłem kilka lat temu i od tej pory zrobiłem się zielony pod kątem doboru odpowiednich komponentów. Od pewnego czasu staram się śledzić zestawy Liptona, Blacka itd. a także bawię się trochę w dobór podzespołów z Copilotem.
Jednak mimo wszystko chciałbym w swoim „projekcie” zaczerpnąć wiedzy ludzi, którzy się na tym znają. Nadmienię również, że nie zależy mi na czasie, choć wiadomo w okresie jesienno-zimowym fajnie już byłoby w coś pograć. Przez ten czas celuję w promocje na moje wybrane już komponenty, tak by ogarnąć to budżetowo najlepiej jak się da. Chciałbym dobierać komponenty mądrze, tak by finalnie była satysfakcja z tego co się złożyło.

Koniec gadania, przejdę do faktów.

Postanowiłem, że pójdę w AMD. Na ten moment udało mi się upolować:

Karta graficzna: RX 7800 XT Nitro+ 16 GB za 2150 zł.

Chłodzenie CPU: ARCTIC Freezer 36 za 93 zł (raczej nie chce chłodzenia wodnego, być może w przyszłości. Czytałem jednak, że to chłodzenie powinno wystarczyć)

To co zamierzam kupić to:

Procesor - Ryzen 7 7800X3D (ceny poszły za niego w górę, ale liczę na jakiś Amazon Day. Myślę, że cena do 1500 zł powinna być już okej)

Obudowa - ENDORFY ARX 700 ARGB (OUTLET) - 370 zł

Monitor - Dell G2724D (dobrze byłoby ogarnąć do 1000 zł - prawdę mówiąc biorę go tylko pod uwagę ze względu na materiał Stilgara, być może polecicie coś tańszego, a lepszego?)

Tutaj moja wiedza i pomysły się kończą… Proszę Was o zdanie i propozycje danych komponentów. Co myślicie o tych, które już wybrałem?

Zależy mi na:

  • płycie głównej (mile widziane z WIFI)
  • kościach pamięci RAM (najlepiej chyba 2x16GB)
  • zasilaczu by to wszystko dobrze ogarnął
  • dysku M2 pod system, jakieś programy oraz dysku pod gry

Z wielką niecierpliwością czekam na waszą pomoc i odzew. Bardzo proszę o pomoc. Chciałbym nakreślić sobie już pewne komponenty, za którymi będę się rozglądał.

Pozdrawiam! :slight_smile: