Pomoc w podpięciu sieci: ISP:radiowy, 2xRuter, 1xSwitch, WiFi 2,4GHz + 5GHz

Dzień dobry, 

 

Jestem tutaj nowy i mam nadzieję, że uzyskam Waszą pomoc w konfigurowaniu sieci domowej. Kupiłem mały domek w kredycie na 30 lat, podczas wykończenia złamałem rękę (z góry przepraszam jeśli będzie jakiś błąd lub literówka w pisowni, i proszę o zrozumienie): 

 

Posiadam następujący sprzęt sieciowy: 

 

2x Ruter: 

 

D-Link Dir-310

TP-Link TL-WDR3600 (N600) 

 

1xSwitch:

 

TP-Link TL-SF1008D

 

Okablowanie do każdego pomieszczenia kabel skrętka z gniazdkiem ściennym (Legrand Niloe - podpiętym wg standardu: T568B) 

 

Do infrastruktury będą należały dodatkowo: Smart TV (RJ45), Komputer Stacjonarny (RJ45), 3 urządzenia mobilne (WiFi 2,4 GHz), Drukarka sieciowa HP 2420n, laptop (WiFi 5GHz), Bramka VoIP.

Dostawcą usług jest lokalny operator radiowy oferujący łącze 16 Mbit/s DL, 2 Mbit/s UL.

 

Problem jest następujący:

Budynek składa się z 3 kondygnacji (parter, poddasze użytkowe, strych), z każdego pokoju kable od gniazd poprowadzone są na strych, najłatwiej byłoby zatem podłączyć:

 

post-277003-0-75262100-1428393572_thumb.

 

W tej konfiguracji pojawia się pytanie:

 

Czy w gabinecie zamiast zwykłego Switcha mogę użyć niewykorzystany Ruter D-Link? (Nie chcę korzystać z WiFi rozgłaszanego przez D-Link, więc będzie wyłączone) Jeżeli tak to w jaki sposób go skonfigurować. (Proszę o wskazówki, zwłaszcza w adresach IP które im przydzielić).  

 

W jaki sposób zwiększyć zasięg WiFi z rutera na strychu? na parterze WiFi praktycznie nie działa z uwagi na brak zasięgu.  

 

Optymalnym rozwiązaniem byłaby zamiana miejscami ruterów. Czyli D-Link na strychu (nadal bez WiFi), i Ruter od TP-Link N600 w gabinecie na piętrze, gabinet znajduje się w centralnym punkcie domu i wtedy WiFi na parterze z tego rutera jest. Pojawia się natomiast pytanie o zasadność wklepywania rutera D-Linka na strychu. Przeglądałem Państwa forum i w wielu tematach w których pojawia się podobne zagadnienie piszą Państwo, iż podłączenie modem - switch - ruter, nie zda egzaminu i nie będzie działało. 

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w konfiguracji mojej sieci. 

 

Mam nadzieję, że nie zrobiłem wiele błędów pisząc tego posta.   :slight_smile:

 

 

 

 

 

Gigabitowy router lepiej by się nadał jako router brzegowy, ale uważam, że lepiej je zamienić miejscami ze względu właśnie na WiFi, zwłaszcza, że D-Link nie ma rozgłaszać sieci bezprzewodowej. Ewentualnie zapomnieć o D-Linku lub wykorzystać go jako przełącznik i dokupić jakiś AP. Jednak myślę, że wystarczy zamiana routerów miejscami. Adresację możesz przypisać dowolną. Jeśli nie zamierzasz podłączać więcej urządzeń, to możesz użyć dłuższej maski i stworzyć podsieć na tylko te 7 urządzeń, np. maska o długości 28-bitów pozwoli Ci zaadresować maksymalnie 14 urządzeń. Warto też zastosować adresację niestandardową, tj. inną niż domyślna dla routera, np. z innej klasy, np. 172.28.140.48/28 (pula adresów od 172.28.140.49 do 172.28.140.62).