Pomoc w wyborze nośnika ssd do starszego komputera

Witam planuje przyspieszyć komputer, a jako że chcę przeinstalować system po 3,5 roku czasu, to jest to idealna okazja do wymiany dysku, a więc tak, który dysk polecacie:

  • Patriot Burst 240GB
  • Goodram CX400 256GB
  • Crucial BX500 240GB
  • SanDisk SSD PLUS 240GB
  • Gigabyte 240GB
  • Goodram CL100 Gen 3 240GB

Specyfikacja kompa:
Płyta główna Gigabyte GA-G31M-ES2L v2 (sata 2), chipset G31
Procek Xeon E5430
4GB RAM 800mhz DDR2 reszta chyba nieistotna, na dysku będzie instalowany Windows 7 Ultimate programy oraz później ewentualnie starsze gry, jako magazyn będę miał 3 inne dyski hdd :slight_smile:
, przeczytałem sporo opinii, testów, porównań itd ale i tak mam dylemat, dobrze jakby ktoś był posiadaczem któregoś z w.w dysków, grunt żeby był mało awaryjny, zapychany na maxa też nie będzie :slight_smile: Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Kup najtańszy, bo i tak pewnie przeżyje tego dziadka.

Głupotą instalować stary, niewspierany i najpewniej piracki system operacyjny.

Skąd pomysł że jest piracki? co do niewspieranego, to wiele osób nadal korzysta z WIN7 i żyją, korzystanie z systemu z odrobiną rozsądku i będzie dobrze :slight_smile:

Bo to wersja korporacyjna i jej cena była na tyle duża, że nikt normalny nie kupował do domu.

Z takim argumentem ciężko dyskutować :joy:

Ja tylko pragnę zwrócić uwagę że licencje można kupić na wielu serwisach :slight_smile: prosiłem o pomoc w wybraniu dysku a nie prawienie morałów, a co do samego systemu, na ten sprzęt nie ma sensu instalować czegoś “na pozór” lepszego bo nikt raczej nie powie że Win10 jest lepszy, raczej jest używany głównie dlatego że wszędzie jest upychany na siłę i ma wsparcie :slight_smile:

1 polubienie

Co do pytania zasadniczego to odpowiedziałem na nie w pierwszej kolejności. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać ekstra kasy na droższy dysk do starego komputera. Wydajności to bardziej nie zwiększy. Szczególnie jeśli masz inne dyski na których będziesz miał (przynajmniej powinieneś) kopię zapasową to trwałością też jakoś nie ma się co przejmować, ale czym dysk sprzedawany z dłuższą gwarancją tym lepiej.
Jeśli chodzi o najmniej awaryjne dyski to szukaj na pamięciach MLC - te wytrzymają latami. Jeszcze lepsze są na pamięciach SLC, ale to już ceny z kosmosu.

Wracając teraz do systemu, to oczywiście W10 jest lepszy pod każdym względem, ale przede wszystkim jest stale aktualizowany co jest kluczowe dla bezpieczeństwa komputera podpiętego do sieci.

Najtańszy, a jak w cenie 240 wejdzie 480, to ją brać. System bym tez zaktualizował. , choć “zakupu w różnych serwisach” może sugerować ewentualny problem z legalnością klucza i możliwością aktualizacji. :wink:

Przecież wybór MLC jest żaden a co dopiero SLC? U mnie w lapku siedzi 240GB Crucial BX100 na MLC tyle że kupiony lata temu…

Chcesz malucha, to Ja bym na Twoim miejscu brał 250 GB Cruciala ale MX500.

Ja zawsze polecam goodrama - najwięcej tego wkładałem i jak najmniej problemów, cruciala też montowałem i narazie chodzi, patriota raczej bym odradzał - też montowałem i to zależy od komputera, na jednym chodzi, na innym zachowuje się nie do końca stabilnie, gigabyta też instalowałem i też działa, ale reasumując goodrama raz reklamowałem, a wmontowałem pewnie ok 100

:thinking: może warto jeszcze poczytać…

https://forum.pclab.pl/topic/1255935-polecane-ssd-niepolecane-2021-bieżące-promocje-ranking-85-modeli-rozpiska-z-pamięciami-kontrolerami-dram-nowe-gorsze-rewizje/

Sorry, ale to jest jakiś bezsensowny bełkot :wink:

Ale to są pierdolety, Już widzę jaki odsetek ludzi składających sobie samodzielnie PC kupuje Windowsa za 500 czy ile tam kosztuje. A SS-d Goodram mi się sprawdził, cos tam 400

Jaka wersja?

Samsung seria EVO (z tych trochę droższych), a w przypadku tych najtańszych nie ma to większego znaczenia, komputer i tak ma tylko SATA2.

Szukaj czegoś z jak najdłuższą gwarancją, jak największym limitem TBW.

Wersja używana w firmach, bo nie była sprzedawana z komputerami domowymi, a jak wspomniałem raczej nikt do takiej nie dopłacał kupując oddzielnie (do domu). Potwierdzają to też moje obserwacje na forum i odpowiedź kolegi o pochodzeniu jego wersji.

ps.
Jeśli chodzi ci o krótki okres kiedy można było upgradować pro do ultimate to pamiętam, ale to nic nie zmienia. 99% ludzi na forum z wersją ultimate to tą zwitaminizowaną z możliwością wyboru w instalatorze, albo kluczyk z generatora :wink:

Tak, na początku można mieć takie wrażenie.
Jednakże nieśmiało zachęcam do zgłębienia tematu :nerd_face: (nie tylko w oparciu o załączone linki) “co w środku siedzi” i jakie to ma przełożenie na wydajność, jakość, wytrzymałość itd. itp.

Jak on potrafi pisać, że kontroler dobry, ale zwalnia po zapełnieniu dysku w 33% to po co tracić czas na lekturę? Jeszcze żeby to rozpisał w jakiejś tabeli, podlinkował dokumentację producenta i testy, a tak ostatecznie chcąc coś wybrać z tego chaosu i tak trzeba dane zweryfikować samodzielnie, bo przecież nikt nie uwierzy losowemu blogerowi.

Załączone/podlinkowane materiały, należy więc potraktować jako wskazówkę, a nie kompletne rozwiązanie.

Tabela? Jest, tylko ciut niżej niż “trzy pierwsze zdania” :wink:

…i dlatego zachęcam do czytania wolniejszego i ze zrozumieniem😉 w celu
zgłębienia tematu🤓

“Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

“Czyniąc rzeczy wielkie, zaczynaj od rzeczy drobnych.”
– Lao Tzu