Poprawa wydajności mojego kompa do 350 zł :)

Palit/Gainward przy 8800GS bo najtańsze. Pozostałych firm są droższe, mają cichsze chłodzenia. Przy tym radku to bez różnicy raczej. Sapphire będzie najtańszy zazwyczaj. Produkują go także GeCube, Palit, PowerColor, Gigabyte, MSI czy Asus. Każda będzie dobra.

Palit i Gainward najtańsze to to samo i nie mają regulacji obrotów, więc są głośne.

Jeśli 3850 to taki powercolor z chłodzeniem zerotherma http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/262022

z przesyłką można sięw 250zł zmieścić.

Mam wersje na agp tej karty i nie powiem z 668/1656 na 810/2200 lekko się przetaktowuje i nawet 70stopni w stresie wtedy nie osiąga. Dalej nie próbowałem bo procesor słaby i te narzędzie do oc wersji agp działające są nieco eksperymentalne. Z pciex wersją nie ma problemu, tak poprostu z catalystów kręcisz.

Mam już Modecoma MC-350, więc mogę się zabrać za O/C :slight_smile: Problem w tym, że czytałem poradniki, skorzystałem z szukajki i z google i zabrałem się za oc. Robię chyba (raczej napewno) coś źle, ponieważ już przy prędkości 2.30 GHz nie mogę się zalogować (blue screen “driver irql not less or equal”). Pomóżcie mi go podkręcić, ponieważ nie mam teraz kasy na nowego procka :stuck_out_tongue: Przybliżę może Wam mój sprzęt: http://wklej.org/id/26b8844bda W Biosie mam następujące opcje (te ważne w o/c) :

Cell menu:

FSB - domyślnie na 200 MHz

Procesor frequency multipler - Auto (x10 to max)

Processor voltage - Auto (min. 0.800V; max. 0.950V)

Advanced Chipset Features:

Memory configuration, a w nim:

Memclock mode - Auto; można zmieniać tam taktowanie ramów (Dodam, że nie chcem w ogóle podkręcać ramów, więc nie wiem, czy to jest ważne; wiem, że podnosząc FSB podkręcam ramy, więc memclock mode dałem na 266MHz = 533 MHz)

MCT Timing Mode - domyślnie na [2T] (timingi to dla mnie czarna magia, nie wiem czy są ważne przy podkręcaniu procesora, więc nic nie ruszałem)

Memory Hole - domyślnie na enabled, można zmienić na disabled

Hyper Transport Configuration:

SB to CPU Freq Auto - Enabled; jak dam na disabled pojawia się dodatkowa opcja a mianowicie:

SB to CPU Frequency, a w niej można wybierać; 200, 400, 600, 800, 1000MHz (po podniesieniu FSB do około 210 i ustawieniu tego na 1000MHz komp nie wstaje wcale; po zmianie FSB na 230 i tego na 200 lub na pozostałe wartości oprócz 1000 MHz komp wstaje, ale nie mogę się zalogować (blue screen)

Następna dostępna opcja to SB to CPU LinkWidth:

dostępne opcje to : 16 # 16 *

oraz 8 # 8 *

Legenda :

- strzałka w dół

* - strzałka w góre

Bardzo proszę o pomoc. ![-o<

Musisz dać Processor voltage na 0.950V, a Memclock mode daj na największą dostępną wartość, jednosześnie powiększ im maksymalnie napięcie, i wtedy procesor automatycznie się podkręci na około 3 GHz :slight_smile:

Ale nic wtedy nie spalę ? A w ogóle to po co dawać maks napięcie na ramy, skoro, ich nie chcem podkręcić ? I jak procesor może się sam podkręcić po podwyższeniu napięć :stuck_out_tongue: ?

właśnie to 0,95V to podejżanie bardzo mało… to nie jest czasem napięcie jakie ma mieć w idle’u przy włączonym powernow czy jak to tam teraz zwą?

O sorry, za pomyłke, nie rozwinąłem całej listy #-o Minimalne napięcie to 0.800V, a maksymalne to 1.350V :slight_smile: Ale powiedzccie jak i co mam poustawiać w Biosie. Bardzo proszę :slight_smile:

6000+ fabrycznie chodzi na 1,3/1,35V tak więc zaczynałbym od 1,25…

na napięciu 1.25V nie wstaje, a na 1.30V system ładuje się w nieskończoność. Wszystko przy FSB 238. Myślałem, że przynajmniej 2.5 GHz wykręcę :frowning: ,

co można jeszcze zrobić, aby go podkręcić ?

Wymiana biosu na nowszy?

Bios mam dość nowy (z tego roku), a nie chcem ryzykować zbyt częstymi aktualizacjami Biosu. :slight_smile:

Owszem, może bios coś poradzi, sprawdź np. przy pomocy dłoni czy chipset się czasem nie gotuje. No a napięcie pozostaje 1,35 na rdzeń, ale jeszcze na htt trzeba troche podbić napięcie, a i tam z htt gdzie był wybór do 1000 daj 800 dopóki fsb 250 przekraczać nie będziesz chciał.

Chipset to to coś takiego ? (na płycie mam coś podobnego) msi-k9n-neo-v3_nb.jpg

Jest to bardzo gorące, nie można dotknąć tak gorące. :?

http://allegro.pl/item400534035_acutake … _5_db.html

Albo jeśli masz niedaleko komputronik to coś takiego http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/ … ,id,42342/

Czyli to, że nie mogę zrobić o/c to wina płyty (a konkretniej chłodzenia) ? A gdybym kupiłbym nowego procka, to ten lepszy procek będzie działał ok ? Tzn. czy tu jest blokada tylko na podkręcanie czy na moc procesora ? Najlepiej jakiś procesor do 150 zł - cichy i chłodny (i żeby było ze 2 razy wydajniejsze od mojego procka) :slight_smile:

Procesor jest ok! Zbieraj kasę na nową kartę graficzną :] Kup chłodzenie na chipset. Powinno być lepiej.

Najprawdopodobniej to chipset właśnie się przegrzewa. A jeśli chciałbyś poważniej inwestować to właściwie opłacałoby cie się wymienić płytę i procesor, na p31 ds3l + pentium dual core + dobre na niego chłodzenie aby uzyskać tą 2x wyższą wydajność stabilnie i cicho.

Ale kręcąc athlona musisz zmiejszyć mnożnik na hht bo on pracuje prawidłowa na htt100 jak z 5 zmienisz na 4 szyne fsb mozesz zmienic na 150 najmniejszy mnożnik to 3 wtedy szyne fsb mozesz dac 333

Nie doczytałeś, zmniejszał mnożnik htt.

Jutro chcę zamówić grafe i zastanawiam się nad radkiem hd3850 (256mb). Podobno jest cichy, zużywa mało prądu i ma jakąś technologię, zmniejszającą pobór mocy w trybie bezczynności; czy jest to dobry wybór w tej cenie ? Chciałbym, żeby grafa była wydajna (kupiłem kilka gier i teraz mi na tym zależy :P) i pobierała mało mocy (żeby Modecom MC-350 się wyrabiał i żeby zostało jeszcze troszke rezerwy mocy na zasiłce na przyszłość). Najlepiej, żeby była chłodzona aktywnie, ale żeby była cicha. Podpowiedzcie coś proszę :). I jeszcze pytanie; jeżeli chipset mi się gotuje, to jak wstawię nową grafe na tę płytę główną, to czy wszystko będzie ok ? Dzięki za pomoc. :slight_smile: