Pomoc w przerobieniu pliku graficznego

Mam nadzieję ze dobrym miejscu zadaje pytanie, otóż mam problem z dopasowaniem skanu do parametrów wymaganych przez docelowy program. Może ktoś biegły w obróbce zdjęć poda mi przepis w jaki sposób przerobić plik numer 1 aby uzyskać IDENTYCZNE parametry jak w pliku numer 2 . Mam na myśli rozdzielczość itd, z wypełnieniem “środka” kolorem czarnym poradziłem sobie przy pomocy GIMP ale program docelowy w dalszym ciągu wyrzuca błąd.

Z informacji uzyskanych od producenta oprogramowania plik musi:

-rozdzielczość 300 dpi i tryb 1-bit (czarno-biały)

-rozszerzeni pliku najlepiej jako bmp lub jpg

1 oryginał
https://zapodaj.net/e77cbcaa045f7.jpg.html

2 gotowy plik
https://zapodaj.net/958cc0c14c81f.jpg.html

IrfanView i ustawisz wszystko

Po pierwsze ustawa o ochronie danych osobowych więc wrzucanie takich skanów nie jest najlepszym pomysłem. Po drugie przeczytaj instrukcję obsługi programu :wink: Jeśli to tachospeed jak się domyślam to pisz na priv, może coś podpowiem :wink:

W Gimpie:

Obraz -> Tryb -> indeksowany -> wybrać “Paleta czarno-biała (1-bitowa)” i nacisnąć Konwertuj

Obraz -> Skaluj obraz -> w Szerokość wpisać 3507 Wysokość zmieni się automatycznie po wstawieniu kursora w pole wysokości (powinno być 2550), w rozdzielczość X wstawić 300 i to samo Y, zatwierdzić “Przeskaluj”

Wyeksportować do jpg-a ze skrótu można Shift-Ctrl-e.

@gunter to nie takie proste, bo do analizy tych tarczek potrzeba każdej z osobna w takiej rozdzielczości. Program potrafi sobie to sam przerobić, jeśli skan zrobi się przez wbudowane narzędzie. Ręczne przerabianie setek tarczek to byłaby syzyfowa robota :wink:

Nie znam się na tachografach, ale plik będzie taki sam jak przykład.

Dziękuje za pomoc, udało się i program przyjmuje już pliki :smile: