Ponowne uruchamianie ostatnio otwartych folderów czy też sklepu Microsoft po aktualizacji do FCU

Witam, po aktualizacji do FCU, gdy uruchomię jakiś folder czy też zostawię włączony sklep microsoft i uruchomię komputer ponownie to po uruchomieniu ponownym komputera wszystko zaczyna się włączać co było włączone przed kliknięciem “uruchom ponownie”. Po za tym to FCU chodzi lepiej niż poprzednia wersja systemu i nie mam innych problemów.
Moje pytanie brzmi czy to jest normalne? Czy może to jest jakiś błąd ?

1 polubienie

U mnie się nie otwierają ponownie (poczekałem z 2 minuty po uruchomieniu). Najwyżej klawiatura dotykowa po aktywacji się włączyła - na co już 2 osoby się skarżyły (przy kolejnym restarcie już nie wskoczyła u mnie).

Ostatnio otwierane foldery chyba można sobie samemu włączyć.

Jest to niestety nowy feature CU (łatwo wygooglać). Zamknięcie komputera z poziomu menu start, powoduje przywrócenie sesji po ponownym uruchomieniu. Wcześniej coś podobnego było np. przy instalowaniu aktualizacji, teraz jest domyślne i nie można z poziomu UI zmienić.

Technicznie różnica jest taka, że systemem zamiast robić “shutdown /s” robi “shutdown /sg”
/s Shutdown the computer.
/sg Shutdown the computer. On the next boot,
restart any registered applications.

Sposobów obejścia jest kilka:

  1. Wylogować się, a dopiero później wyłączyć komputer
  2. Użyć Alt+F4 na pulpicie, co otwiera stare menu wyłączania
  3. Wywołać komendę “shutdown /s /t 0”. Można do niej utworzyć skrót
    Pewnie coś jeszcze… ale powyższe 3 przychodzą mi na szybko do głowy
1 polubienie

Dziwne u mnie tylko ta ekranowa klawiatura włącza się (przy opcji wyłącz; uruchom ponownie to już się nie włącza), folderów i aplikacji sklep nie potrafi.

Nic nie konfigurowałem poza wyłączeniem przy aktualizacji telemetrii / lokalizacji (o ile to działa, a nie tylko button - bo musi być).