Ponowne uruchomienie/wyłączenie nie działa w Mint 19.3

System przy próbie wyłączenia zawiesza się na czarnym ekranie. Podobnie wygląda sprawa z ponownym uruchomieniem systemu. Ekran laptopa pozostaję pusty a dioda zasilania wskazuję, że sprzęt jest dalej włączony. Tylko twardy reset/wyłączenie laptopa pomaga.

Wszystko oprócz tego działa bez zarzutu.

System jest zainstalowany na “no name” SSD.

Poproszę o wskazówki, które logi przejrzeć pod kątem błędów.

Z jakiego środowiska korzystasz?
Cinnamon, mate, inne?
Czy próbowałeś restart wylaczenia przez terminal? Np. Sudo restart

Czy jak klikniesz wyłącz kliknąłeś strzałkę w dół lub górę i pokazał Ci sie wiersz poleceń? I co było w ostatniej linii :slight_smile:

Masz UEFI? Pokazuje Ci się logo producenta komputera, gdy go wyłączasz? Naciskałeś np. esc, gdy zawisł, by przejrzeć na czym stoi (lub jaki błąd wyświetla)?

Pytasz, a nie podałeś żadnych konkretów. Co to za laptop? Nawet platformy - Intel, czy AMD.
Przy niektórych laptopowych Intalach trzeba wyłączyć Intel IOMMU dodając do parametrów kernala w GRUB: intel_iommu=off jak masz kernel starszy niż 5.8.2, ponieważ jest bug:
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=206571

Sprawdź logi:
journalctl -b-1 --output=with-unit > logfile.txt
//jak sprawdzasz to zobacz od końca loga najlepiej

Jeżeli zatrzymuje się na czymś to zwykle unit ma 90-120 sekund na zakończenie, po czym jest wyłączany z wymuszeniem.
Możesz też przy wyłączaniu nacisnąć ESC i zobaczyć na jakim etapie zatrzymuje się.

@nintyfan @Domker Faktycznie, za mało informacji podałem. Stary laptop Acer z Intelem na pokładzie Mint 19.3 z XFCE, kernel 5.4.0.48, tylko Linux jest zainstalowany na dysku, BIOS w trybie Legacy.

Przy restarcie lub wyłączeniu pojawia się na chwile logo Mint a po tym cały czas czarny ekran. Te same objawy jeśli spróbuje w terminalu restartu lub wyłączenia sytemu.

Gdzie dokładnie intel_iommu=off mam dodać?

ESC nie pomógł a w zasadzie zobaczyłem kilkadziesiąt linii tekstu (przez około 2 secundy) i po tym logo Mint i czarny ekran.

PS

Spróbowałem aktualizacji do najnowszego wydania i co ciekawe laptop wyłącza się bez problemu. Niestety restart kończy się objawami jakie opisałem wcześniej.

Pobieżnie przejrzałem journalctl i ten watek https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=220630 wskazuje na wadliwą pamięć RAM.

Aktualizacja systemu do najnowszej wersji rozwiązała problem.
Temat do zamknięcia.