Pomoc w przeróbce zdjęć

Witam jak zrobić taki efekt jak na tym zdjęciu w programie GIMP:

img.panoramowanie-01.jpg

Dokładnie chodzi mi o rozmycie tła i wyostrzenie jednego celu w tym przypadku tego skutera.

Druga sprawa to jak zrobić takie zdjęcie,czarno białe z kolorem :smiley: Również w gimpie??

stop1sp6.jpg

Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

Co do drugiego to proste:

Kopiujesz warstwę, Kolory->Destauracja (na skopiowanej warstwie). Zaznaczasz to co ma być kolorowe i po prostu klikasz Delete.

Co do pierwszego:

Możesz zaznaczyć skuter kliknąć CTRL+I i Rozmycie - Rozmycie Gaussa, lub jakieś inne choć nie wiem czy to Ci wystarczy spróbuj.

Wszystko ok ale jak zrobię kolory–>Destauracja itd to zabarwia cały obrazek na czarno biało a jak zrobić by wybrany cel został kolorowy bo jak zrobię prędzej Nową warstwę przezroczystą to później nie da się zrobić Destauracji,sorry że tak kręcę ale dopiero zaczynam naukę z tym programem i nie miałem styczności nim prędzej,proszę o dokładne wytłumaczenie ,tak samo z tym rozmyciem jak zrobić by całego obrazka nie rozmyło ??

masz otwarty obrazek

naciskasz kolejno: , ,

naciskasz “nowa warstwa” (aby zakotwiczyć to)

Upewniasz się ze jesteś na najwyższej warstwie

kolory - destaturacja

gumka, zetrzyj coś, powinieneś się połapać.

  1. Zaznaczasz obiekt, wyostrzasz np, odwracasz zaznaczenie, używasz motion blur

SeBoLaS , ok wytłumaczę pomalutku nie widzę problemu.

Co do pierwszego obrazka:

  1. Otwierasz obrazek na którym chcesz uzyskać efekt.

2.Zaznaczasz element, który ma nie być rozmyty. (PS:Możesz teraz użyć Uwydatnianie - Wyostrzenie jak napisał poprzednik ( matiit ), choć nie musisz, spróbuj obu wersji)

  1. Naciskasz CTRL+I.(przy aktywnym zaznaczeniu).

  2. Wybierasz Rozmycie ->Rozmycie Gaussa i zatwierdzasz. (ewentualnie inne rozmycia i wartości pokombinuj).

Co do drugiego obrazka:

1.Otwierasz obrazek na którym chcesz uzyskać efekt.

  1. Na oknie warstw (wywołujesz CTRL+l) klikasz prawym przyciskiem myszy na warstwie “Tło” i wybierasz Duplikuj warstwę.

  2. Na zduplikowanej warstwie (zaznaczasz ją w oknie warstw) wybierasz Kolory - destauracja.

  3. Na zaznaczonej warstwie “Kopia tło” (warstwa zduplikowana , czarno-biała) zaznaczasz obiekt, który ma być kolorowy i wciskasz Delete.

Jak czegoś nie wiesz lub niejasno napisałem pisz śmiało.

No teraz tak,dzięki bardzo za pomoc.Pozdrawiam :slight_smile: