Pomoc z językami*

Mam zamiar zacząć się uczyć nowych języków programowania. Proszę żebyście mi opisali poniższe języki według własnych spostrzeżeń i uwag oraz napisali jakich języków warto się uczyć. Zastanawiam się nad: Java, PHP, C#, C++

  1. Java

  2. C

  3. C++

  4. Visual Basic

  5. PHP

  6. C#

  7. Python

  8. Perl

  9. JavaScript

  10. Delphi

(PHP na pewno będę się uczył)

A co chcesz robić?

siema somekind :slight_smile: to ja z gg Chce robić programy okienkowe, takie internetowe .asp i podobne

Jeśli chodzi Ci ASP.NET, to wybór ogranicza się do C# i VB.NET, do tego przydaje się znajomość JavaScript.

A jeśli chodzi o okienkowe, to najpierw wypadałoby określić system operacyjny ;]

Jeśli chcesz pisać aplikacje okienkowe to wybór z podanych ogranicza się raczej do Java, C, C++, C#, Python, Perl. Przy czym ja poleciłbym C/C++. Te języki wypada znać po prostu :wink: Java natomiast jest najpopularniejsza i to jest fakt, chociażby ogłoszeń o pracę najwięcej jest dotyczących Javy. Osobiście polecam też zainteresować się Perlem, jest to bardzo użyteczny język skryptowy.

Pozwól że z tobą się nie zgodzę, Zapomniałeś o Delphi gdzie wszystkie kody pod windows’y wychodzą krótsze bo język jak ulał pasuje pod takie konstrukcje. Tez zapomniałeś o PHP gdzie całkiem fajnie tworzy się aplikacji okienkowy - WinBind. Więc z tamtej listy wypada jedynie javascript który i tak należy znać jeżeli nie chce się kompletnie odciąć od wszystkiego co jest związane z www.

Wiesz [alex], jak się chce to można i w Delphi (opieram się na twojej wypowiedzi, bo nie znam) i w JavaScript (KJSEmbed, Plasma) i w PHP (np. PHP-Qt, PHP-Gtk2, menedżer pakietów w KateOS napisany został w PHP z użyciem php-gtk2), ale subiektywnie ograniczyłem listę języków do tych w których częściej pisze się aplikacje okienkowe. Nooo… Perla wymieniłem na wyrost bo go lubię :wink: Więc z wymienionych przez matiosa języków do pisania aplikacji graficznych pozostają właściwie Java, C, C++, C#, Python.

Na moje oko Visual Basic jest dość przyjemny.