Pomoc w wyborze klawiatury

Witam

Ja już o tym pisałem, ale przedstawię moją sytuację aktualna.

Mam tak

Zepsulem chyba moją klawiaturę Logitech G313 przez chęć jej wyczyszczenia. Po wyczyszczeniu niektóre klawisze się zacinają o zapadają nie odbijając. Teraz pytanko: czy warto się pchać w mechanika G915, czy po prostu kupić nowy egzemplarz tej G213? Ta G213 to membrana i używałem tego 5 lat.

Ja od awiatury oczekuje:
RGB,
Makr,
Fajnie, jakby była na stałe przyczepiona podpórka,
Jak już mechanik od Logitech, to raczej Tactile,
Sterowanie mediami i głośnością,
Ew. Bluetooth lub bezprzewodowa, lecz niekoniecznie,
Nie musi być koniecznie Logitech.

Jak myślicie, warto się pchać w ta G915 za 899 PLN na X-Kom, czy ta G213 że 2 stówy i po problemie? Ja tez mam kanał YT, więc przez to tak cydune, ale warto wydawać tyle forsy?

Dodam jeszcze, że Widziałem jeszcze G815. Tylko pytanie, czy warto pchać się w to?
Co robią klawisze G1 do G5? Ja napalilem się że to programowalne jest pod makra lub np. Tekst. To nie są czasem aby profile?
Dodatkowo, te 4 rodzaje przełączników. Jakieś sprężynujące, Tactile, blue I liniowe. Czym różnią się sprężynujące od Tactile?

Z góry dzięki.

Ja bym popatrzył na klawiatury z serii MX jeszcze.

To trzeba iść do sklepu i potestować osobiście różnice pomiędzy przełącznikami skokowymi a liniowymi. Każdy będzie miał inne przeznaczenie i gdzie indziej się sprawdzi. Do pisania np raczej lepszym wyborem będą przełączniki brown, czyli Tactile Logitecha. Generalnie przełączniki oznaczane są kolorami (black, bron, red, green, blue), ale czasami producenci wymyślają swoje nazwy.
Tutaj możesz ogólnie zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy 3 głównymi rodzajami przełączników mechanicznych:

A tutaj masz prawie wszystkie rodzaje swtich porównane ze sobą.

Generalnie najbardziej feelingiem zbliżone do klawiatury membranowej będą według mnie brown (niestety jest ich najmniej bo gracze wolą liniowe - red). Ogólnie według mnie klawiatura mechaniczna jest lepsza od membranowej, dłużej zachowuje swój feeling i jak kupisz taką z dobrymi switchami to dłużej pożyje niż membranowa. Minus taki, że mechaniczna zawsze będzie głośniejsza od membranowej.

Z moich doświadczeń z klawiaturami mechanicznymi polecam wybierać tylko te które mają switche od Cherry MX. Parę razy zdecydowałem się, na switche innych firm lub nawet switche firm robiących klawiatury i zawsze niestety byłem zawiedziony. Ostatni raz dałem szansę mechanikowi ze switchami Cherry i to było w końcu to. Jedyne co bym rozważał jeszcze jako alternatywę, to switche od SteelSeries, ale to tylko dlatego, że jakoś ta firma mnie przekonuje, że robi nadal sprzęt dobrej jakości.

Byłbym zdecydowany na razie na Logitech G815, ale co ja z Moreli cz X-Kom’u dostanę? Chodzi mi o: - - - Układ EU z dużym Enterem;

  • Tactile lub odpowiedniki Brown’ów;
  • Przewodowa;
  • Ew. stała podstawka;
  • Makra;
  • Sterowanie mediami.

Logitech G815 Romer-G Liniowy (920-009008) - Klawiatura - Morele.net

LOGITECH G815 RGB Klawiatura - niskie ceny i opinie w Media Expert

Logitech G815 LIGHTSYNC Tactile - Klawiatury przewodowe - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Możecie proponować inne modele.