Pomoc w zakupie pamięci RAM

Witam!

Otóż chcę dokupić sobie troche ramu do laptopa. Posiadam laptopa dokładnie takiego http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=37491. Mam na nim XPka i wiem, że XP obsluguje 3,25gb max ramu. Tylko nie wiem czy dokupić 1gb ramu czy 2gb żeby działało w dualu o ile może działać w dualu na moim lapie. Chciałbym kupić coś z tego http://www.x-kom.pl/index.php?show_cat=435. Proszę o pomoc w wyborze. I wesołych świąt wszystkim :).

bierz to http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=28107

Masz 2GB? Ile wykorzystujesz w Szczycie? Na moje oko to nie potrzeba Ci RAM’u, a jego większa ilość nie wpłynie na wydajność.

Podaj szczyt wykorzystania pamięci.

Nie sprawdzałem ile wykorzystuje tak w szczycie ramu. Gram w WoWa a ta gra głównie potrzebuje najwięcej ramu więc chciałbym troszkę zwiększyć wydajność.

EDIT. Uruchomiłem teraz WoWa i menadżer zadań i jak tak normalnie gram to jest od 1,22gb do 1,50gb, a jak jest dużo ludzi i ogólnie duże natężenie czarów tych wszystkich obiektów to dochodzi do 2gb.

W takim razie do normalnego grania nie potrzeba Ci więcej RAM’u (żadna różnica), w szczególnych przypadkach jeżeli zauważasz faktycznie od pewnego momentu wyraźny spadek wydajności to faktycznie by się przydało wrzucić trochę RAM’u. Pytanie tylko, czy widzisz ten spadek (jeżeli występuje, to powinien być bardzo widoczny)?

Jeżeli ostatecznie zdecydujesz się na więcej RAM’u, to czy dopuszczasz możliwość instalacji systemu 64bitowego? Czy raczej będziesz jechał na tym co masz? Jeżeli pozostaniesz przy XP to dokupiłbym 1GB, jeżeli jest możliwość zmiany systemu to 2GB. Więcej niż 667MHz nie ma co wkładać, więc wziąłbym coś najtańszego z taką częstotliwością - nie będziesz kręcił więc nie ma sensu zbytnio patrzeć na markę, aby nie no-name. :slight_smile:

Poprostu gdy jestem w tej nowej krainie co w dodatku w WoWie dodali i gdy obracam kamerą to mam 30-60 fps ale czuje jak się gra przycina a jak jest więcej ludzi to nawet gorzej się ścina a liczbę fps mam dobrą od 40 do 100 w niektórych miejscach, myślę ze to sprawa RAMu ale niemam pojęcia a teraz jak zainstalowalem ati tray tools i wyłączyłem przydzielanie ramu do karty graficznej to jakoś mniej się ścina

Czy mała ilość RAMu może być odpowiedzialna za koszmarne spadki FPS? (w ciągu 2 sekund z 60fps do 2fps)

ShadowMage, w przypadku wykorzystywaniu poniżej 1,5GB RAM’u wszelkie spadki wydajności nie są spowodowane ilością pamięci operacyjnej. W Twoim przypadku to wygląda raczej na kartę graficzną. Jaką masz?

lucass, a ile wykorzystywanej jest pamięci operacyjnej w czasie tych spadków?

Mam Radeona HD3470.

To trochę za słabo jak na nowe rozbudowane gry… Ja bym właśnie stawiał, że przyczyną tych spadków jest karta graficzna.

Nie mam jak sprawdzić teraz zużycia pamięci w “szczytowaniu” :stuck_out_tongue: ale na HD4850 w Crysisie doświadczam takich spadków FPS, że odechciewa mi się grać. Wygląda to tak, jakby gra przez pierwsze 5 minut gry doładowywała tekstury, a później wszystko chodzi płynnie. To strasznie wkurza.

Jest to wina karty, ramu, cpu, zasilacza czy mobo? :stuck_out_tongue:

PS: RAM to OCZ Reaper EPP CL5 w tej chwili na 1015MHz (kręcony proc)

lucass , bez wiedzy ile masz tego RAM’u i ile maksymalnie wykorzystujesz to ciężko będzie powiedzieć. Ale jeżeli po 5min grania wszystko się stabilizuje, to raczej nie jest to wina pamięci operacyjnej. Podaj dokładnie cały konfig to się może stwierdzi co i jak…