Pomoc w modernizacji sprzętu

Hej,

 

Potrzebuję pomocy w modernizacji starego komputera stacjonarnego.

 

Zastosowanie - komputer jest podłączony w salonie do telewizora, służy głównie do odtwarzania filmów na bluray/dvd, słuchania muzyki i takich tam, czasem jakiś internet jak nie chce mi się iść do drugiego pokoju po laptopa.

 

Obecna konfiguracja to C2D E7400 2.8ghz, jakiś stary geforce na pci-e, 4gb ram. Obudowa, zasilacz i nagrywarka bluray są nowe (no, mają rok/dwa, ale zasilacz raczej wystarczy do nowszych konfiguracji, kupiłem bardzo okazyjnie jakiegoś zazwyczaj drogiego chiefteca). Płyta to gigabyte GA-G31M-S2C - czyli już staroć.

 

Podłączyłem ostatnio samsunga 840 pro 256 GB jako dysk systemowy i chyba jednak SATA2 sporo go zwalnia (no i bios nie obsługuje AHCI, ostatnia dostępna wersja jest z 2008 roku, w dodatku beta).

 

I naszło mnie na modernizację tego zabytku, czyli wymianę płyty, CPU i pamięci. Problem w tym, że ostatnio komputer z klocków składałem sobie jakoś po premierze Pentium MMX i wyszedłem z obiegu, nie wiem jakie podstawki, jaki jest dobry chipset (mówię tu o mojej sytuacji - czyli budżetowo).

 

Mógłóby ktoś podpowiedzieć, jakie komponenty kupić, żeby ten sprzęt troszkę unowocześnić?

 

Karta grafiki może być zintegrowana, nie gram w nic i nie będę. Warunkiem jest to, że ma być maksymalnie tanio, równie dobrze mogę kupić stację dokującą do laptopa i podłączać go do TV w dość szybki sposób, ale przyzwyczaiłem się, że stoi tam skrzynka która przy okazji serwuje muzykę po LAN i działa jako sieciowa nagrywarka - bo nie mam optycznego napędu nigdzie indziej. Wydajność też nie gra roli, bo obecnie sprzęt robi co ma robić i chodzi całkiem żwawo.

po co zminiac odkryj co twoj stary komp moze instalujac jakiegos linuxa http://www.lxle.net twoj stary komp odzyje nowym zyciem.

Nie, dzięki :wink:

coz do takich zastosowan jak wymieniles by smigal jak trzeba ba,Czemu ludzie maja ta obsesje na punkcie windows,nie jest to zbyt dobry system w porownaniu z linuxem.Ja juz rok windowsa nie widzialem a w gry gram na steam i niewiem skad ta presja na windowsa jak wszystko pod linuxem ladnie smiga. 

To nie temat  tego wątku, ale linuksów używam od jakichś 17 lat (nawet nie było wtedy graficznych instalatorów a napędy należało ręcznie montować) i najzwyczajniej w świecie nie lubię.

ok tylko mowie ze bys mial wiecej korzysci jakbys zaczal uzywac linux,bardzo dobry zwlaszcza w takich zastosowaniach.

No właśnie nie do końca - chociażby przez udostępnianie mediów w homegroup itp. 3 laptopy mam na windowsie.

 

w tym starym kapciu chodzi tyko o wymianę niskim kosztem płyty obsługującej sata3, nic więcej :wink:

nie wiem co za problem zrobic serwer samba czy chocby te FTP na linux.Ile to jest roboty 15 minut

Żaden problem.

 

Jednak wciąż nie będę miał SATA3, a o to się rozchodzi :wink:

sata3 nie przyspiesza dyskow kazdy dysk ma swoja wydajnasc ktora jest mniejsza od wydajnoci sata 2.Wiec to ze chcesz miec sata 3 to jest jakbys chcial miec poloneza tylko z lepsza karoseria.Jak ci zalezy  na szybkosci to bierz dysk ssd.

W pierwszym poście napisałem, że założyłem tam samsunga 840 Pro, który jest dyskiem ssd - inaczej bym nie szukał dziury w całym. Mój stary dysk talerzowy wyzionął ferrytowego ducha

No bo nie masz w tym bios AHCI a tego wymaga raczej ssd do oprawnego dzialania,no to zmien plyte na jakas pod ten socket co obsluguje AHCI.

