Pomocy. Ktoś dostał się na mojego maila i powysyłał spamy

Witam. Mam pewien problem. Miałam dziś problem z zalogowaniem się na maila. (Używam google mail). Musiałam podać nr telefonu na który został wysłany kod weryfikacyjny i dopiero wtedy mogłam otworzyć swoją pocztę. Okazało się, ze mam mnóstwo wiadomości zwrotnych, typu : Delivery to the following recipient failed permanently, jakieś linki i coś tam jeszcze. Zorientowałam się , że ktoś powysyłał spamy z mojego e-maila! Jak do tego mogło dojść? Co ja mam teraz zrobić ? Co zrobić, zeby to się więcej nie powtórzyło? Z tego co widzę wszystkie kontakty mam poblokowane. Z kim mam się skontaktować, zeby to wyjaśnić? :frowning:

Bardzo proszę o pomoc!

Witam.

Skoro się dostałaś do swojej skrzynki to na początek ustaw jakieś “mocne” hasło typu ‘x5yhsqq820h19’. Po co chcesz coś wyjaśniać? Wywal wszystko co jest i używaj, jeśli jednak twój adres został sklasyfikowany przez inne serwisy jako adres spamera nic nie zrobisz, załóż drugie konto na Gmail.

Wydaje mi się, że to chyba jest jakieś przestępstwo , jak ktoś włamie się na maila ( no chyba, że się mylę? ). Chodzi mi o to, zeby to wyjaśnic i odblokowac moje kontakty. Mam tam wszystkie kontakty z pracy, uczelni, do urzędów itp. Juz zmieniłam hasło ale czy mogę zrobic coś jeszcze, żeby się przed tym samym ustrzec? Jak to jest możliwe, że ktoś/coś (może jakis szkodliwy program? ) wszedł na mojego maila?

leeloo ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Hasło mógł przechwycić jakiś program szpiegujący. Sprawdź komputer antywirusem i jakimś antispyware. Uważaj z logowaniem na obcych komputerach, które mogą być również zarażone jakimś syfem.

A czy to oznacza, że ktoś się włamał na mojego kompa czy co? Na jakiej zasadzie działają takie programy szpiegujące? Można je wychwycić jakoś? Chodzi mi o to jak się ustrzec czegoś takiego następnym razem? Zmieniłam hasło ale nie wiem czy dla takiego programu/osoby ma znaczenie trudność hasła rozumiana przez wymieszanie cyfr i liter czy też użycie dużych i małych liter.

Kaspersky nic nie wykrył, to samo Malwarebytes’ Anti-Malware, z maila korzystam tylko z domowego komputera.

Programy szpiegujące, akurat w tym przypadku możemy mówić o tzw. “keyloggerach” działają tak, że zczytują sekwencję, kolejność znaków wpisywanych na klawiaturze i przesyłają do autora …

Podstawa to antywirus, firewall i od czasu do czasu skanowanie programami typu OTL (to już spece z tego forum lepiej podpowiedzą) :slight_smile:


Najważniejsze, jeśli korzystasz z bankowego konta internetowego, pod żadnym pozorem nie zapamiętuj hasła w swojej przeglądarce - przynajmniej do tego.

Po drugie, załóż sobie jakieś drugie konto poczty, do powiedzmy logowania w różnych “mniej ważnych” serwisach, czyli jedno oficjalne konto, którego adres e-mail podajesz tylko zaufanym osobom, a drugie “do glupot” np. w Tlenie.

Dziękuję bardzo! O takie informacje mi właśnie chodziło. Gdzie mogę znalezć więcej info na ten temat? Wiele razy czytałam , że komuś ktoś włamał sie na jakieś konta czy właśnie skradł dane ale jakoś nigdy nie pomyślałam, że i mnie może to spotkać i teraz juz widzę jakie kardynalne błędy popelniałam z tego powodu :oops:

Jedno hasło do kilku kont i do tego “zapamiętane” gdzieś na kompie ( nie jestem pewna ale to te cookie chyba, tak? ) . Pewnie dlatego zostało znalezione. I w dodatku ten mail był najczęściej podawanym moim mailem na internecie (fora, sklepy internetowe itp.)

Teraz juz rozumiem dlaczego na moim koncie bankowym oprócz zwykłego hasła jest jeszcze tzw.memorable information. I dlaczego na moim uczelnianym emailu trzeba raz na jakiś czas zmienić hasło bo inaczej blokują konto.

Czy te programy szpiegujące to są trojany? Czy tez np. zwykle programy? Kaspersky czasami wyświetla info, że jakiś program jest nie zaufany lub wykrywa luki w systemie.

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam!