Pomoc w wyborze RAMu

Najpierw przekonaj się na własnej skórze a dopiero potem zabieraj głos.

Używam PAE od paru lat, w domu w pracy, poleciłem znajomym, oni też używają. Jak dowiesz się więcej porozmawiamy :slight_smile: Nie moja wina, że powszechne przekonania podsycane przez marketing MS są takie a nie inne. Kto kupowałby wersję 64 windowsów wiedząc, że może mieć więcej ramu na 32 bitowej wersji? W popularność i niezawodność procesorów Intela też wierzyłeś? A jak wyszło, że łapówki wciskali komu się dało? W homeopatię też wierzysz? :slight_smile:

Po pierwsze, aktualnie do nowego sprzętu nie ma sensu kupować Windowsa x86.

Po drugie, systemy x86 mają ograniczenie do 2GB RAM na jeden proces i tego już nie obejdziesz.

Po trzecie, co mają łapówki do niezawodności? :wink:

P.S. PAE oczywiście działa, ale nie jest to powód, by zostawać przy systemie 32-bitowym.

Są przypadki kiedy używanie x64 nie ma sensu. Opisałem to w innym wątku :slight_smile:

Kłaniają się podstawy informatyki. Ile pamięci jest w stanie zaadresować system 32-bitowy?

Proponuję wrócić do szkoły. To, że procesor nie może zaadresować więcej niż 3GB z hakiem (zależy to od rodzaju i ilości podłączonych urządzeń), nie znaczy że nie może zrobić tego system.

Przykład - C64 pod systemem GEOS mógł korzystać z rozszerzeń REU 128, 256 i 512kB pamięci RAM, a przecież 8 bitowy procesor MOS 6502 nie mógł zaadresować więcej niż 64kB. Jak to możliwe? Przełączanie banków pamięci przez system. Na podobnej zasadzie działa PAE. I to jest bardzo stary zarówno sposób jak i pomysł. Aż dziw, że tacy wytrawni informatycy jak wy tego nie wiedzą.

Czemu dyskusja jest na tematy software, gdy kolega pyta o sprzęt?

Zastanawia mnie dlaczego na tyle postów, nie pojawił się żaden o nie nadającym się do niczego zasilaczu…