Pomoc w wyborze zewnętrznego dysku twardego

Witam

Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich forumowiczów o pomoc w wyborze zewnętrznego dysku twardego.

Chciał bym aby koszt zamknął się w 400 złotych (może minimalnie wykraczać poza budżet ale proszę o rozsądek, nie podcieram się pieniędzmi :P). Do dyspozycji mam sklep http://x-kom.pl/index.php?show_cat=439 i ich asortyment. Może być też jakiś inny dobry sklep, byle mieli swój oddział w Częstochowie. Ogólnie sprzęt chcę wykorzystywać do przechowywania muzyki, zdjęć i filmów. Zastanawiam się więc co będzie lepszym wyborem, większy dysk- 1TB ale z interfejsem USB2.0 czy może coś trochę mniej pojemnego np http://x-kom.pl/index.php?show_prod=24093. Tutaj do dyspozycji mam eSata i firewire, więc znacznie zwiększyła by się wydajność, bo wykorzystał bym drugą z wymienionych technologii :wink: Mam jeszcze 2 pytania… jako że magazynował bym tam swoją dosyć znaczną kolekcję muzyczną, czy jest możliwość żeby przy wykorzystywaniu USB2.0 odtwarzanie mogło się przycinać przy zbyt dużym bps kawałka. Sporo płyt mam zripowanych do formatu FLAC więc zajmują one grube MB :stuck_out_tongue: Drugie pytanie, jak jest z żywotnością takiego dysku, podłączony był by cały czas. Dane (muzyka) były by cały czas przenoszone, muzyki słucham praktycznie bez przerwy :P, czy to ma jakiś wpływ na jego żywotność czy można potraktować go jak zwykłego twardziela ze środka budy?

Hej,

Ja wybrałbym coś z Seagate’a - zawsze mam dobre wspomnienia o tej firmie. A zresztą też ich dysku zewnętrznego używam - tyle że w wersji 2,5".

Gdybym miał wybór, to wybrałbym dysk z tymi właśnie złączami - kopiowanie następuje zdecydowanie szybciej i jest to zauważalne… :slight_smile:

Bardzo mało prawdopodobne - interfejs USB 2.0 daje teoretyczną wielkość transferu na poziomie 480 Mb/s czyli w przeliczeniu 60MB/s. Fakt, że niewielu urządzeniom - jeśli w ogóle jakiemukolwiek - udaje się osiągnąć taki transfer, ale jego połowę pewnie większość osiąga. Sam mam dysk na USB i wyciągam na nim w granicach 30 MB/s. I jeśli taki transfer przyjmiemy, to wystarczy on na płynne przesyłanie kawałka o birate’cie - uwaga - 245 760 kbps, czyli nawet materiał nieskompresowany nie wymaga takiego przepływu danych… :slight_smile:

Tak na dobrą sprawę, dyski zewnętrzne to takie same dyski jak stosowane w komputerach - tyle że wsadzone do zewnętrznej obudowy i podpięte do kontrolera. Jedyne co ważne, to ze względu na fakt włożenia dysku do obudowy potrzebna jest odpowiednia obudowa, by zapewniała dyskowi optymalne chłodzenie… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus