Pomoc w zestawie komputerowym (6-7k zł)

A ja dodam, że ten test został napisany przez nvidię i celowo karty ati hd kiepsko na nim chodzą. Dlaczego tak mówię? Moja hd 5770 chodzi podobnie a nawet bardziej klatkuje na tym teście, natomiast przed wyjściem fermi moja 4870 radziła sobie w directx 10.1 bez ani przycięcia-dlaczego w takim razie hd 5770 chodzi z szybkością 10 klatek na sekundę lub mniej na tym samym teście w directx 10.1 w uningine heaven 2.x a na uningine 1.x chodziło dobrze? Celowa robota żeby pokazać, że nvidia niby jest lepsza

Prawda czasem za bardzo boli… Wszystkie gry z DirectX 11 pewnie też były pisane przez nVidię, bo chodzą gorzej na ATi :mrgreen:

Porównujesz HD5770 do HD5970? :mrgreen:

W DirectX 10? Nie włączyłeś DX 11? Jesteś pewien? :wink: Poza tym jakie znaczenie ma ilość klatek? Przecież HD 5970 ma w 100% grywalne ponad 30FPS, a jak klatkuje? Wiesz czemu GTX lepiej sobie radzi w DX11? Bo do tego został stworzony, w grach sytuacja wygląda tak samo. Pewnie nVidia maczała w tym palce… #-o Pamiętasz Colin McRae Dirt 2? Przez kogo był reklamowany? Przez ATi, oni w nim “maczali palce”, a w DX 11 które karty wypadają lepiej? http://maxforces.com/articles.php?artic … owstart=11 - masz odpowiedź… (celowo dałem ten test, bo jest na najnowszych sterownikach, warto przejrzeć cały test, mimo braku HD5970).

Przy takim budżecie nie przeznaczyć części na ssd to wręcz grzech…

Corsair 650W [CMPSU-650TXEU] 369zł

Cooler Master Dominator II 692 Lite (bez zasilacza) 269zł

2xSamsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 450zł

Intel Core i7-930 /2.8GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ 1059zł

AsRock X58 Extreme3 /intel X58/ 679zł

A-Data 6GB (3x2GB) 2000MHz CL9 Gaming 599zł

LG BH10LS30 /Blu-ray BD-R 8x, BD-RE 2x/ 479zł

Scythe Mugen II Rev.B 169zł

PowerColor Radeon HD5970 2GB DDR5 /2x256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 2199zł

Corsair SSD Force Series 60GB (275/285MB/s) 630zł

4xSilentiumPC Zephyr 120 (13,9 dBA) 80zł

Razem: 6982zł

Zasilacz mający ciągle prawie 2x więcej mocy niż zestaw będzie potrzebował pod obciążeniem, pojemna, niespecjalnie droga obudowa ze świetnym potencjałem do wentylacji (+ dodatkowe wentylatory), solidna płyta główna, nagrywarka blueray przy takim budżecie wydaje się sensowna, w esc akurat tylko referencyjne 5970 są więc nie ma sensu dopłacać nawet złotówki za dokładnie to samo, corsair force na system, programy, dokumenty i kilka gier, dwa samsungi F3 np do macierzy raid 0, tańsze i wydajniejsze od ocz’tów pamięci adata, bardzo wydajne, ciche, wysokiej jakości i atrakcyjne cenowo chłodzenie na procesor. To jest wg mnie dość dobrze zbalansowana konfiguracja potężnego zestawu… Aby w pełni z niego skorzystać należałoby oczywiście nieco podkręcić procesor (lepsze to niż dopłacanie ponad 1000zł za nędzne 200MHz różnicy).

Co do debaty gtx480 vs 5970… tutaj nie ma porównania (no może nie licząc zużycia energii które w radeonie składającym się z 2gpu jest ciągle niższe niż w tym geforce’ie). W większości tytułów temu gtx’owi bliżej jest do 5870 (a czasem nawet się z nim równa). Nie ma sensu robić takiego parcia na tą kartę nvidii bo ewidentnie jest to nieudany model, w odróżnieniu od takiego 460 który jednak nawet w sli nie jest interesujący w porównaniu do 5970.

http://www.tweaktown.com/reviews/3242/s … dex18.html

Przykładowa tabela podsumowująca, wskaźnik TPR uśrednia wyniki kart ze wszystkich testów, 5970 w wersji toxic odpowiada 5970 po oc (które bez większego problemu można osiągnąć na każdej zwykłej karcie, samo amd chwaliło się tym przy premierze 5970). Jak widać 5870 zdecydowanie bliżej średnią wydajnością do 480’tki niż do 470… (to średnia z testów rzeczywistych w grach, syntatyki nastawione na tesalację w których nvidia przoduje stanowią tylko małą część). A co do zużycia energii… podkręcony bardzo mocno 6 rdzeniowiec w połączeniu z podkręconym solidnie 5970 daje w efekcie tylko 500W z gniazdka pod obciążeniem, co dodatkowo uzasadnia że ten 650w zasilacz będzie ze sporym zapasem wystarczający. (500W z gniazdka czyli faktycznie około 400~450W z zasilacza).

