Pomoc w wyborze telefonu

Witam, przymierzam się na poważnie do wymiany telefonu. Obecnie posiadam Lumie 640 LTE. Co tu dużo pisać, słuchawka ma już prawie 2 lata, system W10M rozwija się tak jak się (ro)zwija i przez to już telefon niedomaga. Nawet przeglądanie internetu po dłuższej chwili staje się meczące. W związku z tym stare musi odejść, czas na nowe, W10M odpada. Pozostaje coś  Androidem, jako że dziadowanie prędzej czy później mści się, więc skłonny wydać konkretna sumę na konkretny sprzęt, bez kompromisów, ale tez nerki sprzedawać nie zamierzam. Moje typy to ASUS Zenfone 3 Deluxe ZS570KL LTE oraz Huawei Mate 9. Oba 8 rdzeni, nie mniej niż 4 GB RAM, duży ekran, więcej niż przyzwoity aparat, czytniki lini papilarnych. Ale jako że z Androidem zbyt wiele odczynienia nie miałem, to chciałbym poznać opinie o nakładkach systemowych (EMUI 5 vs ZenUI3) ergonomia, responsywność, o wsparciu producentów jeśli chodzi o wypuszczanie aktualizacji. Dlaczego zawracam gitarę na forum, bo recenzje na youtube czy portalach zajmujących się tymi sprawami wg mnie nie są do końca miarodajne. będę wdzięczny za wszelkie opinie, a także własne propozycje.

Huawei nie zasłynął dobrym wsparciem dla Androida. Sam mam P8, który jako flagowiec z 2015 nie dostanie już aktualizacji do wersji 7.0. Troche kiepsko jak na firmę, która jednak przebija się na rynku europejskim i chociaż pod tym względem mogłaby zabłysnąć. Do samej nakładki (EMUI 4.0.1 w moim wypadku) nie mam większych uwag. Brak szufladki aplikacji wymaga początkowo przyzwyczajenia, aplikacje nie są sortowane na pulpitach - gdy skasujemy jakąś aplikacje zostaje luka po niej. Nie mogę się doszukać opcji wyświetlania kontaktów tylko z SIM, aktualnie są także te z gmaila (na LG G3 z Andkiem 6.0 była taka funkcja). Poprawiłbym troche aplikacje aparatu, przydałoby się dodanie przycisku do nagrywania aby szybko je uruchomić. Brakuje equalizera w fabrycznym odtwarzaczu. Odblokowywanie dwukrotnym puknięciem jest troche mało czułe w porównaniu do np. G3. To wada lub zaleta, w LG często zdarzało mi się że telefon sam włączał LCD w kieszeni czy przy wyciąganiu telefonu z niej. Do samej optymalizacji nakładki czy jakości wykonania nie ma na co się przyczepić. Płynność jest b. dobra (użytkuję telefon 1,5 mies).

Część cech zapewne przenosi się również na Mate 9. Minusem może być brak AMOLED-a. Jednak jakość czerni na TFT jest całkiem inna, nawet gdy chodzi o IPS.

Też zastanawiam się nad wymianą L640LTE. Fone nie już tak responsywny jak był, M$ już się o to postarał. Szkoda, bo system jeszcze jakiś czas temu był ok. Ale było i już “se ne vrati”.

Zastanawiam się waśnie nad Huawei mate 9 - cena/jakość/ wydajność wydaje się być ok.

Wybór padł na Huawei.