Pomoc z zakupem pamięci RAM


(Nupster94) #1

Witam wszystkich użytkowników,

nie znam się za bardzo na tych sprawach, ale potrzebuję nowej karty pamięci. Myślałem żeby kupić sobie 1 GB bądź 2 GB. Postanawiam dokupić pamięć, ponieważ mam dość stary komputer, aczkolwiek nie narzekam na niego, czasem się przytnie, jak jest więcej okienek otwartych to się zwiesza i dochodzę do wniosku że to jest chyba wina pamięci RAM. Nie znam się na tym, więc piszę z prośbą żebyście mi doradzili jaką kartę pamięci muszę kupić, bo z tego co czytałem/ słyszałem, to to jest zależne od taktowania procesora, od płyty głównej i od kilku innych rzeczy o których nie mam pojęcia, a nie chcę wywalić pieniędzy w błoto.

Tutaj dam kilka screenów:

EVEREST

Płyta główna:

pytagwna.png

Procesor:

procekd.png

SPD:

spdv.png

Pamięć fizyczna:

pamifizyczna.png

CPU-Z:

Memory:

memoryp.png

SPD:

spdcpuz.png

Przy tym SPD były Slot1, Slot2 i Slot3, ale tylko ten slot miał jakieś informacje, tamte były puste.

Możecie też mi wytłumaczyć czym się kierować przy zakupie pamięci :wink:

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.


(igrek) #2

Kup DDR 400MHz (pc 3200) tylko uważaj na aukcje z samsungami po 35zł bo nie wszystkie chipsety obsługują. I jak kupisz wolniejszą pamięc np 333MHz to ta szybsza zwolni do najwolniejszej w tym przypadku np 333MHz, możesz mieć max 3 GB na tej płycie. Te powinny działać bo masz chipset VIA http://allegro.pl/1gb-400mhz-ddr-dimm-n … 81206.html


(camper) #3

Weź tylko pod uwagę, że jeśli wrzucisz pamięci (jeśli kupisz te same czyli PC3200 - 400 MHz) we wszystkie 3 sloty, pamięci zwolnią do 333MHz (zgodnie z tabelką z manuala Twojej płyty: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/soc … ontent.pdf , rozdział: 1-11).

Ja się tak nadziałem dokupując ostatnio 3 moduł (łącznie 3GB) tej samej pamięci (tyle, że u mnie zwolniły z 400MHz na 200MHz), co oczywiście w zastosowaniach domowych nie ma znaczenia większego, ponieważ lepiej mieć więcej, niż szybciej (jeśli w biosie ustawienia timingów pamięci masz na auto, bios w takim przypadku sam zmniejszy timingi, co jest na plus :))


(Nupster94) #4

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :wink:

Jeszcze jedno pytanie, czy jak kupię sobie dwie te karty z tego linku http://allegro.pl/1gb-400mhz-ddr-dimm-nowe-fvat-gw-samsung-i2249881206.html, to będą się żarły i spowolnią się tak jak pisaliście ? Bo jak je kupię, to będę mógł zamienić moją obecną na te dwie tak ? (zamienić tudzież wyjąć starą i włożyć dwie nowe) :wink:

I jak możecie to wytłumaczcie mi co dokładnie znaczy to spowolnienie, i czy jedna karta mi wystarczy. Nie gram w żadne gry, czasami skorzystam sobie z Gimpa, najczęściej buszuję po internecie.


(igrek) #5

Wsadź dwie kości po 1GB niech pracują jako 400MHz i będzie ok, tym bardziej że nie grasz w gry. Starczy spokojnie. Poprostu obniży taktowanie z 400MHz na 333MHz ale nie odczujesz tego zbytnio.


(Nupster94) #6

A oto screeny wyników skanowaniem HD Tune:

5ydlok.png


(camper) #7

Twój ostatni post to chyba pomylenie pojęć pamięci ulotnej RAM i pamięci nieulotnej (HDD): http://pl.wikipedia.org/wiki/Pami%C4%99 … omputerowa :wink:

Jeśli mowa o zmniejszeniu taktowania z 400 na 333, chodzi o to, że CPU na 754 mają ograniczenie co do taktowania pamięci RAM zależne od ilości obsadzonych slotów (co wynika z konstrukcji kontrolera pamięci w CPU). I tyle. W tym momencie prawdopodobnie masz zainstalowany moduł Kingstona KVR400X64C3A/512. Najlepiej - choć są one dużo droższe - byłoby, gdybyś dokupił pamięci tego samego producenta, ale tak jak piszesz - możesz spróbować, a jak coś by się gryzło, to tą, którą masz teraz - wyjąć. W linku, który Ci podałem do manuala Twojej płyty w rozdziale 1-12 masz podane kompatybilne moduły i jakie konfiguracje w zależności od slotów są zalecane (trzy ostatnie kolumny).


(igrek) #8

Kolega prosił o podpowiedzenie co może być przyczyną zawieszania komputera, pisał do mnie na pw, więc zaleciłem mu skanowanie hd tune , oraz pokazanie zakładki smart. Nic nie pomylił. Dysk wygląda ok.


(Nupster94) #9

Co do pamięci, wiem wiem to nie jest pamięć RAM to jest skanowanie dysku, bo nie wiem do końca czy moje przycinki komputera są spowodowane pamięcią RAM, dlatego chciałem przeskanować dysk i wstawiłem tu wyniki żeby się dowiedzieć czy dysk jest w porządku :wink:

Aha, dzięki wielkie za pomoc. W takim bądź razie kupie tą pamięć z tego linku. Dziękuję bardzo, pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt ;D


(camper) #10

Aha, spoko, sorka z góry :slight_smile:

Wesołych, wesołych :slight_smile: I żeby pogoda była… :wink: