Pomoc w wyborze ultrabooka

Witam!
Chcę pomóc w zakupie ultrabooka dla mojego ojca. Potrzebne mu coś lekkiego z długo trzymającą baterią. Z wymogów mojego ojca (na które bardzo wyraźnie naciskał) to:

  • NIE dotykowy ekran (Synek, na cholerę mi to…)
  • matowa matryca
  • dysk SSD 256GB
  • ma starczyć na lata
    Kierując się tymi wymaganiami i ramami cenowymi znalazłem w x-kom.pl Dell Inspiron 5370. Z wersji które są według mnie interesujące wybrałem 4 modele oparte o procesor i5 8250:
  1. 4 GB RAM, Win 10 Home 3099zł
  2. 8 GB RAM, Win 10 Pro 3249zł
  3. 4 GB RAM, Win 10 Home 3299zł
  4. 8 GB RAM, Win 10 Pro 3449zł

Nie znalazłem ciekawszego modelu spełniającego te wymogi (w wypadku mojego taty praca stricte biurowa, przygotowywanie polis, drukowanie dokumentów, oprócz tego tata przygotowuje sobie fotoalbumy w aplikacji Fotojokera).
I teraz 3 pytania:

  1. Wystarczy 4GB RAMu czy lepiej już przyszłościowo inwestować w 8GB (biorąc pod uwagę co robi na komputerze ojciec i uwzględniając fakt że można wymienić w dowolnym momencie 4 na 8 GB)
  2. Czy iść w Windowsa Home i być skazanym na automatyczne instalowanie aktualizacji wraz z ewentualnymi powikłaniami tego faktu, czy lepiej w wersję PRO z której ojciec nie skorzysta tak na prawdę bo mamy mała firmę, ale nie będziemy skazani na aktualizacje, które jak wiadomo potrafią położyć system na dobre, a mój ojciec informatykiem nie jest a i ja niestety mam co raz mniej czasu żeby się ojca komputerem zajmować.
  3. Czy może ktoś ma jakąś lepszą propozycję w cenie nieprzekraczającej tą podaną tutaj jako najdroższą.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i rzeczowe argumenty bo wydać kasę to nie problem ale szkoda żałować słabego zakupu, lub wydawać pieniądze na niepotrzebne rozwiązania.

Odrazu informuję że sprzęt Apple sobie odpuszczamy - ja osobiście korzystam, ale tata (lat 55) nie zamierza zmieniać przyzwyczajeń (a zna tylko Windowsa XP i 7) i robić sobie rewolucję systemową.

  1. Zdecydowanie lepiej zainwestować w większą ilość pamięci RAM.
  2. Tu trudno odpowiedzieć wiążąco, bo nigdy nie wiadomo co strzeli do łba ludziom z MS i czy któregoś dnia nawet wersja Pro nie powita radosnym komunikatem o przymusowej aktualizacji.

Jeśli to ma być sprzęt “na lata”, weź pod uwagę, że być może za jakiś czas trzeba będzie wymienić klawiaturę, zwłaszcza w przypadku pracy biurowej. W obudowie z litego aluminium, przez którą przebijają się klawisze, konieczne będzie wybebeszenie całego wnętrza. Zwróciłem na to uwagę, bo niedawno musiałem coś takiego zrobić w laptopie ojca i okazało się, że zatrzaski trzymające panel klawiatury są jednorazowe. Skończyło się na kombinacji alpejskiej z gorącym klejem. Na szczęście na zewnątrz niczego nie widać. Ogólnie seria Inspiron to raczej nie sprzęt “na lata” (konstrukcja dość delikatna) i chyba nie zalicza się do ultrabooków, choć dla mnie to kategoryzowanie, to typowa gra marketingowa na emocjach klienta. Sam kupiłem laptopa z tej serii https://www.komputronik.pl/product/434270/dell-inspiron-15-3567-3003-czarny-240gb-ssd-16gb.html ale tylko dlatego, że potrzebowałem czegoś do sporadycznego wykorzystania, a nie na co dzień. Ponadto posiada sterowniki producenta jeszcze pod Windows 7, więc nie musiałem zderzać się z dylematem “czym zaskoczy mnie Windows 10”.
Czy 13,3" będzie wystarczające dla rodzica? Przy 15,6" jest już klawiatura numeryczna, co w pracy biurowej może być dodatkowym atutem.
Zerknij też na to http://www.avans.pl/laptopy/laptop-dell-inspiron-15-5570-2814-,id-1036879

Mówiąc “na lata” w wypadku mojego ojca myślę o powiedzmy 5 latach bo za tyle ojciec wybiera się na emeryturę. Nie jest osobą bardzo dużo piszącą, więcej klika touchpadem. W obecnym laptopie klawisze nie są nawet wytarte a ojciec używa go już z 4 lata.

Moim zdaniem nie warto brać wersji PRO, są na pewno sposoby aby wyłączyć aktualizacje w home. Z tych których wybrałeś moim zdaniem Dell Inspiron 5370 i5-8250U/8GB/256/Win10 R530 FHD nie martwić się na przyszłość o ram. Model jest całkiem przyzwoity w tej cenie, wadą jest matryca szkoda że to tylko TN.

Z ciekawych modeli akurat w tym przypadkach pro jest w cenie.
Lenovo ThinkPad E470 i5-7200U/8GB/256/Win10PX FHD
Matryca FULL HD IPS o dobrych parametrach, dobra jakość wykonania jak przystało na model biznesowy, wygodna klawiatura (z tego słynna thinkpady), Trackpoint, cichy i chłodny w codziennym użytkowaniu, niezłe czasy pracy na baterii, atrakcyjna cena.

Acer X349 i5-7200U/8GB/256/10Pro FHD IPS
Matryca FULL HD IPS, aluminiowa obudowa, podświetlana klawiatura.

Radzę się wstrzymać do premiery AMD Ryzen APU Mobile i urządzeń na nim bazujących.

Dodatkowo wszystkie obecnie dostępne APU/CPU są podatne na ataki Spectre i Meltdown:

Do firmy tylko laptopy biznesowe z gwarancja 3 letnia z serwisem na miejscu :wink:

Chciałem wszystkim podziękować za podpowiedzi. Po wizycie w sklepie ostatecznie zdecydowaliśmy się na wymienionego przeze mnie na początku Della 5370 w wersji 8GB RAM i Win10 Pro.
Pozdrawiam Panowie!

Ciesze się że mogłem pomóc. Wyszedł też biznesowy model Dell Vostro 5370 i5-8250U/8GB/256/10Pro FHD

Ten przekracza już założony budżet a tak na prawdę oferuje tylko podświetlaną klawiaturę, a na tym ojcu nie zależy no i in-plus tutaj rok dłuższa gwarancja, ale jak już napisałem zakupu dokonaliśmy :slight_smile: Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie!

Zatem podziel się nimi.

Nie powiedziałem że znam takie sposoby lecz nie wierzę że takowych nie ma przy dzisiejszych czasach.

Z ciekawości zgłębiałem ten temat, bo przez jakiś czas miałem poroniony pomysł przesiadki na Windows 10 i wszędzie pisano, że w wersji home, nawet jeśli udało się wyłączyć automatyczne aktualizacje, to po jakimś czasie znów stawały się aktywne. Wyłączenie możliwe było w wersji Pro.