Poprawa renderowania czcionek - Firefox


(PokerFace) #1

Mój system to Fedora 20. O ile czcionki systemowe wyglądają dobrze to te na stronach internetowych już nie, są jakby rozmazane i patrzenie na nie wręcz "wypala" mi oczy ;/ Czytałem o Infinality jednak czy to pomoże? Przykład:

___________________________________________________________________________________________

Proszę zapoznać się z regulaminem, a szczególnie z fragmentem dotyczącym maksymalnych rozmiarów grafik wklejanych do posta.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Szymad) #2

Ja bardzo polecam Infinality. Ja nie dzierżę domyślnego renderingu fontów na Linuksie, akutalnie mam profil Win 7 w Infinality, a proces instalacji nie jest trudny.


(Jusko) #3

Zainstaluj freetype-freeworld (silnik renderowania czcionek). Jest on jednak...taki sobie :slight_smile: Dlatego jak @Szymad, polecam Infinality Linux, którego używam od dawna i Windowsowy Clear-Type nawet mu nie podskakuje :slight_smile: Dlatego jest problem, kiedy kodzę WWW - u mnie te czcionki wyglądają pięknie, natomiast ta sama czcionka na tej samej WWW, pod Windows już przeciętnie :smiley:

 

Infinality ma nawet repo Fedorowe: http://www.infinality.net/blog/infinality-repository/

 

Generalnie wystarczy zainstalować i zresetować system - dodatkowo hinting czcionek w Gnome-Tweak-Tool na full i RGB (choć niektóre oczy RGB już męczy i greyscale jest wtedy bardziej neutralnne). Ale gdybyś chciał popracować nad silnikiem, to droga ku temu otwarta i silnik ma nawet parę typów renderowania, gdybyś chciał potestować. Wydaj wtedy jako root:

sh /etc/fonts/infinality/infctl.sh setstyle

ps: polecam też zainstalować plugin user-themes do GNOME3 i jakiś fajny motyw z repo (u mnie rządzi Zukitwo). Domyślna czerń GNOME potrafi przytłoczyć - nie rozumiem do dziś, jak może nie być natywnie tej opcji :slight_smile:


(PokerFace) #4

Dzięki, z Infinality jest lepiej. Jakie czcionki Windows warto zainstalować? Pobrałem wszystkie ale wolałbym tylko kilka :smiley:

Make a directory called /usr/share/fonts/windows/ and put all your Windows fonts in there. This step is strongly recommended. I'd provide you nicely packaged font rpms like I have on my system, but that might be illegal or something. :wink:


(Szymad) #5

Może wymienię podstawowe czcionki używane w Sieci. To będzie tak:

  • Arial
  • Times New Roman
  • Trebuchet
  • TAHOMA
  • Courier New
  • Verdana
  • Impact
  • Georgia
  • coraz częściej Calibri

Inne czcionki, takie jak Futura czy Myriad Pro zwykle występują na obrazkach, nie jako tekst i nie są wpisane w Windows. 


(PokerFace) #6

Teraz strona Gram.pl wygląda tak, czyżby nadal brakowało jakiejś czcionki?


(Jusko) #7

A zainstalowałeś Windowsowe fonty? Po sieci wala się sporo paczek dla Fedory - niestety polskie Wiki Fedory coś dziś leży cały dzień (zarówno fedora.pl, jak i forum oraz Wiki), także nie mogę podać linku do gotowego RPM z Wiki. Ale tu jest choćby szybki FAQ jak samemu sobie zbudować paczkę z nimi, 5 poleceń i masz paczkę, przekleić i gotowe: https://ask.fedoraproject.org/en/question/9654/fedora-18-and-microsoft-fonts/

 

Zamiennie, Red Hat stworzył też odpowiednik czcionek MS (Liberation-fonts) - też możesz zainstalować jeśli nie masz, są w repo.

 

EDIT:

 

Znalazłem nawet gotowego rpm z czcionkami MS. Stary, poczciwy rpmpbone nie zawodzi :slight_smile: http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/23340185/dir/fedora_19/com/ms-fonts-1-3.1.noarch.rpm.html


(PokerFace) #8

Też znalazłem jedną z tych paczek i to są czcionki jakie zostały zainstalowane:

[legion@MSI msttcore]$ ls
andalemo.ttf cambriaz.ttf constani.ttf fonts.scale trebucbi.ttf
arialbd.ttf candarab.ttf constan.ttf georgiab.ttf trebucit.ttf
arialbi.ttf candarai.ttf constanz.ttf georgiai.ttf trebuc.ttf
ariali.ttf candara.ttf corbelb.ttf georgia.ttf verdanab.ttf
arial.ttf candaraz.ttf corbeli.ttf georgiaz.ttf verdanai.ttf
ariblk.ttf comicbd.ttf corbel.ttf impact.ttf verdana.ttf
calibrib.ttf comic.ttf corbelz.ttf tahoma.ttf verdanaz.ttf
calibrii.ttf consolab.ttf courbd.ttf timesbd.ttf webdings.ttf
calibri.ttf consolai.ttf courbi.ttf timesbi.ttf
calibriz.ttf consola.ttf couri.ttf timesi.ttf
cambriab.ttf consolaz.ttf cour.ttf times.ttf
cambriai.ttf constanb.ttf fonts.dir trebucbd.ttf