Wiem, że nie mam w tym biosie AHCI, też o tym wspomniałem w pierwszym poście. I SSD nie wymaga tego do poprawnego działania, bo działa i bez tego jako zwykłe IDE. Wystarczy, że system obsługuje trim (a windows 10 to obsługuje). Zainstalował się i działa.

 

Zmień płytę na coś z AHCI to nie jest rozwiązanie, bo płytę muszę kupić (a te pod socket 775 i z bardziej rozbudowanymi BIOSami są droższe - często pochodzą z zestawów z Xeonem). A jak mam wydać pieniądze, to wolę kupić coś z nowszą magistralą. Przy okazji nowszy procesor i szybsze pamięci - obecnie ddr2 i to max 4GB, więcej płyta nie obsłuży. A pamięci jest za mało. Serio, nie wiem, po co drążyć temat kombinowania z tym co mam jak to jest elektrośmieć i nadaje się do utylizacji - a z całej skrzynki tylko kilka podzespołów nadaje się do nowożytnych maszyn…

no taki komp jak masz chociaz nawet nie podales detali to napewno mozna uzyc do tych zastosowan tylko kwestia systemu operacyjnego.Windows jest dosc zasobozerny i dlatego moze ci cos wolno dzialac ale sa inne rzeczy i spokojnie taki komputer jeszcze da rade.Szybkie komputery sa tylko dla graczy i grafikow 3d jak tego nie uzywasz to nie ma mowy o czyms takim ze komp jest za wolny chyba ze to naprawde jakis archaiczny sprzet.

Ale ja doskonale o tym wiem! Pytałem tylko jak tanim kosztem można zrobić z tego coś bardziej na czasie, czasem podczas odtwarzania filmów w full hd są przycinki - np z bluray’a. Mi nie chodzi o szybki komputer, ale ten ma już z 12 lat. Detale podałem na początku przecież. Windows jest zasobożerny? No nie wiem, ubuntu na tym chodzi tragicznie wolno, fedora tragicznie wolno a te lekkie środowiska graficzne w linuxie są najzwyczajniej brzydkie (już pomijając fakt, że nie chcę tam tego systemu i tyle). W dodatku o ile mi wiadomo, linux nie potrafi legalnie i prawidłowo odtwarzać wszystkich dysków bluray, o nagrywaniu chyba też mogę zapomnieć. A windows jakoś z tym problemów nie ma (owszem, wymaga oprogramowania - które jest dostępne na niego i na Maca). Już sprawą marginalną jest to, że komputer jest na stałe podłączony do 42" telewizora (a niedługo będzie większy) i zależy mi na skalowaniu czcionek i interfejsu. Więc chcąc nie chcąc - będzie (i jest) tam 10-tka. O, jeszcze iTunes potrzebuję, bo tak często kupuję muzykę i filmy.

 

Podsumowując - wróćmy do pierwszego pytania - chcę zmienić wnętrzności minimalnym kosztem, żeby płynnie odtwarzać video i żeby nowy dysk ssd rozwinął pełną prędkość :wink:

Windows sie nie nadaje na media serwer duzo mocy zzera sam system a procesy w winows tez sa bardzo zle zoptymalizowane.Praktycznie wszystkie aplikacje na windows jak i caly ten system jest zrobiony tak na odpiernicz.Zainstaluj sobie np wersje KDE Sparky Linux jak jestes przyzwyczajony do windows tam masz wszystko zautomatyzowane a system jest duzo lepszy i wszystko bedzie ci szybciej chodzic.

@Send1N - przestań już tak wciskać na siłę tego Linuksa. Autor go nie chce i już.

 

@klisza - nie napisałeś czy chcesz nowe części, czy używane. No i tanio to pojęcie względne. Napisz, czy możesz wydać bardziej 300zł czy 500-600zł, a może więcej.

 

PS. I napisz jeszcze co to za nowy telewizor kupujesz? 4K?

 

Części używane. Najtaniej jak się da, byle tyko weszło 8GB ramu oraz obsługiwało SATA3. Nie chcę w ten komputer inwestować bo mam 2 delle precision z i7-kami i 16GB ramu każdy - to ma być tylko odtwarzacz :wink:

 

Z telewizorem - ciężko powiedzieć, ale raczej też będzie to opcja budżetowa, pewnie coś LED około 50 cali i z szybkim odświeżaniem, obecny też już jest leciwy i matryca ma przebarwienia, w innym wypadku też bym nie myślał o zmianie. I wymiana pewnie nie wydarzy się za szybko, raczej to perspektywa roku o ile obecny całkiem nie padnie.