Pomoc w wyborze sterowników do Toshiba Satellite L300-129

Dobry wieczór.

Bardzo proszę o poradę w związku z instalacją Win XP Sp3 na laptopie: TOSHIBA SATELLITE L300-129, model PSLB0E-02D017PL

Na w/w sprzęcie była VISTA ale chcę zainstalować sobie XP i mam pewne wątpliwości:

  1. aby uruchomił sie instalator XP, muszę w BIOS w zakładce Advanced, w pozycji Sata Controller Mode przestawić z AHCI na COMPATIBILLITY - innych opcji tam nie ma tylko te dwie. Instalator się uruchamia i system się instaluje ale mam pytanie czy to tak ma być? Czy mam doistalowywać póżniej jeszcze jakieś sterowniki -> mam na myśli RAID, czy może tak to zostawić? A jesli mam doinstalować bo to chyba dysk SATA to jak to zrobić? Na stronach Toshiby znalazłem coś takiego jak Storage Manager ale jak próbuję to instalnąć z poziomu XP to wyrzuca komunikat, że sprzęt nie ma odpowiednich i minimalnych wymagań i instalacja jest przerywana.

Jeżeli po instalacji XP z powrotem przestawię w BIOS na AHCI komputer się nie uruchamia bo nie widzi dysku.

Proszę o poradę w tej sprawie.

  1. Jak już zainstaluję system udaję się na stronę producenta po sterowniki bo nie mam żadnej płytki:

http://ce.computers.toshiba-europe.com/ … revCl=true

i tu mam problem bo nie wiem, które stery pod XP mam pobrać a jest tam 100 pozycji.

Bardzo proszę o pomoc co mam zainstalować no bo chyba nie ma sensu instalować wszytkich jak leci…

Za pomoc z góry serdecznie dziękuję.

ad1) Tak ma być.

Lepiej nie doinstalowywać później SATA/RAID i nie rzełączać w BIOS na SATA-AHCI, bo po takim myku często XP się wywala.

Inna metoda o zintegrować sterownik SATA z instalką XP za pomocą programu nLite. Instrukcje do znalezienia na www.google.pl

ad2) Przelicz dokładniej. To tylko coś skaszanione na stronie Toshiby.

Komunikat jest nieprawdziwy. Jest “tylko” 37 pozycji do pobrania.