Pomoc w modernizacji sprzętu

(klisza) #1

Hej,

Potrzebuję pomocy w modernizacji starego komputera stacjonarnego.

Zastosowanie - komputer jest podłączony w salonie do telewizora, służy głównie do odtwarzania filmów na bluray/dvd, słuchania muzyki i takich tam, czasem jakiś internet jak nie chce mi się iść do drugiego pokoju po laptopa.

Obecna konfiguracja to C2D E7400 2.8ghz, jakiś stary geforce na pci-e, 4gb ram. Obudowa, zasilacz i nagrywarka bluray są nowe (no, mają rok/dwa, ale zasilacz raczej wystarczy do nowszych konfiguracji, kupiłem bardzo okazyjnie jakiegoś zazwyczaj drogiego chiefteca). Płyta to gigabyte GA-G31M-S2C - czyli już staroć.

Podłączyłem ostatnio samsunga 840 pro 256 GB jako dysk systemowy i chyba jednak SATA2 sporo go zwalnia (no i bios nie obsługuje AHCI, ostatnia dostępna wersja jest z 2008 roku, w dodatku beta).

I naszło mnie na modernizację tego zabytku, czyli wymianę płyty, CPU i pamięci. Problem w tym, że ostatnio komputer z klocków składałem sobie jakoś po premierze Pentium MMX i wyszedłem z obiegu, nie wiem jakie podstawki, jaki jest dobry chipset (mówię tu o mojej sytuacji - czyli budżetowo).

Mógłóby ktoś podpowiedzieć, jakie komponenty kupić, żeby ten sprzęt troszkę unowocześnić?

Karta grafiki może być zintegrowana, nie gram w nic i nie będę. Warunkiem jest to, że ma być maksymalnie tanio, równie dobrze mogę kupić stację dokującą do laptopa i podłączać go do TV w dość szybki sposób, ale przyzwyczaiłem się, że stoi tam skrzynka która przy okazji serwuje muzykę po LAN i działa jako sieciowa nagrywarka - bo nie mam optycznego napędu nigdzie indziej. Wydajność też nie gra roli, bo obecnie sprzęt robi co ma robić i chodzi całkiem żwawo.

(Send1N ) #2

po co zminiac odkryj co twoj stary komp moze instalujac jakiegos linuxa http://www.lxle.net twoj stary komp odzyje nowym zyciem.

(klisza) #3

Nie, dzięki :wink:

(Send1N ) #4

coz do takich zastosowan jak wymieniles by smigal jak trzeba ba,Czemu ludzie maja ta obsesje na punkcie windows,nie jest to zbyt dobry system w porownaniu z linuxem.Ja juz rok windowsa nie widzialem a w gry gram na steam i niewiem skad ta presja na windowsa jak wszystko pod linuxem ladnie smiga. 

(klisza) #5

To nie temat  tego wątku, ale linuksów używam od jakichś 17 lat (nawet nie było wtedy graficznych instalatorów a napędy należało ręcznie montować) i najzwyczajniej w świecie nie lubię.

(Send1N ) #6

ok tylko mowie ze bys mial wiecej korzysci jakbys zaczal uzywac linux,bardzo dobry zwlaszcza w takich zastosowaniach.

(klisza) #7

No właśnie nie do końca - chociażby przez udostępnianie mediów w homegroup itp. 3 laptopy mam na windowsie.

w tym starym kapciu chodzi tyko o wymianę niskim kosztem płyty obsługującej sata3, nic więcej :wink:

(Send1N ) #8

nie wiem co za problem zrobic serwer samba czy chocby te FTP na linux.Ile to jest roboty 15 minut

(klisza) #9

Żaden problem.

Jednak wciąż nie będę miał SATA3, a o to się rozchodzi :wink:

(Send1N ) #10

sata3 nie przyspiesza dyskow kazdy dysk ma swoja wydajnasc ktora jest mniejsza od wydajnoci sata 2.Wiec to ze chcesz miec sata 3 to jest jakbys chcial miec poloneza tylko z lepsza karoseria.Jak ci zalezy  na szybkosci to bierz dysk ssd.

(klisza) #11

W pierwszym poście napisałem, że założyłem tam samsunga 840 Pro, który jest dyskiem ssd - inaczej bym nie szukał dziury w całym. Mój stary dysk talerzowy wyzionął ferrytowego ducha

(Send1N ) #12

No bo nie masz w tym bios AHCI a tego wymaga raczej ssd do oprawnego dzialania,no to zmien plyte na jakas pod ten socket co obsluguje AHCI.

