Pomoc w wybraniu procesora

(ddoobbrryy) #1

Witam.składam komputer i zastanawiam się nad i5 2500 ale ludzie mówią że jest on stary czy taż tak sądziacie jeśli tak to polecicie mi coś podobnego?

(LORDEK) #2

Podaj budżet na zestaw, informację co już masz z planowanego zestawu i co będziesz robił na tym komputerze.

(WODZU) #3

Jeśli masz na myśli i5 2500K, to ja właśnie od kilku ładnych lat na takim “starym” pracuję i spisuje się świetnie. Z bazowego 3,3GHz od razu po zakupie podkręciłem go do 4,2GHz i przy chłodzeniu SilentiumPC Spartan HE923 w stresie osiąga max 45°C.
Oczywiście jeśli planujesz grać w najnowsze gry, to lepiej będzie pomyśleć o czymś mocniejszym, ale tu też ważny będzie dobór odpowiedniej karty graficznej.

(LORDEK) #4

Akurat 2500 /K do gier jest wystarczającym procesorem, nawet po tylu latach. Kwestia jest tego czy autor składa jakiś nowy zestaw od podstaw, bo w tym momencie kupowanie starego sprzętu jest mało opłacalne. Po co brać starocie? i5 2500 również istnieje, tzn. jego wersja bez możliwości OC.

(WODZU) #5

Nie przypuszczałem, bo nie gram, ale dobrze wiedzieć :slight_smile:

(LORDEK) #6

To dalej 4c/4t jak ostatnio 7500 czy 8100. Może jest to stare 32nm, ale te procesory ładnie się kręcą (mówimy o wersjach z K) i mają ładny zapas mocy. Ba, nawet bez OC to naprawdę dobre procki do takich kart jak GTX 1060, 1070. Po OC nie ma problemu z takim GTX 1080, bo mocniej wyżyłowana jednostka wcale strasznie go nie ogranicza. Nie bez powodu doradza się posiadaczom 2500/2500K wstrzymywanie się póki co z przesiadką, o ile nie mają parcia na DDR4, sprzętowe dekodery, oglądania Netflixa 4K, który wymaga pewnych nowych funkcji do DRM zagnieżdżonych w procesorach czy naprawdę ekstremalnego grania, choć wymiana na i7 2600K w sumie wtedy wystarcza. Póki gry nie zaczną naprawdę mocno korzystać z więcej niż czterech wątków nie ma sensu na przesiadki. Jak już ew. zaczną to zawsze można kupić i7 i kolejne lata na tej samej platformie. Intel stworzył procesor nie do zajechania, dlatego teraz tak chętnie glutuje IHS zamiast lutować (i bajeczka o naprężeniach to bzdura).

(WODZU) #7

No właśnie nie odczuwam potrzeby zmiany sprzętu i myślę, że tak pozostanie jeszcze długo.

(ddoobbrryy) #8

Gram w cs głównie
Grafa gtx550
8 gb ram

(LORDEK) #9

Ponowię pytanie. Jaki budżet? Może złożymy coś na świeższych podzespołach? Chyba, że tylko chcesz procesor wymienić na tej płycie co już masz?

(ddoobbrryy) #10

Składam za ok 2000 zl wyszystko kupuje.

(tobexor) #11

jak tak czytam co tu jest wypisywane, że 1080 do i5 2500k
powiem tylko że stock 2500k jest na poziomie i3 7100 a po co na poziomie i5 7400 +/- 5%
ja sie pytam kto pakuje 1080 czy już 1070 do i5 7400

(ddoobbrryy) #12

Dobra może zmienie pytanie czy i5 2400k wystarczy do płynnej gry w cs a w duecie z gtx550 ti i 8 gb ram?

(WODZU) #13

Jeśli wierzyć nagraniu, będzie wyglądało to mniej więcej tak https://www.youtube.com/watch?v=Hm4PJTPcT_Q

(ddoobbrryy) #14

Hmm wysokie ustawienia wg ciebie jest to dobry wynik?

(tobexor) #15

jest tylko i5 2500k lub i7 2600k
2400 w 2400 możesz podnieć na stale turbo jak pamiętam to 3,4 Ghz
w cs na minimum wyciągniesz od 120 do 200 może ale d 250 nie dobije

(ddoobbrryy) #16

Aaa sory chodziło o 2500k

(Grzesiekk) #17

To stary procesor ale bardzo wydajny. Moim zdaniem nadal niewykorzystany w 100% przez większość użytkowników. Problemem przy składaniu komputera będzie płyta główna, bo używanych w pełni sprawnych jest bardzo mało i są relatywnie dość drogie.

(LORDEK) #18

Ehhh… ludzie nauczyli się patrzeć na numerek, a nie na ogólną wydajność. Wątków masz tyle samo w procesorach, cache w i5 jest więcej. Wydajnościowo jest bardzo podobnie i Cię zaskoczę - i5 7500 do i5 2500 jest bardzo zbliżony gdy walka idzie zegar w zegar więc podaruj sobie takie uwagi. Największa różnica tkwi tylko w zegarze. i3 ma dwa rdzenie i cztery wątki i przy w miarę dobrze zoptymalizowanej pod rdzenie grze przegrywa z i5 2500.

@ddoobbrryy

2000 jeszcze masz czy już coś kupiłeś?

Moja propozycja, jeżeli składasz coś od zera:

W przyszłości możesz wymienić procek na mocniejszy i włożyć jakąś mocniejszą kartę graficzną, ale do grania w CS taki zestaw w zupełności wystarczy.

Budżet przekroczony o 100 zł, ale myślę, że warto. Ewentualnie GTX 1050 Ti wymieniasz na 1050 i w kieszeni masz jakieś 200 zł. Do CS dalej wystarczy.

(ddoobbrryy) #19

Dzieki.Chyba jednak wybiore złożny przez ciebie zestaw pomyślałem że ktoś może zaproponować troche droższy sprzęt więc zostawiłem sobie jeszcze 500 zl także luz

(LORDEK) #20

Jeżeli faktycznie masz dodatkowe 500 zł to bierz to:

Lepszy procesor i najnowszą podstawkę Intela tutaj masz. Oczywiście decyzja należy już do Ciebie. Płyta daje możliwość OC, gdybyś kiedyś zmieniał procesor na taki z odblokowanym mnożnikiem.