Poprawa internetu T-Mobile

Witam,

mam nadzieję że trafiam na dobre forum. Korzystam z lokalnego radiowego internetu, który sam w sobie był fatalny a teraz jeszcze operator podniósł cenę.

Postanowiłem potestować internet t-mobile bez limitu 60mb. Wczoraj otrzymałem router ZTE MF286D i średnia prędkość internetu na kablu na kompie to 12mb. Czy można to jakoś ulepszyć? I Czy do tego routera można jakoś zamontować antenę zewnętrzną? W mojej miejscowości nie ma nadajnika, najbliższy jest około 4 km ode mnie. Będę wdzięczny za porady. Pozdrawiam!

Można ulepszyć. Dobrze, że router, który dostałeś ma oddzielnie montowane anteny. Na allegro znajdziesz dużo anten zewnętrznych LTE, wzmacniających odbierany sygnał. Sugeruję skorzystać ze stronki http://beta.btsearch.pl/ żeby znaleźć najbliższy nadajnik sieci i kupić antenę kierunkową, i ustawić ją w kierunku nadajnika (warto podnieść samą antenę jak najwyżej). Powinno zadziałać.

Tylko co jeśli to nie wina anteny tylko nadmiernego ruchu na BTSie? Antena wtedy nic nie da. Czy 4km dalej jest antena T-mobile czy w ogóle najbliższy maszt antenowy?

można próbować kierować antenę w stronę innego nadajnika. Na rozwiązanie umowy jest chyba 30 dni. Przy okazji na stronce można sprawdzić, czy przypadkiem inny operator nie ma nadajnika bliżej naszego miejsca zamieszkania.

Sprawdź czy taki sam transfer jest o różnych porach dnia. Jeżeli np w nocy będzie szybciej, to możliwe że problemem nie jest zasięg, tylko zbyt mała przepustowość u operatora, jak to zauważył przedmówca.

Sprawdzić też można po redukcji ilości ścian (np. nośnych) przez jakie sygnał dociera np. na balkonie / tarasie czy przy oknie.

Możesz dopytać BOK T-Mobile o dodatkową usługę „Agregacji” (chyba tak się ona nazywała). Gdy miałem podobny problem w T-Mobile to w moim przypadku skorzystanie z tej usługi było jedynym rozwiązaniem dającym widoczny efekt, jej koszt wynosił wówczas 5 zł/miesiąc. Ostatecznie i tak zakończyło się na zmianie operatora w późniejszym czasie ale może warto sprawdzić u siebie.

Dziękuję za odpowiedzi! W sobotę działało zdecydowanie lepiej - prędkość była około 25 dochodząc nawet do 30. Wczoraj trochę słabiej. Myślę właśnie o antenie jako takim prostym rozwiązaniu. Z prędkości 20 będę już zadowolony.

Nie znam się na tym, ale może rozmówcy uzupełnią… pytanie czy tu jest problem z zasięgiem czy z przepustowością BTS’a? Trochę wygląda mi to na problem z przepustowością, bo jednak wyciągasz więcej o innej porze dnia.

Może trzeba kupić modem, który potrafi agregować więcej pasm? Chyba tak to się nazywa…

Problem z przepustowością, tj po stronie operatora objawia się tym, że w godzinach szczytu, 12:00-15:00 masz padakę, potem trochę odbija a 2:00 - 3:00 w nocy masz dobry transfer.

Dostałem informację, że podejrzewają zakłócenia sieci przez nielegalne działanie i sprawa jest zgłoszona do urzędu i na policję.

Odświeżam temat

Kupiłem antenę: https://yagi.pl/zestaw-lte-ultra-advanc … em-2x-smam. Siła sygnału polepszyła się z:

  • 107 dBm jest teraz - 97 dBm. Widać poprawę stabilności, ale jak testowałem przed zakupem miejsce w którym miałem zamontować antenę, to wystawiłem router przez okno i łapało mi 55 mb. Teraz z anteną jest 15-30. Może coś podłączyłem źle? W instrukcji jest informacja, że do anteny wtyki od danej polaryzacji podłącza się metodą prób i błędów, jeśli nie ma oznaczenia, czy jest opcja że zamiana wtyków pomoże? Mam wrażenie że można wyciągnąć z tego więcej.

Wiesz, prędkość zależy też od innych czynników, w innych porach dnia próbowałeś?

Antena wisi od wczoraj popołudniu - pierwszy test około 18… Czyli takie godziny gdzie kiedyś najbardziej „lagowało”. Teraz przez weekend potestuję bardziej.