Poprawienie życia na baterii

Cześć,

przesiadając się z Windowsa na Ubuntu zauwazyłem że życie baterii drastycznie się pogorszyło z ponad 4h do 2, korzystam z minimalnego oświetlenia i wifi. Zainstalowałem tlp i powłączałem co sie w nim da ale efekty nie są zauważalne. Mogę zrobić coś więcej? Laptop jest cieply i chodzi wentylator nawet przy przeglądaniu sieci, na Windowskie był bezgłośny i chłodny. Z gory dziękuję za pomoc :slight_smile:

Sterowniki do grafiki masz zainstalowane?

Masz hybrydową kartę graficzną?

i) tak najnowsze od NVidii

ii)hybrydowa czyli ze zintegrowana plus dedykowana? To tak mam intel hd 3000 plus gt540m. Teraz czytam ze linux srednio sobie radzi z przelaczaniem kart :confused:

Otwarte sterowniki podobno sobie radzą z przełączaniem kart, ale są z pewnością są niezadowalające pod innymi kwestiami. Na Linuksie możesz sobie zainstalować narzędzie do ręcznego przełączania kart graficznych.

Jeżeli nie grasz w gry, najlepiej całkowicie wyłączyć kartę od Nvidii w Biosie. Mniej wydalonego ciepła, mniej zużycia energii, a wszystko co linuksowe poradzi sobie na Intelu.

Od ponad 10 lat korzystam z różnych distro linuksa i fakt, że kernele słabo obsługują wszelkie ficzery związane z oszczędzaniem energii. Na jednym laptopie zainstalowana Winda 10 i obecnie Mint 17. Pod win czas pracy na baterii z włączonym wifi to do 5h. Na miętusie góra 3h.

Do wyłączania karty wystarczy dorzucić moduł bbswitch jeśli używamy bumbleebe, działa świetnie. Niestety z mojego doświadczenia na forum tutaj wynika że albo na Mint/Ubuntu bumbleebe często lubi nie działać/albo użytkownicy nie dają sobie z nim radę jak go używać. Na Arch mojego brata działa już kilka lat bez zarzutu.

Dzieki, to sprobuje z Bumbleebe, na razie laptop jest stacjonarka wiec to nie problem ale od 1 pazdziernika zacznie podrozowac i bez min 3h na baterii bede musial do Windy wrocic chyba