Pomocy, problem z RAM

Win 7 32 bit

4 kości po 1 GB

W czym tkwi twój problem, bo nie rozumiem.

W tym że jest 4 GB Pamięci ram a dostępne 2,75 gb

Nie wiem gdzie to sprawdzałeś, ale skoro masz dostępne 2,75GB RAM to znaczy tylko tyle że 1,25GB jest zajęte. Dalej nie rozumiem w czym jest problem. W tym że coś zajmuje tyle pamięci? Sam Windows trochę przecież zjada.
Oczywiście jeśli system x32 to więcej niż 3,25 nie będzie dostępne.

Ale głupoty opowiadasz, aż przykro się czyta… to pokazuje że system wie że jest zainstalowane 4GB RAMu ale dostępne ma tylko 2,75 - reszty nie ma dostępnej nie dlatego że jest zajęta, ale dlatego że jest NIEDOSTĘPNA dla niego (niezaalokowana).

@maciek553
Wina leży zakładam w 2 kwestiach - po pierwsze systemy 32bitowe nie są w stanie zaalokować 4GB RAM (ZAALOKOWAĆ, czasami widzą, ale i tak nie użyją - to dla tych co powiedzą że są patche które pokazują 4GB RAM) i alokują max 3,25GB. U ciebie jest mniej co nasuwa mi tylko tyle że może masz zintegrowaną kartę graficzną która współdzieli pamięć z RAMem - czyli system alokuje 3,25 z 4GB, a kolejne 0,5GB pożycza sobie karta graficzna Intela lub jakiś zintegrowany RADEON - 3,25 - 0,5 = 2,75GB - i tyle masz dostępne dla systemu do działania.

Chyba “pożyczyłby” sobie z puli 4GB, a nie 3,25? Poza tym jest to całkiem prawdopodobne.
Tyle że przecież nawet nie wiemy gdzie autor wyczytał takie wartości :wink:

Z opisu płyty głównej

Karta graficzna
Zintegrowana karta graficzna Intel® Graphics Media Accelerator X3000 (Intel® GMA X3000)
Obróbka materiału wideo wysokiej rozdzielczości – maks. 2048 x 1536 pikseli (@ 75Hz)
Maks. 256MB dzielonej pamięci wideo

Nie, pożyczyłby z puli 3,25 ponieważ odbywa się to na poziomie STEROWNIKÓW a nie SPRZĘTU - sterownik 32bitowy pod 32bitowym systemem będzie miał dostęp do 3,25GB pamięci z której urwie sobie co nie co.

Karte graf posiadam :slight_smile: Asus Geforce GT 630 2GB DDr3

@maciek553 Sprawdź ten program.


Jest opcja odblokowywania pamięci.
obraz
Innych opcji nie ruszaj.

Hmmm…


Teraz to znalazłem.
Poczytaj.

Jak by był ktoś taki co by wytłumaczył :confused:

Jeśli odnalazłeś opis ustawień Bios to spróbuj to zastosować.
advanced/Memory Remap enabled

Wniosek jest taki.
Masz fizycznie 4 GB, system widzi 3GB, a karta graficzna zintegrowana zabiera dodatkowe 256MB

Przejrzę jeszcze manual do płyty głównej

@maciek553 Używasz karty graficznej zintegrowanej? W Bios można ją wyłączyć.

Używam gt 630

Nie uzywam zintegrowanej

Wiesz jak uruchomić Bios?
Ustawiałeś tam coś wcześniej?
Masz możliwość ewentualnie zrobić, dla siebie, zdjęcia ekranu z ustawieniami, żeby ustawić tak jak ma być, gdyby trzeba było przywracać ustawienia standardowe?

Dziś zakupiłem komputer :slight_smile: Używany !

To że masz GFa to nie znaczy że masz wyłączoną kartę zintegrowaną - powinieneś ją dezaktywować w BIOSie - wtedy przestanie zabierać RAM. Po drugie - aktywowanie na siłę obsługi 4GB RAMu na systemie 32bit może przynieść więcej złego niż dobrego - system ze swoją architekturą narzuca używanie mniejszej ilości pamięci i takie forsowanie ustawień może sprawić że jeszcze dzisiaj będziesz robił format. Wracam do mojego wcześniejszego stwierdzenia - uważam żę pamięć zjada zintegrowana karta graficzna oraz fakt 32bitowego systemu. Jeżeli problem ma być rozwiązany w pełni i u jego podstawy a nie jakimiś protezami to należy

  1. wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną w BIOSie
  2. zainstalować system w wersji 64bitowej aby obsłużyć >4GB RAM

Właśnie nad Biosem pracujemy.
W całości się z Tobą zgadzam.