A zapodaj coś potwierdzające tą wcześniejszą tezę że GTX 480 mimo mniejszej liczby fps gry chodzą bardziej komfortowo,wogle nie kumam z czym to jest związane,bo mi to wygląda na alibi wyznanców Nvidii że GTX 480 jest gorszy od HD 5970,po obejrzeniu paru filmików na yt,porównujące GTX 480 i HD 5970,także udałem się do kumpla na posiedzenie na GTX 460 i jakoś nie widzę tego szału ciał ,anie jakiejś różnicy,a czemu akurat GTX 460,bo chyba ten sekret płynności kryje się w architekturze Fermi,skoro nie w szybkości układu?

To zapewne wynika z przekonania że tzw. “microstuttering” istnieje też w rzeczywistości a nie tylko w głowach pojedynczych recenzentów… Gdyby był taki problem to na prawdę… zwaracano by na to uwagę w recenzjach, a pośród dziesiątek takowych z całego świata jakoś nie natrafiłem na takie wzmianki w przypadku radeonów hd5970… w sumie to w przypadku poprzedniej generacji radeonów x2 takie obserwacje były wyjątkami… (x2 to po po prostu 2 radeony w cf, nie ma tu żadnej magii).

Zawsze mogę używać dx 11 z teselacją a jak ona powoduje spowolnienie to mogę ją wyłączyć ale nadal cieszyć się zaawansowanym cieniowaniem w dx 11 w grach/testach bo dx 11 różni się od 10tki nie tylko teselacją ale direct compute 5.0 też

A już wspominając o direct compute (a więc i o opencl’u)… Moc obliczeniowa GTX480 - 1345 GFLOPS, HD5970 - 4640 GFLOPS

To też pokazuje jak tragicznie gry są niezoptymalizowane pod kątem radeonów… //no cóż wymaga to dodatkowego czasu, a nawet rzucając na nie grę napisaną jak sałatkę z buraków i tak będzie chodziła płynnie…

Dodam, że Stone Giant demo chodzi niemal identycznie z teselacją jak i bez teselacji na 5770 i chodzi bardzo płynnie w rozdziałce 1280:1024 (mam taki monitor więc większej nie dało rady) i to dowodzi, że jak się zrobi dobrze teselację, to i na ati będzie chodziło niemal identycznie jak na geforce. Tyle w tym temacie-nie dyskutuję więcej. Avatar dyskutanta sam mówi za siebie

Dodane 26 sie 2010, o 20:25

Mądre słowa, bo sterowniki jak i same aplikacje są chyba najistotniejszym powodem działania różnego na ati jak i na nvidia. Myślę, że ati dopiero zacznie się skupiać na sterownikach pod kątem optymalizacji dla dx 11a programiści nauczą się wykorzystywać potencjał samej karty w tym zakresie, bo jest wydajniejsza od geforce

Microstuttering to może za dużo powiedziane, raczej jego słabsza odmiana. Nie chodzi o to, że gry nie wiadomo jak się tną, ale o to, że na OBU kartach idzie spokojnie pograć, ale na HD 5970 jest mimo wszystko niższy WYCZUWALNY FPS :wink:

W każdym razie bierz zestaw, który złożył Mariosti* :wink: Z grafiką zrobisz jak zechcesz.

Chciałem tego uniknąć, bo zaraz pewnie zacznie się kłótnia, ale jednak będę musiał być szczery…

A robiłeś testy na GeForce, że twierdzisz, że chodzi niemal identycznie? Czy po raz kolejny wróżysz z fusów? Może niech autor kupi Twoją kartę skoro jest taka dobra? Być może Stone Giant akurat jest mniej wymagający i użyta teselacja działa w nim w mniejszym stopniu/jest mniej obiektów, które są teselowane? Włączyłeś teselację zwykłą czy extreme (jak da się ustawić). Ale nie, bo Unigine Heaven jest źle napisany, bo Twoja karta się w nim zacina… Dziecinada.