(klisza) #13

Wiem, że nie mam w tym biosie AHCI, też o tym wspomniałem w pierwszym poście. I SSD nie wymaga tego do poprawnego działania, bo działa i bez tego jako zwykłe IDE. Wystarczy, że system obsługuje trim (a windows 10 to obsługuje). Zainstalował się i działa.

Zmień płytę na coś z AHCI to nie jest rozwiązanie, bo płytę muszę kupić (a te pod socket 775 i z bardziej rozbudowanymi BIOSami są droższe - często pochodzą z zestawów z Xeonem). A jak mam wydać pieniądze, to wolę kupić coś z nowszą magistralą. Przy okazji nowszy procesor i szybsze pamięci - obecnie ddr2 i to max 4GB, więcej płyta nie obsłuży. A pamięci jest za mało. Serio, nie wiem, po co drążyć temat kombinowania z tym co mam jak to jest elektrośmieć i nadaje się do utylizacji - a z całej skrzynki tylko kilka podzespołów nadaje się do nowożytnych maszyn…

(Send1N ) #14

no taki komp jak masz chociaz nawet nie podales detali to napewno mozna uzyc do tych zastosowan tylko kwestia systemu operacyjnego.Windows jest dosc zasobozerny i dlatego moze ci cos wolno dzialac ale sa inne rzeczy i spokojnie taki komputer jeszcze da rade.Szybkie komputery sa tylko dla graczy i grafikow 3d jak tego nie uzywasz to nie ma mowy o czyms takim ze komp jest za wolny chyba ze to naprawde jakis archaiczny sprzet.

(klisza) #15

Ale ja doskonale o tym wiem! Pytałem tylko jak tanim kosztem można zrobić z tego coś bardziej na czasie, czasem podczas odtwarzania filmów w full hd są przycinki - np z bluray’a. Mi nie chodzi o szybki komputer, ale ten ma już z 12 lat. Detale podałem na początku przecież. Windows jest zasobożerny? No nie wiem, ubuntu na tym chodzi tragicznie wolno, fedora tragicznie wolno a te lekkie środowiska graficzne w linuxie są najzwyczajniej brzydkie (już pomijając fakt, że nie chcę tam tego systemu i tyle). W dodatku o ile mi wiadomo, linux nie potrafi legalnie i prawidłowo odtwarzać wszystkich dysków bluray, o nagrywaniu chyba też mogę zapomnieć. A windows jakoś z tym problemów nie ma (owszem, wymaga oprogramowania - które jest dostępne na niego i na Maca). Już sprawą marginalną jest to, że komputer jest na stałe podłączony do 42" telewizora (a niedługo będzie większy) i zależy mi na skalowaniu czcionek i interfejsu. Więc chcąc nie chcąc - będzie (i jest) tam 10-tka. O, jeszcze iTunes potrzebuję, bo tak często kupuję muzykę i filmy.

Podsumowując - wróćmy do pierwszego pytania - chcę zmienić wnętrzności minimalnym kosztem, żeby płynnie odtwarzać video i żeby nowy dysk ssd rozwinął pełną prędkość :wink:

(Send1N ) #16

Windows sie nie nadaje na media serwer duzo mocy zzera sam system a procesy w winows tez sa bardzo zle zoptymalizowane.Praktycznie wszystkie aplikacje na windows jak i caly ten system jest zrobiony tak na odpiernicz.Zainstaluj sobie np wersje KDE Sparky Linux jak jestes przyzwyczajony do windows tam masz wszystko zautomatyzowane a system jest duzo lepszy i wszystko bedzie ci szybciej chodzic.

(Cahir09) #17

@Send1N - przestań już tak wciskać na siłę tego Linuksa. Autor go nie chce i już.

@klisza - nie napisałeś czy chcesz nowe części, czy używane. No i tanio to pojęcie względne. Napisz, czy możesz wydać bardziej 300zł czy 500-600zł, a może więcej.

PS. I napisz jeszcze co to za nowy telewizor kupujesz? 4K?

(klisza) #18

Części używane. Najtaniej jak się da, byle tyko weszło 8GB ramu oraz obsługiwało SATA3. Nie chcę w ten komputer inwestować bo mam 2 delle precision z i7-kami i 16GB ramu każdy - to ma być tylko odtwarzacz :wink:

Z telewizorem - ciężko powiedzieć, ale raczej też będzie to opcja budżetowa, pewnie coś LED około 50 cali i z szybkim odświeżaniem, obecny też już jest leciwy i matryca ma przebarwienia, w innym wypadku też bym nie myślał o zmianie. I wymiana pewnie nie wydarzy się za szybko, raczej to perspektywa roku o ile obecny całkiem nie padnie.