Pomoc w poprawnym zamontowaniu wentylatora obudowy

Tak jak w temacie, proszę o pomoc w zamontowaniu wentylatora obudowy (jestem “zielony” w tych sprawach).

Kupiłem niedawno wentylator z taką końcówką:

sl270043at3.th.jpg

sl270044sp6.th.jpg

Nie wiem jak mam go podpiąć i gdzie.

Moja płyta główna to Asus P5K

sl270046eq4.th.jpg

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.

zlokalizuj gdzie był podłączony stary :smiley:

przy procesorze powinna być taka wtyczka szukaj do po lewej stronie na dole

Przy procesorze masz takie wejście jak ta końcówka i napis FAN. Tam powinien być od procka podłączony. Ja mam niedaleko od niego drugi FAN2 i ten jest wolny. Może masz tak samo. Poszukaj tego w pobliżu procka.

Żeby poprawnie zamontowac wystarczy:

1.Wkręcić do obudowy.

2.Wpiąć wtyczkę do Fan które zawsze jest wolne między prockiem a obudową jeżeli dalej nie wiesz oco chodzi to patrz tu: dadakr6.jpg

sory pomyliłem się z ramką (pod prawym dolnym krawędziem ramki jest biały prostokąt w niego wepnijj i dwoma kolorami podkreśliłem wyraz fan (przeważnie we wszystkich płytach jest to w tym miejscu.

Ok wentylator już podłączony. Dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieje możliwość umieszczenia jeszcze jakiegoś wentylatora, np z przodu?

Widzę, że jest chyba tam odpowiednie miejsce:

sl270057kd1.th.jpg

sl270058fr4.th.jpg

Kiedyś pisałem na innym forum na temat temperatur w moim kompie, parę osób mówiło, że temp płyty głównej jest za wysoka…

Czy istnieje jakaś możliwość zamontowania chłodzenia?

w sumie gdzie zamontujesz wentylator na obudowie jest obojętne choć efektywnie jest na tyle i na boku jako wyciąganie :slight_smile: (strzałki na wentylatorze pokazują kierunek)

Na przodzie nie zalecam jako nawiew bo za dużo elementów za burza cyrkulacje powietrza ale jak kto woli :frowning:

P.S. Stawiam ze na płycie gdzieś na obrzeżach jej znajdziesz wtyczkę z napisem sys_fan chyba pod kablami po prawej na zdjęciu widzialnym to :slight_smile: coś kolo wtyczki SATA o ile pamiętam :slight_smile:

Gigabyte też tam ma :frowning: co utrudnia trochę :expressionless: zamontowanie

Na boku to za bardzo nie ma jak zamontować wentylatora, gdyż znajduje się tam tuba (czy jak to się tam nazywa) od chłodzenia procka.

A jak w ogóle da się jakieś chłodzenie chipsetu zamontować? To jakiś specjalny wentylator ma być czy może radiator?

bzdura jak dasz w nie odpowiednim miejscu to możesz spowodować że wiatrak od procka się zatrzyma ( bo dodatkowe chłodzenie w złą strone będzie wiać) i spali ci się procek.

-Szukaj kolejnego wejścia Pin [FAN] albo jak masz dobry zasilacz to ma specjalne wejście

  • jest wiele opcji montażu ale w każdej musisz przewidzieć cyrkulacje powietrza polecam głównie 3 miejsca:

a. Z tyłu pod zasilaczem b. z boku na ram i płyte c. z przodu na samym dole [kratka jest] da się ją przemontować i zrobić dobre chłodzenie dysku i wposamagnie w wymianie powietrza w jednym (na spryciarzach jest jak dokładnie zamontować)

Nie polecam:

-żeby wiał prosto na ten od procka zwłaszcza w drugą stronę, -zdjąć jednej pokrywy (daje efekt ale chwilowo na dłuższą mete nie)

Majster1942 wybacz ale kłania ci się czytanie ze zrozumieniem :slight_smile: jak przeczytasz uważnie dostrzeżesz co napisałem :slight_smile: i ze to co napisałem wcale nie neguje tego co ty piszesz :slight_smile: bo masz racje :slight_smile:

P.S. z kratka tez pisałem o boku :slight_smile: a tubę można odkręcić i wentylator na wyciąganie powietrza ustawić :slight_smile: :smiley:

Jakiś numer PCkomputer albo Komputer świat pokazywał przebieg powietrza w obudowie ale bardzo ogólnie :slight_smile: to mogło by być pomocne :slight_smile: