Pomoc w wyborze płyty głównej

Witam, zastanawiam się nad nową płytą główną, wpadła mi oto taka: ASUS M4A79XTD EVO. Do mojego starego K8N4-E kupiłem chłodzenie Asus Triton 81, ale nie pasowała podstawka. Teraz patrząc na podstawkę chłodzenia i na płycie głównej, to mi się wydaje, że te otwory są róznież nie tak samo ułożone, jak w chłodzeniu (Na 100% jest kompatybilny z podstawką AM3). Czy jak kupię tą płytę to potem będzie problem z zamontowaniem chłodzenia? Czy może jakoś da radę zamontować na podstawce, która będzie na BOX’owe chłodzenie.

Jaki masz obecnie procek?

W tym sprzęcie zamierzam zamontować AMD ATHLON II X2 250 3,0GHz pod AM3

AMD ATHLON II X2 250 jest słabym CPU i na tej płycie będzie się marnował.

Znalazłem inną płytę główną, a dokładnie Asus M2 CrossHair z podstawką Am2, wg. mnie byłaby dla mnie lepsza, i jaki w miarę dobry procek byłby dobry do niej?

Niby fajna, ale nie opłaca się ładować w AM2. Ile masz kasy do wydania?

Wiesz, zamierzam kupować cząstkowo, najpierw Mobo - Max. 300zł, obowiązkowo ASUS (Wychowałem się na tej firmie, nigdy się nie zawiodłem, dlatego), żeby miała takie bajery mniej więcej jak te wymienione wyżej.

Do 300 zł. o dobrą płytę Asusa będzie ciężko. Natomiast kwota 300 zł. jest nieznacznie przekroczona w przypadku np. tego http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-m5a87-402766/ modelu. Uważam, że właśnie ta płyta jest godna polecenia, gdyż obok najnowszych procesorów obsługuje również te starsze np. Athlon II czy Phenom II. Byłaby to również dobra baza do jakiejś późniejszej rozbudowy. Oczywiście można kupić płytę tańszą np. Gigabyte (jedna z lepszych marek płyt pod AMD) lub Asrock, która to firma również złych modeli nie robi. Asus jest relatywnie drogi w porównaniu do innych marek oferujących podobne możliwości.

Nie tylko, MSI ze swoim 870-C45 i C54 również złym wyborem nie jest. Może najlepiej będzie określić co się chce (czy ma być USB 3.0, SATA3, ileś tam PCI-E, obsługa czegoś tam itp.) i filtrować wyniki aż się nie wyłoni kilku kandydatów :smiley:

Nie no, od razu mówie co tam wkładam:

Kartę graficzną ASUS GF210 1GB

Jakąś Kartę Wi-Fi, może pod usb, a na płytkę jakiś TV może.

USB 2.0 spokojnie wystarczy.

Napęd samsung modelu nie znam, mam w swoim obecnym kompie.

Dysk Samsung F3 500GB, jego też już mam

Może jakiś czytnik kart do tego.

A, i na mobo chciałbym, żeby było 6 jacków :slight_smile:

I niezintegrowana grafika.

Najlepszym wyborem byłby AsRock 870/970 Extreme3, ale skoro masz preferencje co do marki płytki… to M5A87 będzie najlepszym wyborem.

No ok, a nawet gdybym się przekonał do innej firmy (np. ten AsRock) To czy różnią się bardzo jakością materiałów?

Płyta jak płyta, trochę laminatu, ścieżek, kilka gniazd - nie wyróżnia się. Ogólnie ASUS ma IMO słabą ofertę dla AM3/AM3+ - pomijając Sabertootha oraz CROSSHAIR’a :wink: Na LGA1155 jest lepiej, ale również bez szaleństw, IMO to już nie to co za czasów LGA775 i P5Q :smiley: Oczywiście również pomijam high-endowe modele :smiley:

Czyli jeszcze raz zapyta, jak kupię tego AsRocka to będę w 100$ Zadowolony? :slight_smile: I jaki tani a dobry procek do niej

?

Nie wiem, zależy czego oczekujesz - osobiście chętnie bym przygarnął coś takiego i jeżeli dobrze się powiedzie i do wakacji nic się nie zmieni, to sam taką przygarnę (chyba, że coś mi strzeli, żeby wymienić na Sandy/Ivy Bridge :D).

Co do proców - IMO jedynym obecnie opłacającym się procesorem na AM3 jest Phenom II X4 960T.

No miejmy nadzieję, może się nie zawiodę, moje dotychczasowe K8N4-E Chodzi już 7 lat i trzyma się do tej pory :slight_smile:

A jakby brał pod uwagę procek AMD ATHLON II x2 260 3,2 GHz ? Byłoby coś z tego? Aha, i z góry zaznaczam, nie będę grał w takie gry jak BF3 itp. Głównie PhotoShop, Programiki do C++ i takie bajery :slight_smile:

260 to podkręcony 250 :slight_smile:

Czyli równie dobrze mogę wziąć 250 i podkręcić do 3,2? :stuck_out_tongue: Na jedno wyjdzie. Obecnie mam AMD Athlon 64 3000+ 2,0GHz pod s.754 to chodzi na 2,2GHz, wyżej nie pójdzie.

No niby tak, ale te procesory są przeznaczone raczej do pracy biurowej, choć w jakieś tam gierki pograsz na low detalach :slight_smile:

Dobra, w końcu tak jak pisałem, głównie to programy biurowe, a z gier to tylko GTA San Andreas, ale to mój sprzęt spokojnie uciąga (AMD Athlon 64 3000+ i NVIDIA 6600GT)to powinno chodzić.