Pomoc w podkręceniu E8400

Witam.Chciałbym podkręcić tak do 4ghz swój procesor.Cały zestaw w podpisie.Zamieszczam fotki z biosu i screen zpu-z.Jak wiadomo najszybciej podkręca się podnosząc fsb,ale co jeszcze należy ustawić.Dzięki za wszystkie porady.

zdjcie0183o.th.jpg

zdjcie0184b.th.jpg

e8400a.th.jpg

Przedewszystkim ustaw napięcie CPU na takie jakie ma normalne a nie żadne auto, info na pudełku albo w instrukcji obsługi. Ściągasz OCCT i podnosisz szynę, testujesz OCCT jak zero błędów podnosisz dalej w przypadku błędu Podnosisz o minimalną wartość napięcie dla procesora. Jeśli komputer się nie uruchomi, przekładasz zworkę przy baterii albo wyciągasz na moment baterię do czasu zresetowania biosu.

Dojechałem do 3,3 ale pamięci mi zwolniły na 880 z 1333.Jak ustawię na 1400 to nie odpala komp,dopiero jak wezmę dram frequency na auto to wstaje normalnie.Co robić?

Ustaw odpowiednio dzielniki pamięci, tak aby uzyskać wartość zbliżoną do 1333, dodatkowo odrobinę zmniejsz timingi.

Dobra ale jak to zrobić?

Najpierw ustaw taktowanie pamięci na najniższą możliwą wartość (DRAM Frequency). Nie podkręca się kilku podzespołów jednocześnie, bo później nie wiadomo, który jest przyczyną niestabilnego działania. Taktowanie pamięci zależy od FSB, więc nie dziw się, że jak ustawiłeś procesor na 3,3GHz, pamięci skoczyły z 1333 na 1400MHz, a że były pewnie na Auto, dzielnik automatycznie się zwiększył (co dało 880MHz).

Dobra jest zmniejszyłem dram frequency na 740 takie było najmniejsze.Ale jak teraz zrobić aby chodziły na 1333?

Teraz to masz się zająć podkręcaniem procesora, pamięci ustawisz później.

Nie możesz wybrać równo 1333MHz, ponieważ zwiększyłeś FSB z 333MHz, do 366MHz (wnioskuję, że tyle, bo 9x366=~3,3GHz). Wcześniej pamięci chodziły jako 4x333=1333MHz. Teraz takie ustawienie da już ~1460MHz (4x366). Nie bardzo wiem jakie dzielniki ma Twoja platforma, ale podejrzewam, że masz aktualnie możliwość ustawienia pamięci na ~1170MHz (3.2x366), powiedz mi czy się mylę?

Najlepiej to ustaw szynę na standardową i napisz jakie częstotliwości możesz ustawić dla pamięci. Intel w porównaniu do AMD oferował chyba więcej dzielników.

Czestotliwości dla pamięci mam takie 761,913,953,1013,1143,1216,1267,1521.Mam teraz 3,4 procesor ustawiony ale pamięci na 761.

Możesz mi podać swoje gg tak będzie szybciej.

Czyli masz takie dzielniki pamięci: 4 , 3.33 , 3.2 , 3 , 2.665 , 2.5 , 2.4 i 2.

Takie ogólne założenia:

Częstotliwość procesora = FSB * mnożnik procesora (w E8400 = 9)

Pamięć = FSB * dzielnik pamięci

Przykładowo, żeby osiągnąć 4GHz, musiałbyś ustawić FSB na 444MHz (444*9=3996MHz) (oczywiście stopniowo, nie od razu!). Przy takim FSB, będziesz miał do wyboru następujące częstotliwości pamięci:

888 | 1065,6 | 1110 | 1183,26 | 1332 | 1420,8 | 1478,52 | 1776

Przy szynie którą masz teraz (380MHz), możesz ustawić pamięć na 1265MHz. Tylko pamiętaj, że przy dalszym zwiększaniu szyny, pamięci również pójdą w górę.

Dlatego na razie zwiększaj FSB, aż osiągniesz zadowalającą Cię częstotliwość procesora. Jak wszystko okaże się stabilne, zwiększysz sobie częstotliwość pamięci.

Mam 3,5 jest ok może na razie starczy.Jak ustawić teraz pamięć.

Odnoszę wrażenie, że kompletnie nie czytasz co się do Ciebie pisze. Nawet nie podasz jakie ustawiłeś FSB, człowiek musi się domyślać. Więc zrobię to OSTATNI raz. Zapewne ustawiłeś szynę na 390MHz, więc pamięci powinieneś móc ustawić na ~1300MHz. Następna opcja to dopiero 1560MHz, więc trzeba by już bawić się z napięciem i timmingami pamięci. Dodam, że jakbyś podwyższył FSB do równych 400MHz, miałbyś możliwość ustawienia pamięci na równe 1333MHz (ewentualnie 1332).

Teraz mam ustawione na fsb na 400 i pamięć na 1334 dokładnie.Komp normalnie się odpalił i zaraz zrobię test programem occt.A warto podnieść pamięć do 1560?

Przy tej szynie miałbyś już 1600MHz (1560 było dla FSB 390MHz) Różnica między 1333MHz, a 1600MHz jest praktycznie nieodczuwalna, a najprawdopodobniej musiałbyś zwiększyć napięcie dla pamięci oraz ustawić ciut wyższe timmingi. Strata czasu.

Dobra ok.Zostanę przy tym jak jest.Dzięki za poświęcony czas.

U mnie będzie tragedia chyba bo w biosie mam komunikat na czerwono o przepięciu zworki fsb a napięcia ramów też coś tam mam nie tak.Może jakieś screeny zapodać.Prosił bym o pomoc w podkręceniu procka bo wy znacie się na tym.Z góry dziękuje i pozdrawiam

Ale co konkretnie, bo nie rozumiem. Zrób może zdjęcie BIOSu z tym komunikatem.

Witam ja też bym chciał podkręcić swojego procka,zapodać screeny?

Dodane 26.02.2011 (So) 21:40

jak wkleic tu fotke