Pomoc w rozłożeniu sieci domowej

Witam
Chciałbym zaznaczyć ze jestem w tym temacie zielony a potrzebowałbym pomocy
Otóż nie wiem jak skonfigurować najmądrzej sieć w domu, aby uniknąć takich sytuacji jak teraz (ktoś korzysta z stacji to sieć wifi schodzi do zera (Ping)).
Otóż obecnie wyglada to tak ze kabel (promax) kablówki idzie do modemu (chyba tak to się nazywa) po czym z niego kabel ethernet biegnie do routera wifi-(inny pokój). Z routera nr1 kabel wraca do komputera (stacja(stoi obok modemu)), natomiast drugi kabel biegnie jeszczedo kolejnego routera wifi (routery tworzą dwie sieci oddzielne).
Jak teraz rozłożyć sieć żeby mieć jak najmniejsze pingi, gdyż niedługo dojdzie mi jeszcze jedna stacja, a nie chciałbym żeby ktoś korzystając z komputera nr1 podnosił osobie na komputerze nr2 Ping do 500 i odwrotnie wiadomo.

Brzmi jakbyś potrzebował jakiejś formy zarządzania pasmem.Nawet tanie routery to mają.

Problem w tym, że np na pierwszym routerze możesz przydzielić jakieś pasmo dla urządzeń do niego wpiętych (dla przykładu gwarantujesz, że dla każdego urządzenia pobieranie nigdy nie może spaść poniżej 2Mbit, wysyłanie poniżej 250kbit tym samym gwarantujesz sobie ping). Wszystkie urządzenia za drugim routerem WiFi będą traktowane przez ten pierwszy router jako jedno urządzenie.

Jaki masz model tych routerów?

Sieć od kabla kablówki wyglada tak
-cisco epc3208 Z niego jeden kabel idzie do
-edimax br-6428nc - z niego jeden kabel idzie na stacje spowrotem, a jeden na kolejny router
-tp link tl mr3420 do którego nie ma żadnego innego połączenia kablowego (wiadomo tylko sieć wifi)

Ping 500 ms? To na pewno coś jest nie tak. Ja mam router i trzy switche, w tym dwa połączone ze sobą: router → switch → switch → komputer, a ping mam 8 ms:

Jeśli chodzi o wifi, to zadbaj, aby na różnych routerach były różne kanały wifi. No i najlepiej takie, jakich nikt nie używa.
U mnie to niemożliwe, bo mam w zasięgu ok. 25 różnych sieci, a i tak problemów nie mam.

A jakich DNS-ów używasz?
Sprawdź w wierszu poleceń:
ipconfig /all
Może masz to ustawione w routerze? W każdym razie zmień DNS na 1.1.1.1 i wtedy sprawdź.

Powinno to wyglądać tak.

Urządzenie operatora w trybie bridge -> Twój router z funkcją traffic shaping -> przełącznik -> komputery i punkty dostępowe wifi.

@Radek68 Ping 500ms to nic szczególnego gdy w sieci jest kilka urządzeń, które wysycą całe pasmo przychodzące i wychodzące. Zacznij pobierać przez Torrent kilka plików ISO. na kilku komputerach w sieci. Zaczekaj aż się rozpędzi. Zrób ping, zobaczysz, że będzie marny. Właśnie dlatego robi się zarządzanie pasmem.

Wracając do tematu, tak jak @anon42271672 mówi, cała konfiguracja powinna inaczej wyglądać.

  • Zamiast jednej sieci schowanej za drugą siecią, powinieneś mieć jeden lepszy router z rozbudowaną funkcja zarządzania pasmem (taki router może wymagać osobnego switcha).
  • Do routera podpinasz komputery oraz zamiast TP Link’a punkt dostępowy WiFi w takim trybie, żeby nie stworzył on osobnej sieci. Chodzi o to żeby router zarządzający pasmem widział każde urządzenie podłączone do punktu dostępowego jako oddzielne IP.

Niestety nie polecę sprzętu, nie orientuję się również aż tak dobrze w sieciach. Nie wiem jaki to powinien być AP. Może ktoś rozwinie moją wypowiedź?

Co możesz zrobić z tym sprzętem, który masz obecnie ? Trochę możesz na zasadzie kombinowania. Powstanie coś na zasadzie “Sieciowiec płakał jak oglądał” :wink: ale może działać:

  1. Miałem do czynienia z podobnym Edimaxem, zarządzanie pasmem zadziałało mi dopiero jak ustawiłem wszystkim urządzeniom w sieci statyczne adresy IP a następnie do każdego IP utworzyłem regułkę dla pasma wychodzącego i przychodzącego. Utworzyłem takie reguły dla wszystkich urządzeń w sieci i chyba dopiero wtedy to działało jak należy. (Czy można to prościej ustawić? Nie próbowałem) Być może musisz zrobić to samo. Wtedy statyczne IP przydzielasz również routerowi TP Link na porcie WAN .
  2. http://edimax.us/download/manual/BR-6428nS_V2_nC_Manual.pdf str 66 - QoS
    tu przydzielasz jakieś rozsądne minimalne pasmo uploadu/downloadu dla komputera wpiętego po kablu oraz tak samo dla urządzeń łączących się po WIFI prezez tego Edmiaxa, jeżeli są. Przydziel jakieś spore pasmo dla routera Tp Link (suma wszystkch pasm przydzielonych na TP link ).
  3. W routerze TP Link zrób to samo, przydzielając pasmo dla wszystkich urządzeń bezprzewodowych https://static.tp-link.com/res/down/doc/TL-MR3420_V2_UG.pdf str 70 - 4.13 Bandwidth Control.

Musiałbym mieć całość pod ręką i próbować żeby to dobrze ustawić. Proponuję, żebyś rozpracował jak działa zarządzanie pasmem na Edimax. Jak już będziesz rozumiał o co chodzi to rozpracuj panel w Tp linku. Ostatecznie poustawiaj wszystko tak, żeby urządzenia w każdym przypadku miały zagwarantowany minimum wychodzącego/przychodzącego.

Minimum wychodzącego/przychodzącego da dobrą responsywność np podczas przeglądania stron na innych urządzeniach, gdy jedno z urządzeń chciałoby zjeść całe pasmo. Również ping będzie niski.