Pomoc z wyborem monitora

Witam serdecznie.

Mam problem z wyborem monitora, większy niż przy składaniu zestawu PC.
Możliwe, że mam za duże wymagania ale chcę być pewien.
Od jakiś 7 lat korzystam z Benq gw2270-b 22’ 60 hz FullHD z matrycą VA, teraz chciałbym przerzucić się na coś lepszej jakości, współgrającego ślicznie z moim RTX 3070. Jak na razie upatrzyłem sobie 2 opcje

oraz

Problem polega na tym, że przy Nitro nie pasuje mi zbytnio wyższa rozdzielczość, bardziej zależy mi na wydajności w grach i FullHD mi by wystarczyło. Z drugiej strony, Predator jest droższy i posiada 240 hz których też nie potrzebuje, wystarczyło by mi 144 hz. W obu monitorach jest 1.07 mld kolorów które mnie interesują z głównej przyczyny - przejścia między kolorami, czy faktycznie 1.07 mld kolorów sprawi, że np. poświaty nie będą mieć tzw. pasków przy przejściu kolorów?
Ogólnie najbardziej interesował by mnie monitor który posiada matryce VA gdyż trochę boję się srebrzystego koloru czarnego na IPS, pytanie też czy to rzeczywiście odcienie czerni są tak beznadziejne na IPS? Czy zależy od modelu? Jestem zupełnie zielony w temacie monitorów, od paru dni czytam o nich i staram się wybrać jak najlepszy pasujący mojemu ideałowi.
Wydaje mi się, że dla mnie tak by wyglądał:

Fullhd 1080p
22-25 cali
Matryca VA
144 hz
1.07 mld kolorów
HDR 400 ( nie konieczny)
Kompatybliność z G-Sync bądź G-Sync.
Cena do 1600 zł.

Proszę pomóc mi wybrać z pośród tych dwóch monitorów lub zaproponować mi coś zbliżonego do powyższej specyfikacji. Nie zależy mi na jakości Premium, w każdy razie by wyświetlał ładniejszy, płynniejszy obraz niż obecnie posiadany Benq.

Zdajesz sobie sprawę, że w gry nie musisz grać w natywnej rozdzielczości monitora? Gry możesz uruchamiać we FullHD a w systemie (na przykład podczas przeglądania stron www czy oglądania filmów) używać wyższej rozdzielczości.

Zależy od monitora, na takim badziewiu jak Acer bym się tego raczej spodziewał przy IPS.

Zdaję sobie sprawę, zdaje sobie sprawę również, że 1080 p na 27 calowym monitorze z plamką 0.288 to będzie prawdopodobnie horror.

Dzięki za opinie, szkoda tylko, że tylko opinię bo czytałem 100 różnych opinii i zdania są podzielone - oczywiście.

FHD na 27 calach jest całkowicie akceptowalne. Rozumiałbym taki dylemat na monitorze 32 calowym. Ale przy 27 calach to trzeba być naprawdę mocno wyczulonym na tym punkcie… albo siedzieć nosem dotykającym ekranu.

siedzę jakieś 70-80 cm od monitora, z tego co czytałem większość odradza gry w 1080p na 1440p monitorze, a akceptowalna granica to 25 cali. Sam na żywo nie widziałem tego w akcji więc nie jestem tego pewien ale znowu podzielone zdanie jest.

Dla mnie na 24" FHD już źle wygląda :smiley:

To piszą znawcy, bo monitory 25 cali praktycznie nie istnieją, więc ciekawa granica. FHD może być na 27, to wygląda OK, ja mam 2K do netu i pracy i FHD do multimediów na 24… i gra np nie powoduje problemu . :wink:

Dla mnie jak ktoś tak pisze to od razu kojarzy mi się z audiofilem który musi słuchać muzyki na pozłacanych kablach bo podobno lepsza jakość wtedy. 24" jest optymalne dla FHD i kropka. Jak ktoś twierdzi, że mu to przeszkadza i że FHD na 24" jest kiepskiej jakości to moim zdaniem się po prostu ośmiesza udając jakie to ma wybredne oko że 24 cale i FHD to dla niego coś nieakceptowalnego.