Pomoc w doborze serwerów RACK

Witam ! Potrzebuję pomocy do projektu(tak, jestem studentem, przyznaję się). Tworzę sieć dla firmy okienniczej. ok 160 hostów w tym drukarki i VOIP.

Założyłem że ta firma będzie potrzebowała:

  • serwer pocztowy - do wymiany maili pomiędzy pracownikami firmy no i klientami czy filiami firmy
  • serwer e-sprzedaży - do przechowywania zamówień, utrzymywania baz danych produktów, kont użytkowników
  • serwer www - obsługa strony WWW w tym strony sklepu internetowego
  • serwer plików - wymiana plików pomiędzy pracownikami
  • serwer VOIP

I teraz moje pytanie brzmi: Czy potrzebuje 5 osobnych serwerów (urządzeń), czy np. jeden serwer uciągnie kilka funkcjonalności, które podałem wyżej ? Prosiłbym jeszcze o przykłady sprzętu. Mam nadzieje, że mi pomożecie, bo nie proszę was o to żebyście zrobili projekt za mnie tylko proszę o poradę, która pomoże mi zrozumieć jak to działa.

A masz budżet podany? Jak duże obciążenie tych serwerów? Czy chcesz uwzględniać OS, licencje, backup, NAS, UPS, switch/switche (np. dodatkowo pod SAN)?

  • dwie fizyczne maszyny (ciężko powiedzieć o RAMie, dyskach, bo nie wiem jak duże obciążenia bazą danych systemu sprzedaży, WWW) - no ale przy obecnych cenach chociaż te 24GB/maszynę,

  • klaster HA (wirtualizacja) - np. VMWare (dość sporo pójdzie wtedy na licencje HA), lub np. x2 dwie licencje na Windows 2012R2, instalacja na osobnych maszynach 2012R2, z tego klaster Hyper-V (jak jest kasa, to do tego NAS), na maszynach po dwie instancje 2012R2, czyli w sumie cztery serwery 2012R2 rozłożone na dwa hypervisory, gdzie w przypadku awarii jednej z maszyn drugi przejmuje całość). Jak sobie rozdzielisz to Twoja sprawa:

  1. DC, serwer pocztowy (chociaż serwer pocztowy można wrzucić w chmurę),

  2. FS

  3. WWW

  4. VOIP / CMS.

Wszystko zależy od budżetu.

Można np tak:

  1. DC lokalnie 1 serwer, nie potrzebuje dużo + drugi serwer w MS Azure jako maszyna wirtualna w chmurze MS.

  2. 2x klaster hyper-v server 2012 R2 (2 cpu 32-64 GB ram)  na nim jako wirtualki FS, CMS, czy co tam jest, Oddzielna wirtualka z podłączonym fizycznym storage (SAN- iSCI, FC, lub DAS) pod bazę danych ( jeśli to SQL czy Oracle), przy czym założenie, że baza danych będzie mocno obciążać.

3, Exchange Online spięty z AD w azure. 

  1. VOIP - zew firma (freeconet czy jak to tam się pisze) + telefony cisco voip lub inne kompatybilne. Korzystają z zewnętrznych serwerów sip, więc odpada konfigurowanie wszystkiego od podstaw w firmie i utrzymywanie sprzętu. W panelu dostawcy ustawia się wszystko, od nr wewnętrznych po konf przekierowań, jeśli ktoś nie odbiera połączenia.

  2. Strona www, zależy jaka technologia (albo vm na azure, albo ich web app, tudzież cloud service)

Czyli wyszły 3 serwery :).

Dla pewności drugi ad (tu niestety trzeba cale), można postawić na maszynie wirtualnej wk2012 w wersji core.

Jeśli baza danych nie musi być duża, można też pomyśleć o wrzuceniu jej na azure, wiec odpada lokalna baza, cale dla userów/procesorów, zasoby.

 

W twojej małej koncepcji brakuje przynajmniej jednej potrzebnej rzeczy. Storage. W dużej mierze, od niego będzie zależała wydajność.