Próbujesz mnie obrazić? Może mam zacytować kilka Twoich fanbojowskich postów? Jesteś żałosny, za każdym razem próbujesz coś wnieść do tematu w stylu “nie, bo nie”, “białe jest czarne i koniec, nie przekonasz mnie bo tak jest i już!”. Może czas dorosnąć i powymieniać się argumentami? Albo chociaż pisać na temat, bo raczej nie o Twojej karcie był zakładany akurat ten… A wtenczas polecam pójść na podwórko pobawić się grabkami w piaskownicy :slight_smile:

DOPIERO? To oni wydali karty ponad pół roku temu i niby teraz skupiają się na sterownikach? To było naprawdę mądre z Twojej strony, skoro mam być szczery.

Pod kątem DX 11 nie jest wydajniejsza i nigdy nie będzie. Żyj dalej w swoim czerwonym świecie. Zaraz, czekaj. Już Ci odpowiem na następną gadkę: poczytaj testy, poducz się, poczytaj jeszcze wieelee. I mam jeszcze dla Ciebie arcytrudną zagadkę: Dlaczego w każdej grze z wykorzystaniem DirectX 11 (głównie teselacji, im większej, tym bardziej to widać) karty nVidii mają najmniejszy spadek wydajności, tym samym 480 często przegania HD 5970? Czekaj, nie, to nie nVidia pisała te gry, ani nie maczała w nich palców - taka moja mała podpowiedź.

Sterowniki nie zdziałają cudów jeśli developerzy nie będą pisać gier tak aby korzystały z możliwości radeonów. Zasadnicza różnica polega na tym że dla programisty, geforce’y mają dość prostą architekturę, można pisać na nie kod mniej więcej jak na procesory wielordzeniowe bo każdy rdzeń może niezależnie wykonywać duży zestaw operacji. W przypadku radeonów rdzenie są pogrupowane po 5 (1 złożony, 4 lekkie jednostki do prostych obliczeń) i w celu wykorzystania wszystkich rdzeni w radeonie trzeba kod optymalizować pod tym kątem, wykorzystywać typy wektorowe, bardzo długie instrukcje shaderowe itp. a to wszystko jest skomplikowane i wymaga bardzo dużo wiedzy nawet jak na twórców gier, a przede wszystkim wymaga to dużo czasu na co producenci gier sobie nie pozwalają… To ewidentna strata dla ati, ale jednocześnie jest wiele sposobów na wykorzystanie tej “ukrytej” mocy obliczeniowej radeonów, zwykle w zastosowaniach profesjonalnych i niszowych. W grach często na wykresach widać że ta moc obliczeniowa jest w miarę dobrze wykorzystywana w wysokich rozdzielczościach z wysokimi trybami wygładzania (5870 w takich warunkach traci bardzo mało fps’ów wraz ze wzrostem rozdzielczości w porównaniu do gf’ów).

"Dodam, że Stone Giant demo chodzi niemal identycznie z teselacją jak i bez teselacji na 5770 "

"A robiłeś testy na GeForce, że twierdzisz, że chodzi niemal identycznie? Czy po raz kolejny wróżysz z fusów? "

Kolejny raz czytanie ze zrozumieniem się kłania… robiłem testy na swoim radku i nieważne czy miałem teselację włączoną czy też nie-tak samo mi chodziło i nie było spadku wydajności

Dodane 27 sie 2010, o 10:17

“Ale nie, bo Unigine Heaven jest źle napisany, bo Twoja karta się w nim zacina… Dziecinada.”

Powtarzam jak dziecku po raz kolejny: Moja poprzednia karta 4870 jak i obecna 5770 tną się na directx 10 w uningine heaven 2 a na uningine heaven 1 też na directx 10 nie tną się wcale. Potrafisz wytłumaczyć czemu tak jest mądralo? Ja wiem-uningine heaven 2 jest źle napisany skoro na 1 chodziło płynnie na tych samych ustawieniach a w 2 chodzi klatkując bardzo mocno.

Jak zwykle nie umiesz czytać ze zrozumieniem to też dyskusja z tobą nie ma sensu. Potrafisz przekręcić każde słowa i chyba robisz to celowo bo inaczej bronić się nie potrafisz (jako dowód są te powyższe stwierdzenia, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem albo specjalnie przekręcasz słowa). Żegnam

pamiętaj aby wsadzić w ten sprzęt czytnik kart bo to sie bardzo przydaje!